www.camises.com.tr

Diniajans.net

Video Galeri
Foto Galeri
Web Mobil
mülakaı-1
Bu haber 27376 kez okundu. | Kategori : YAZARLAR
Haberin Tarihi :   10 Eylül 2017 - 12:11

KKTC'NİN SATILMIŞ KALEMLERİ...

Büyüt
Küçült
KKTCNİN SATILMIŞ
KKTC'de yayın yapan Havadis Gazetesi Yazarlarından Hüseyin Ekmekçi, Din İşleri Başkanı Prof. Dr. Talip Atalay'ı hedef alan, gazetecilik etiğiyle bağdaşmadığını gördüğümüz yazılarını sürdürüyor.

KKTC'de yayın yapan Havadis Gazetesi Yazarlarından Hüseyin Ekmekçi, Din İşleri Başkanı Prof. Dr. Talip Atalay'ı hedef alan, gazetecilik etiğiyle bağdaşmadığını gördüğümüz yazılarını sürdürüyor. Ekmekçi Talip Atalay üzerinden sinsice İslami değerlere saldıryor, Allah rızası için samimi şekilde çalışanları  baskı altına almak için demode olmuş "irtica" kavramından medet umuyor.

Kuzey Kıbrıs'ta yaşayan müslümanlar Havadis gazetesinin bir kaç ay önce neredeyse onbeş gün aralıksız KKTC Din İşleri Başkanı Talip Atalay hakkında yüzde 90'ı yalan, kalan yüzde 10'u da çarpıtılmış bilgilerden oluşan haberler yaparak, birinci sayfadan verdiğini anlatıyorlar. Havadis Gazetesinin KKTC anayasasına aykırı içerikte yaptığı yayınlardan rahatsızlık duyan bir çok Kıbrıslı, KKTC'de basın etiğine ters, kişileri ve kurumları hedef alan böyle bir yayının yapılmasından utanç duyduklarını belirtiyor.

diniajans.com olarak yaptığımız araştırmalar; Havadis Gazetesi yazarlarından Hüseyin Ekmekçi'nin, kelimenin tam anlamıyla Atalay'ı ve Din İşleri Dairesini hedef tahtasına oturtuğunu, basına sağlanan ayrıcalıklı gücü Kıbrıs'taki dini hayatı Atalay üzerinden çökertmek için kullandığını, bunu kendisine temel gaye, misyon edindiğini ortaya koyuyor.Havadis Gazetesinde Hüseyin Ekmekçi  imzasıyla yayımlanan bir yazıya göz atalım:    

Din İşleri Başkanı Talip Atalay’ı bu ülkeye getiren isim de İbrahim Duman.

Seçilmiş kişi yani Atalay…

 “Ve…

Unutmayın ki…

Bu faaliyetlerin önemli bir bölümü Din İşleri Başkanlığı üzerinden yapıldı.

“Paralelci” falan demem…

Ama biliyorum ki, Duman’ın KKTC’deki faaliyetlerinin nerdeyse tamamının onay makamı KKTC Din İşleri Başkanlığı…

Ve de Din İşleri Başkanı Talip Atalay…

Sürekli birlikte mesai yapıldı.

Türkiye’den gelip, KKTC’de görev alacak isimleri Duman belirledi, Atalay onayladı…

Türkiye’de “kur’an kursu” alıp, sertifikası bulunanları Duman gönderdi, Atalay “fahri temsilci” yaptı.

Bu iddiaları merak ettik ve araştırdık. KKTC'de bazı sivil toplum örgütleri ve din görevlilerine bu iddiları sorduk.

İşte aldığımız cevaplar:  İbrahim Duman ve Talip Atalay birlikte iş yaptılar. Çünkü İbrahim Duman Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliği, Din Hizmetleri Müşaviriydi ve birlikte çalışmamak söz konusu bile olamazdı.

