www.camises.com.tr

Diniajans.net

Video Galeri
Foto Galeri
Web Mobil
mülakaı-1
Bu haber 158441 kez okundu. | Kategori : YAZARLAR
Haberin Tarihi :   20 Kasım 2018 - 08:36

Sabri Benli'nin Kaleminden; Hz. Peygambere İtaat

Büyüt
Küçült
Sabri Benlinin Kaleminden Hz. Peygambere
(Hz. Peygamber’e itaatin) ne kadar mühim (önemli) ve lâzım olduğunu pek kat’î (kesin) bir surette ilan ediyor. Evet, şu âyet-i kerîme, kıyasat-ı mantıkıye içinde, kıyas-ı istisnaî kısmının en kuvvetli ve kat’î bir kıyasıdır.

قُلْ اِنْ كُنْتُمْ تُحِبُّونَ اللّٰهَ فَاتَّبِعُونٖى يُحْبِبْكُمُ اللّٰهُ

De ki: “Eğer Allah’ı seviyorsanız bana uyun ki, Allah da sizi sevsin ve günahlarınızı bağışlasın. Çünkü Allah çok bağışlayandır, çok merhamet edendir.”(ALİ İMRAN 31.AYET)

âyet-i azîmesi, ittiba-ı sünnetin (Hz. Peygamber’e itaatin) ne kadar mühim (önemli) ve lâzım olduğunu pek kat’î  (kesin) bir surette ilan ediyor. Evet, şu âyet-i kerîme, kıyasat-ı mantıkıye içinde, kıyas-ı istisnaî kısmının en kuvvetli ve kat’î bir kıyasıdır.

Şöyle ki: Nasıl mantıkça kıyas-ı istisnaî misali olarak deniliyor: “Eğer güneş çıksa gündüz olacak.” Müsbet netice için denilir: “Güneş çıktı, öyle ise netice veriyor ki şimdi gündüzdür.” Menfî netice için deniliyor: “Gündüz yok, öyle ise netice veriyor ki güneş çıkmamış.” Mantıkça, bu müsbet ve menfî iki netice kat’îdirler (kesindirler).

Aynen böyle de şu âyet-i kerîme der ki: “Eğer Allah’a muhabbetiniz varsa Habibullah’a ittiba edilecek. İttiba edilmezse netice veriyor ki: Allah’a muhabbetiniz yoktur.” Muhabbetullah varsa netice verir ki Habibullah’ın sünnet-i seniyesine ittibaı intac eder (netice verir).

Evet, Cenab-ı Hakk’a iman eden, elbette ona itaat edecek. Ve itaat yolları içinde en makbulü ve en müstakimi ve en kısası, bilâ-şüphe (şüphesiz) Habibullah’ın gösterdiği ve takip ettiği yoldur.

Evet, bu kâinatı bu derece in’amat ile (nimetlerle) dolduran Zat-ı Kerîm-i Zülcemal, zîşuurlardan (akıl sahiplerinden) o nimetlere karşı şükür istemesi, zarurî ve bedihîdir (açık).

Hem bu kâinatı bu kadar mu’cizat-ı sanatla tezyin eden (süsleyen) o Zat-ı Hakîm-i Zülcelal, elbette bilbedahe zîşuurlar içinde en mümtaz en şerefli, aziz) birisini kendine muhatap ve tercüman ve ibadına mübelliğ (kullarına tercüman) ve imam (önder) yapacaktır.

Hem bu kâinatı hadd ü hesaba gelmez tecelliyat-ı cemal ve kemalâtına mazhar eden o Zat-ı Cemil-i Zülkemal, elbette bilbedahe sevdiği ve izharını istediği cemal ve kemal ve esma ve sanatının en câmi’ ve en mükemmel mikyas ve medarı olan bir zata, her halde en ekmel bir vaziyet-i ubudiyeti verecek ve onun vaziyetini sairlerine numune-i imtisal edip herkesi onun ittibaına sevk edecek, tâ ki o güzel vaziyeti başkalarında da görünsün.

Elhasıl: Muhabbetullah(Allah sevgisi), sünnet-i seniyenin ittibaını istilzam edip intac ediyor. Ne mutlu o kimseye ki sünnet-i seniyeye ittibaından hissesi ziyade ola. Veyl o kimseye ki sünnet-i seniyeyi takdir etmeyip bid’alara giriyor(RİSALE-İ NUR KÜLLİYATI ,11.Lem’a ,5.Nukte ,Sünnete İttiba).

İZAHAT

I. Yukarıda verilen ayet ve bu ayete göre yapılan mantıki kıyas ne kadar da güzeldir.Şayet Allah’ı seviyorum diyorsanız; O’nun Resülününe itaat edersiniz.Şayet tersi yönde ‘’Allah’ı seviyorum ama Peygamberine ittiba etmiyorum diyorsanız’’ siz Allah’ı da sevmek davasında yalancılıkla itham ediliyorsunuz.

