www.camises.com.tr

Diniajans.net

Video Galeri
Foto Galeri
Web Mobil
mülakaı-1
Bu haber 11901 kez okundu. | Kategori : YAZARLAR
Haberin Tarihi :   08 Eylül 2017 - 11:43

ARAKAN’DA İNSANLIK DİRAMI

Büyüt
Küçült
ARAKAN’DA İNSANLIK
İnsanoğlu dünyaya gelirken hayatını idame ettirme hususunda hürriyete sahip olarak gelir. İnsanlar hayatlarını sürdürürken birbirlerinin hak ve hukukuna saygı göstermek zorundadırlar. Dini, mezhebi, meşrebi ve ırkı ne olursa olsun, canlı olarak insan, insan olma hasebiyle ortak paydasına saygı duyarak yaşamaya çalışmalıdır.

                                                           ARAKAN’DA İNSANLIK DİRAMI  

      İnsanoğlu dünyaya gelirken hayatını idame ettirme hususunda hürriyete sahip olarak gelir. İnsanlar hayatlarını sürdürürken birbirlerinin hak ve hukukuna saygı göstermek zorundadırlar. Dini, mezhebi, meşrebi ve ırkı ne olursa olsun, canlı olarak insan, insan olma hasebiyle ortak paydasına saygı duyarak yaşamaya çalışmalıdır. Hukukun, saygının ve sevginin olmadığı yerde zulum olacaktır. Bu gün kendisi dışında birine olabilir. Ancak aynı zulmün yarın kendisine yapılmayacağı hususunda bir garanti yoktur. Dünya kamuoyunun gözü önünde meydana gelen ARAKAN da yaşayan Müslümanlara yapılan zulüm ve katliam buna en açık örnektir. Bu tabloyu izlediğimde insanlığımdan utanıyorum. Bu ne vahşet aman Allahım insanlık bu kadar mı? vahşi ve barbar olabilir. Bir haftadır devam eden insanlık dışı görüntülerin varlığı cahiliye arap devrinde bile görünmüş değildir. Cahiliye arap devrinde efendiler Müslüman kölelerini İslam’dan uzaklaştırmak için kin ve nefret dolu halleriyle akıllarına gelen her türlü işkenceyi yapıyorlardı ama, bu zulümden kurtulmaları için bir açık kapı bırakıyorlardı. Arakanda durum böyle değil. Ya öleceksin, ya öleceksin.

   Arakanda yaşamlarını sürdüren Müslümanların Budist askerler tarafından katledilmeleri karşısında dünya suskun. Dünya suskun olabilir, amma velakin İslam ülkelerinin suskun olmamaları lazım gelir. Çünkü katledilenler Müslümanlar. Kendi doğdukları bölgelerinde gayri Müslim (Budist)askerler tarafından öldürülmekteler. Bu vahşetten kurtulmak isteyip Bangedeş’e gitmeye çalışanları da füzelerle vuruyorlar. Aç, susuz, kadın, erkek, yaşlı ve çocuklar suların içinde ölümden hayata doğru kaçıyorlar. Kendilerine uzanacak bir yardım eli ve                bu vahşeti durduracak bir güç bekliyorlar. İşte bekledikleri yardım eli ilk olarak Türkiye’den uzatıldı.  Devletimizin girişimiyle BANGEDEŞ devleti  arakan mazlumlarına kapılarını açtı ve yüzbin Müslüman buraya sığındı. Müslüman “ Müslüman’ın kardeşidir, ona zulmetmez ve onu zulmedene teslim etmez” buyuran peygamberimiz (sav) efendimizin bu sözünün her zaman yerine getirilmesi, Müslümanların can ve mal güvenliği açısından o denli önem arz etmektedir.

    Arakanda yaşayanların büyük çoğunluğu, budistir. Menşei Allaha dayanmayan bir dine tabidirler. Bu yönüyle Müslüman değildirler. Bundan dolayı bu bölgede Müslümanlara büyük baskıların var olduğunun haberlerini duymaktayız. Dünyanın gözü önünde yapılan bu katliamların tabanında bu gerçeğin yattığını söyleyebiliriz. Kendi dinlerine tabi olmadıkları, yani buduzim dinine girmedikleri için zulme maruz bırakılmışlardır. Dünyanın her ülkesinde değişik dinlere mensup yaşayan insanlar mevcuttur.  Ülkemizde ve diğer devletlerde inancından, mezhebinden ve ırkından dolayı  Arakan ve mıyanmarda olduğu gibi Müslümanlar zülme ve katliamlara maruz kalmış değillerdir. Bu vahşetin bir an önce durdurulması ve bu bölgelerde yaşayan Müslümanların insanca hayatlarını sürdürme imkânına kavuşmaları gerekmektedir. Bunun için Müslümanların tek vücut halinde hareket etmeleri gerekmektedir. Bütün İslam ülkeleri Türkiyemizi örnek alarak Arakandaki katliamın durdurulması için çaba göstermeleri ve buradaki mağdur ve mazlum Müslümanlara maddi ve manevi yönden yardım etmeleri büyük önem arz etmektedir.

     Peygamberimiz (sav) efendimiz “müminler birbirlerini sevmede, merhamet etmede ve korumada bir vücut gibidirler. Vücudun organlarından biri rahatsız olduğunda vücudun diğer organları da aynı rahatsızlığı hisseder” buyurdular. Riyazüssalihin. Yakınlık ve uzaklık önemli değil. Müslüman, Müslüman’ın kardeşidir. Ona karşı duyarsız kalamaz. Derdine ortak, sevincini paylaşması lazım gelir. Özellikle bu gün Arakandaki katledilen, zülmedilen, aç ve susuzluğa terk edilen müslüman kardeşlerimizin korunması, yardım çığlıklarına cevap verilmesi, insani ve İslami bir görevdir. Bundan uzak kalamayız. Temennimiz Arakandakii Budist askerler ve yöneticilerin insafa gelmeleri, insan olduklarının farkına vararak, yaptıklarının insanlık dışı olduğu gerçeğini kavrayarak eylemlerine son vermeleridir. Yüce Allah Arakandaki mazlum ve mağdur Müslümanlara yardım eylesin.

   

Tahsin ÖTGÜÇ

 

İl müftü yrd.Sayfayı Yazdır
Print Friendly / PDF
Sosyal Paylaşım
Google
Etiketler :
İsim Soyisim :
E-Mail :
UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Uyarı
Güvenlik kodu :
Bu habere ilk yorumu siz yapın.
DİĞER HABERLER
İHBAR
YAZAR GİRİŞ
Son Yorumlar
hafiz
Kadro mutlak verilmeli ikramiye hakkimiz
Deftere Yaz
Ziyaretçi Defteri
Düşünce ve Önerilerinizi bizimle paylaşın.
Foother
SOSYAL MEDYA
Facebook Twitter RSS Sitemap
"Diniajans.net | http://diniajans.net/"   Tum Hakları Saklıdır. © 2017 - 2018
Diniajans Haber Sitemiz hiç bir Resmi Kuruluşun Yayın Organı değildir.Tamamen Özerktir. Sitemizdeki yazı , resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.