Türkiye'den gelen görevlileri Türkiye Cumhuriyeti Diyanet İşleri Başkanlığı sınav sonucunda seçer ve uygun gördüklerini ülkemize gönderir. Buna dışardan müdahale mümkün değildir.

İddia edildiği gibi Atalay müdahale edebilse ve ülkemize daha çok hizmet edebilecek nitelikte görevlileri seçebilse idi bundan ülkemiz adına mutlulşuk duyardık.

Duman bundan 5-6 yıl önce buradan ayrıldı. Şimdi şu soruların ecavbını diniajans.com olarak merak ediyoruz. 

-İbrahim duman KKTC’de görevli iken onunla Hüseyin Ekmekçi'nin ne kadar yakınlığı vardı?

-Dumanla, Ekmekçi'nin içtiği su ayrı gitmezdi diye iddialar var? Bu doğrumu? Doğruysa, Ekmekçi'nin FETÖ ile bağı hangi seviyede?

-Ekmekçi'nin bahsettiği tarihler 5-6 yıl öncesine denk geliyor. O tarihlerde FETÖ'nün terör örgütü olduğu deşifre olmamıştı. Eğer o tarihlerde Ekmekçi, FETÖ'nün "terör örgütü" olduğunu biliyorsa, bu faaliyetlerden ne seviyede bilgi sahibiydi? Haberdarsa neden bu insanları ve yetkilileri uyarmadı?  

Ekmekçi'nin Yazısına devam:

...

Bakınız.

Örnekleri artırabilirim.

Ama biliyorum ki fayda etmeyecek.

En büyük sorunumuz “irtica” ve irticai” faaliyetler.

Din maalesef, en büyük “siyaset” aracı olarak kullanılıyor.

 ....

Ekmekçi'nin kullandığı kelimelere dikkat: İrtica ve irticai faaliyetler.

İrtica ve irtica faaliyetler kelimesi ekmekçinin gizli niyetini, kafasının arkasındaki kirli düşünceyi ortaya koyuyor. diniajans.com olarak demode olmuş, tarihin çöplüğüne atılmış, gericilik kokan kavramlarla kıbrıslı inananları hedef alan Havadis Gazetesini ve Ekmekçiyi şiddetle protesto ediyor ve kınıyoruz.

Ve sesleniyoruz! 

-Bak Ekmekçi!  Türkiye “irtica” ve irticai faaliyetler” kelimelerini unutalı 20 yıl oldu. Bu 20 yılda köprünün altından çok sular geçti. Artık bu kelimeler bizde din düşmanlığı ve müslüman düşmanlığı çağrıştıryor. Gafletten uyan.

-Müslümanlar siyasete karışmaz diyerek, müslümanları yönetimden uzaklaştıran zihniyetde tarihin çöplüğünde... Atalay siyaseti inananların ve ülkenin hayrına,  başarılı bir şekilde yapıyorsa tebrik ederiz. Arkasındayız. destekçisiyiz. 

-Türkiye'de “İrtica” ve irticai faaliyetler” kavramlarını duyan herkes, islama saldırdığınız için halinize acır ve çelişkilerinize güler. 

-Sen değil senin gibi milyonlar olsa söndüremez bu İslam’ın nurunu. Nice Ebu Cehil’in tohumları söndüremedi ki sizler söndüresiniz.  

-Bundan 20 yıl önce Türkiye’deki irtica ile yatan irtica ile kalkan çakalların adı sanı kalmadı. Yerle yeksan oldu.

-Bir gün Kıbrıs’ta da bir TAYYİP ERDOĞAN çıkar, orada da müslümanlara yapılan eziyetler son bulur, adınız sanınız kalmaz.Ekmekçi yazısında devamla; 

... 

Ve korkum odur ki…

“Din üzerinden bir Kıbrıslı Türkiyeli” düşmanlığı bu adada körükleniyor.

Bunu da bir yere yazın…

...