II. Tarihte Kur’aniyyun adı altında ortaya çıkan çeşitli fırkaların İslam alemine ne kadar zarar verdiğine hepimiz şahidiz (Örneğin,Hariciler).Bu guruptakiler bize sadece Kur’an yeter demişlerdir.Kendi davalarını haklı göstermek adına kendilerince çeşitli ayetleri rehber edinerek ‘’kendilerinden olmayan ya da kendileri gibi düşünmeyen herkesi tekfir etme yoluna gitmişlerdir’’. Sünnet yani Peygamber dolayısıyla Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v) olmadan İslami hükümler uygulanamaz. Yani hiçbir kanun kendi başına açıklayıcısı ve uygulayıcısı olmadan hareket edemez. Sünnetin hüküm koyucu, açıklayıcı, uygulayıcı özellikleri olmadan Kur’an’daki birçok emirleri uygulama noktasında rehbersiz kalırız. Hz. Peygamber efendimiz  ‘’Ben nasıl namaz kılıyorsam öyle namaz kılınız (Buhârî, Ezân, 18, Edeb, 27, Ahâd, 1) buyurmuştur. Dolayısıyla sünnet olmadan ameli ibadetler başta olmak üzere bir çok Kur’an hükmü uygulanamaz.

III. Sünneti devre dışı bırakmaya çalışan anlayış aslında bizi saf İslam’dan uzaklaştırma hedefini taşımaktadır. Çünkü ‘’LA İLAHE İLLALLAH, MUHAMMEDUN RESÜLÜLLAH’’ karşılıklı dengeyi gözetir. Der ki; La İlahe  İllallah’sız İMAN, Muahmmedun Resülüllah’sız İSLAM OLMAZ.

IV.Ben şahsen bir tarihte bir hocaefendiye sordum: Dedimki hocam; biz öğle namazının ilk dört sünnetinin ikinci rekatında sadece tahıyyat okuyup üçüncü rekata kalkıyoruz da ,niçin ikindi ya da yatsı namazlarının sünnetlerinin ikinci rekatında tahıyyata ilaveten salli-barik dualarını okuyup üçüncü rekata kalkıyoruz?

El-Cevap:Hocam dedi ki: Bize namaz kılmayı kim öğretti? Hz.MUHAMMED MUSTAFA (s.a.v). Peki Peygamberimize kim öğretti? Cebrail (a.s). Peki Cebrail’e (a.s) kim öğretti? ALLAH c.c. Herhalde bu örnek herşeyi açıklamaya kafidir. O zaman İmanın kapısından girip İslamın kapısına gelenler karşılarında rehber olarak iki cihan serveri Sevgili Peygamberimizi bulurlar. İslamı kabul edip benimseyenler için tek bir yol vardır o da Hz. Muhammed Mustafa efendimize ittiba etmektir.

Şayet biz iman dava ediyoruz o zaman İslam bizim dinimizdir hem Hz. Muhammed Mustafa efendimiz Peygamberimiz ve örneğimizdir. Madem ki imanın neticesi ve de meyvesi İslamdır. İslamın neticesi ve meyvesi de amellerdir. Madem sünnete ittiba eden Allah’a itaat etmiş olur. O zaman Allah’ı seven Peygamberine itaat eder, Peygamberine itaat edense Allah’ı seviyor demektir.

Bu vesileyle Mevlid-i Nebi’mizin İslam alemine hayırlar getirmesini Yüce Allah’tan niyaz ediyorum. Tüm kardeşlerimin Mevlid-i Nebi haftasını tebrik ediyorum. Hz. Peygamber efendime Aline ve Ashabına sayısız salatü selam ediyorum.

 

İlahiyatcı Yazar

Sabri BENLİ

 

 

 Sayfayı Yazdır
Print Friendly / PDF
Sosyal Paylaşım
Google
Etiketler :
İsim Soyisim :
E-Mail :
UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Uyarı
Güvenlik kodu :
Bu habere ilk yorumu siz yapın.
DİĞER HABERLER
İHBAR
YAZAR GİRİŞ
Son Yorumlar
Kenan Ergün
KURBANLARIMIZI DEVLETİMİZE BAĞIŞLAYALIM. AMERİKAYA MİLYONLARCA TOKAT ATALIM.
Deftere Yaz
Ziyaretçi Defteri
Düşünce ve Önerilerinizi bizimle paylaşın.
Foother
SOSYAL MEDYA
Facebook Twitter RSS Sitemap
"Diniajans.net | http://diniajans.net/"   Tum Hakları Saklıdır. © 2019 - 2020
Diniajans Haber Sitemiz hiç bir Resmi Kuruluşun Yayın Organı değildir.Tamamen Özerktir. Sitemizdeki yazı , resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.