Bu cümle de kötü niyetli, baskıcı bir yaklaşımla kaleme alınmış. Ekmekçinin diğer yazılarına da göz attığınızda Kıbrıs milliyetçiliği yaptığı açıkça görülecektir. Türkiye'den 1974'ten sonra adaya göç edenleri ötekileştiren, baskı altına alan bir yakaşım sergiliyor. Havadis gazetesinin genel yayın politikası ve haberleri ele alış tarzıda bu yaklaşımla örtüşüyor. Türkiye'den bu yazıyı okuyan biri için sıradan bir gibi gelir... Kıbrıs'a göç etmiş orada doğmuş büyümüş biri içinse baskı, ötekileştirme, ayrımcılık olarak algılanır.  Ekmekçi yazılarında ustaca ‘’Kıbrıslı -Türkiyeli” düşmanlığını sık sık körüklüyor. 

Ekmekçi devam ediyor...

.... 

Son sözüm odur ki…

Duman, ülkede bugün tartıştığımız bir çok konunun planlayıcısı ve uygulayıcısıdır.

Yeni camiler…

Yeni okullar…

Yeni yurtlar…

Ve yüzlerce yeni din görevlisi…

Şimdi, ayıklayın pirincin taşını…

Mirası her alanda yaşayan İbrahim Duman, doğrusu kendi açısından  KKTC’de iyi iş çıkardı…

Din İşleri Başkanlığını örgütledi…

İstediği ismi başına getirdi…

Din adamlarını Türkiye’ye gönderdi, “KKTC’de din elden gidiyor” diye yayınlar yaptırdı…

Öğrenci seçti getirdi…

İmam seçti getirdi…

....

Bu bilgileride araştırdık. FETÖ mensubu biri islam'a hizmet edermi diye? Eğer FETÖ'cüyse Camiyle, Kuran Kursuyla ne işi olur Duman'ın?...

diniajans.com olarak yaptığımız araştırmalar, Ekmekçi'nin iddialarının tam tersini gösteriyor. Duman'dan önce programa alınan camiler yapılmış.

Açılan yurt falanda yok.

Hatta Hala Sultan Külliye'si açılmasın diye arka planda, havadis gazetesinide kullanarak var gücüyle çalışmış Duman. Edindiğimiz bilgilere göre, Hala Sultan İlahiyat Koleji'nin ilk yeri Lefkoşa'da Maliye bakanlığının karşısındaki Belça Market civarıymış. Duman alttan örgütlediği STK' ları elçilik önünde protestoya teşvik etmiş. Protestolar sonucunda Hala Sultan İlahiyat Kolejinin yapılacağı yer değiştirilmiş, bugünkü lefkoşa Terminalinin yerine yapılma kararı alınmış. Hala Sultan İlahiyat Kolejinin Terminal'e yapılma kararına da yine aynı gruplar itiraz etmiş, protestolar gündeme gelmiş.

Haspolat'ta yapalım madem itiraz var demişler.

Hala Sultan İlahiyat Koleji İbrahim Duman KKTC'den ayrıldıktan sonra bugünkü yerinde inşaa edilmeye başlanmış. Kalkanlı camisinde de aynı katagulle sergilenmiş.


Peki Hüseyin Ekemekçi bütün bunları bilmiyor mu? 

Elbette biliyor. Duman şu an FETÖ'den içerde bilgisi var. Ekmekçi, İbrahim Duman KKTC'de bu kadar cami açtı, bu kadar yurt açtı, Bu kadar okul açtı, kuran kursu açtı gibi yalanları neden yayıyor.

Çok basit bir mantık yürütüyor Ekmekçi.

Türkiye'li okuyucuların, özellikle dindar kesimin kafasında "İslama Hizmet eden İbrahim Duman FETÖ'den tutuklandı" algısı oluşturmak istiyor.

KKTC'den okuyuculara da; Bakın FETÖ'den tutuklanan İbrahim Duman'la çalışan Atalay, her tarafı camiyle, kuran kursuyla doldurdu, irticai faaliyetler yapıyor imajı oluşturmak istiyor.

Bu kadar basit ve sinsi.Din adamlarını Türkiye’ye gönderdi, “KKTC’de din elden gidiyor” diye yayınlar yaptırdı…

Hüseyin Ekmekçi'nin yazılarının genelini analiz ettiDin adamlarını Türkiye’ye gönderdi, “KKTC’de din elden gidiyor” diye yayınlar yaptırdı…ğimizde bir şeyleri saklama, gizleme, gözden kaçırma, hedef şaşırtma  yöntemlerine sıkça başvurulduğunu görüyoruz. İbrahim Duman'ı eleştiriyor gibi Duman'ı destkeliyor. Aynı adi yönteme başvuruyor Din adamlarını Türkiye’ye gönderdi, “KKTC’de din elden gidiyor” diye yayınlar yaptırdı… derken.

Türkiye'de gazetelerde çıkan Kıbrıs'ta ezan yasaklandı haberlerini, Hamitköy Cami arazisinde Genel ev haberlerini, KKTC de Din Kültürü ve Kuran Kursu Eğitimi sorunuyla ilgili haberleri, Şehitlikleri yok ettiler haberlerini aslında FETÖ'cüler yaptırmış gibi göstermeye çalışıyor. diniajans.com olarak gidip gördük. Burada çıkan haberleri toparladık ve kıbrısa gittik...

Hamitköy Camisinin arazisinde "Carazy Girl" adlı bir gece kulubü halen faliyette mi? Evet

Uygulanmasa bile, KKTC'de ezanı yasaklayan mahkeme kararı var mı? Evet.   

Şehitlikler talan edilmiş mi? Otopark yapılmış mı? Evet

KKTC Milli Eğitiminde Din Kültürü öğretmeni var mı? Yok

KKTC de kuran kursu var mı? Yok

Ağa Cafer Paşa Camisinin -kıble tarafından camiye bir mtre mesafedeki-  imam evi, imamdan alınıp  gay'lere bar olarak verildi mi? Evet

Bu camide bangır bangır rak müzik, rok müzik, hip hap çalıyor mu? Evet 

Selimiye Camisinin bahçesi içkili büfelere kiralandı mı? Evet

Bundan önceki 3 din işleri başkanına iftira edilerek görevden alındı mı? Evet?

Şimdiki Din İşleri Başkanı Atalay'a FETÖ'cü diye iftira edildi mi? Evet

Görevden alınması istendi mi? Evet. Sağ duyulu, yasa ve kurallara uyan bir Cumhurbaşkanı olmasaydı Atalay şu an görevde değildi.

İşte Havadis Gazetesi ve Hüseyin Ekmekçi'nin itirazı buna. Neden bunlar saklı kalmıyora. Din İşlerini KTHY gibi neden yok edemiyoruza. Bu nedenle,  Talip Atalay'ı görevden almak için yasal zemin boş, altını doldurun, bilgi belge verin diye Başbakan'a seselenen Cumhurbaşkanına Akıncı'ya kızıyor. Başbakan'a akıl veriyor. Yazılarım var belge olarak ekle diye. Tam anlamıyla FETÖ yöntemi..

İşte Ekmekçi'nin o sıradışı (!) yazısının devamı:

...

Siz daha tartışmaya devam edin.

İrtica ve gericilik, iliklerimize kadar işledi…”

 ...

diniajans.com olarak bu alçakça yaklaşıma verilecek cevabı siz okuyucularımıza bırakıyor, bir gün Ekemekçi'nin de hidayete ermesini Allah'tan niyaz ediyoruz.

Ekmekçi'yle devam edelim:

 

Ayrı karede

Suçlu arayanlar, geçmişe baksınlar

Kıbrıs Türkü için, Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçiliği ve oradaki görevliler her zaman muteber insanlardır.

“Türkiye’de Gülen yapılanması nasılsa burada da örgütleyen…” bir yapı vardı.

Başında da bugün FETÖ’den tutuklu İbrahim Duman…

İş adamalarını elçiliğe çağırıp, “FETÖ’cü işadamlarının örgütüne denk örgüt kurduran” da…

Din İşleri Başkanlığı’nı dizayn eden de…

Devlet bankalarından yüklü kredi ayarlayıp, üniversite patronlarını okullara cami yapmaya zorlayan da…

Üniversitelerde ilahiyat bölümleri açtıran da…

İlahiyat Koleji’ni dayatan da…

Polis içerisinde adam sızdıran da…

Köy köy imam atayıp, örgütleyen de…

FETÖ’den soruşturulup şartlı bırakılan Talip Atalay’ı buraya atayan da

Kıbrıs Vakıflar İdaresi’ne her aşamada müdahale eden de…

Öğretmenler arasında örgütlenen de…

Tümü organize edilirken, “elçilik arabası ile” ve “elçilik görevlileri aracılığı” ile tasarlandı. 

FETÖ’den soruşturulup şartlı bırakılan Talip Atalay’ı buraya atayan da 

Şimdi, Kıbrıs Türkü bu alanda bir sınav veriyor.

Herkes “birbirini suçlama keyfi” içerisinde, geçmişi unutmuş.

O dönemden güç alarak keyfini sürenler, hain darbe girişimi sonrasında apışıp kaldılar.

Her dönem güce tapan Kıbrıslılar kullanılarak, İbrahim Duman marifeti ile Kıbrıs’ta kök salan kirli FETÖ oyunu eğer bugün anlaşılmazsa…

2008- 2015 yılları arasında Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçiliği’ndeki, “elçilik içindeki elçilik yapılanması ve faaliyetleri” iyi algılanmazsa…

Türkiye, kendi yaralarını sarar, geleceğe yürür…

Ama biz daha çok çekeriz.

Bunu da bir yere not etmekte fayda var…

 

Ekmekçi'nin Havadis gazetesindeki yazılarına şöyle bir göz attım. Hepsi hoyrat, çirkin, yalan, dolan...

Atalay, tutuklandı ve serbest bırakıldı. FETÖ'cü olmadığı ortaya çıktı. Atalay, bugün görevinin başında...

diniajans.com olarak merak ediyoruz. Şimdi Hüseyin Ekmekçi ve çevresi ne kadar temiz sorusu geliyor akla.

Madem Atalay'ın FETÖ'cü olmadığı ortaya çıktı.

Şimdi merak edilen şey, 15 Temmuz'da ilk sokağa çıkan, TV'lere o gece darbeyi lanetleyen demeç veren, Türkiye ve hükümeti için dua eden, sela okutan Talip Atalay'a FETÖ'cü yaftasını yapıştırmaya çalışarak, dikkatleri kendi üzerlerinden başka yere çekmeye çalışan Hüseyin Ekmekçi gibi yazarlar/çizerler ne zaman sorgulanacak?  

Adaletin er yada geç tecelli edeceğine inanıyoruz ve bekliyoruz. 

Bunu da ilerleyene zamanda hep birlikte göreceğiz.

 

Allah’ım İslam’a saldıranları sen kahhar isminle kahreyle.Sayfayı Yazdır
Print Friendly / PDF
Sosyal Paylaşım
Google
Etiketler :
İsim Soyisim :
E-Mail :
UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Uyarı
Güvenlik kodu :
Bu habere ilk yorumu siz yapın.
DİĞER HABERLER
İHBAR
YAZAR GİRİŞ
Son Yorumlar
hafiz
Kadro mutlak verilmeli ikramiye hakkimiz
Deftere Yaz
Ziyaretçi Defteri
Düşünce ve Önerilerinizi bizimle paylaşın.
Foother
SOSYAL MEDYA
Facebook Twitter RSS Sitemap
"Diniajans.net | http://diniajans.net/"   Tum Hakları Saklıdır. © 2017 - 2018
Diniajans Haber Sitemiz hiç bir Resmi Kuruluşun Yayın Organı değildir.Tamamen Özerktir. Sitemizdeki yazı , resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.