Diniajans.net

Video Galeri
Foto Galeri
Web Mobil
Bu haber 158481 kez okundu. | Kategori : SINAVLAR
Haberin Tarihi :   23 Kasım 2018 - 21:20

Ücretsiz DHBT Lisans Denemesi: 01.12.218

Büyüt
Küçült
Ücretsiz DHBT Lisans Denemesi:
Adaylarımızın sınavdaki başarılarına katkı sağlamak amacıyla, www.diniajan.net aracılığıyla www.mbstskitap.com yazarları başta İlahiyatçı yazar Sabri BENLİ olmak üzere İlahiyatçı yazar Hasan TEKİN, Doç. Dr. Volkan ÇİÇEK, Van Öğretim Görevlisi Bilal GÜNDÜZ gibi İlahiyatçılara, “DHBT Deneme Sınavı” hazırlatılmıştır.

Değerli Adaylar!

www.mbstskitap.com yayınları olarak, sizlerin bu sınavda başarılı olabilmeniz için hazırladığımız denemeleri çözdünüz. Şimdi sizlere bu denemelerin cevap anahtarlarını çözümleriyle beraber paylaşıyoruz. Ortaöğretim, Önlisans ve Lisans sorularının tamamını bir dosya halinde çözümleriyle birlikte sizlere veriyoruz ki; diğer soruları da görüp onlardan da istifade edebilesiniz. Zira tüm alanların konusu aynı olmakla birlikte zorluk derecesi değişmektedir. Bizler paragrafta, soruda, çözümlerde ve kaynak bilgilerinde bolca bilgi verdik ki: sizler son haftaya girdiğimiz bu günlerde denemelerin soru ve çözümlerini iyice kavrayıp önemli yerler hakkında bilgi sahibi olasınız. Bundan önceki sınav tecrübelerimize dayanarak hazırladığımız bu sorulardan ya da çözümde verdiğimiz ayrıntılardan sorular çıkacaktır. Ayrıca soru sayısını taşırmamak adına yine sınavda çıkabileceğini düşündüğümüz bu soruları da bu indireceğiniz dosyanın en sonunda bulacaksınız. Daha da ileri giderek bazı konularda genelde olsa sizlere bilgi vermek istediğimizden NOTLAR başlığında bir yazı kaleme aldık.

Sonuç olarak:

Ben ortaöğretimden giriyorum, lisans soruları işime yaramaz deyip bu sorulara bakmamazlık yapmayınız. Soruları, çözümleri, ilave soru ve notları iyice okuyup anlayınız. İnşaallah sınava girdiğinizde bu bilgilerin hatırı sayılır derecede sizlere faydası olacağını göreceksiniz. Bu soruları alalacele ya da önemsememez tarzda değil, sanki sorular bu sınavda çıkacak düşüncesiyle hazırladık. www.mbstskitap.com yayınlarının yazarları olarak büyük bir özveri ve mesai ile bu soruları biraraya getirdik. Sizlerden bu çalışmamız karşılığında beklentimiz dualarınıza mazhar olmaktır. Her zaman yanınızda olduğumuzu hissettirmek ve bundan sonraki süreçlerde de sizlere yardımcı olmak istiyoruz.

Gireceğiniz bu sınavda sizlere Allah‘tan muvaffakiyetler diliyoruz.

www.mbstskitap.com yayınları yazarları der ki;

Sınavdan Önceki Son Haftayı Nasıl Değerlendirmeliyim?

Bu saatten sonra yapılacak iş fazla kalmamıştır. Siz şu 80 soruyu (20 ortak, diğerleri 20’şer olmak üzre toplam 80) tahlil edip çözümlerini iyice belledikten sonra, sorduğumuz bu soruların bir önündeki bir arkasındaki konulara da şöyle bir bakınız. Yani biz Dürziliği sormuşuz siz birde Nusayriliğe bakınız. Biz kıyası sormuşuz siz birde örfe bakınız. Cuma gününe kadar bunları yapınız. Cumadan sonra Cumartesi günü öğleye kadar size verdiğimiz soru ve çözümleri bir daha okuyunuz. Bundan sonra artık hiçbir şey yapmayınız. Sınav merkezi uzakta olanlar Cuma günü o ile gitmelidirler. Cumartesi gününü sınava gireceği yerde geçirmeli ve sınava gireceği yeri önceden görmelidir. Ulaşım vasıtasının saatlerini öğrenmelidirler.

Sınav Günü Ne Yapmalıyım

Sınavdan bir önceki gün iyice dinlendiniz ve kafanızda hiçbir sorun olmasın. Cumartesi akşamı erkenden yatıp Pazar sabahı ezanla birlikte uyanmalısınız. Sabah namazını kılıp güzel bir dua etmelisiniz. Ardından kahvaltınızı yapın ve ‘’Hasbiyallahü ve Ni’mel Vekil’’ diyerek yola çıkın. Sınava gireceğiniz yere en az bir saat önce varın. Burada herkes sizin gibi sınava girecektir. Boş lakırtı yapanların yanından uzaklaşın (çünkü bunlar sizden daha bilgili olmadığı gibi boş konuşarak kafanızı karıştırır) ve sakin bir yerde soru cevap falan düşünmeden sakince bekleyiniz. Sınav salonuna girdiğinizde Besmele ile oturunuz ve sınava başlayınız.

Sınav Esnasında

Soruyu iyice anlamadan cevaplama yapmayınız. Soru paragraf içeriyorsa ve bir düşünce sorusu ise paragraftaki anahtar sözcüklere dikkat ediniz. Cevap paragraftadır. Şayet hangisi yanlıştır? deniyorsa; bu konuyuda bilmiyorsanız o zaman: kodlama işlemine geçin. Kodlama ne demektir?

Örneğin, Emevilerde, Hisbe teşkilatını yürütmekle görevli olan kişiye Muhtesib denir.

Aşağıdakilerden hangisi Muhtesib’in vazifelerinden biri değildir?

A) Emir bi'l ma'rüf nehiy ani'l-münker ilkesini uygulamak,

B) Çarşı ve pazarları, ölçü ve tartı aletlerini, gıda maddelerini kontrol etmek,

C) Borçluların borçlarını vaktinde ödemelerini sağlamak,

D) Sokak ve caddelerin temiz tutulmasını temin etmek,

E) Davaların sonuçlandırılmasını sağlamak,

İlk dört maddeye bakıldığında muhtesibin çarşı-pazarla alakalı olduğu anlaşılır. Sokak-cadde (D) Çarşı-Pazar (B),Borç yine ticaretle alakalı (C),İyiliği emretmek kötülükten nehyetmek yani temel kavramlar üzerine görev yapmak. Mesela bir hâkim çarşı pazarı denetler mi? Sokak ve caddelerle ilgilenir mi? Dolayısıyla davalara kadı (hakim) bakar. Dolayısıyla bu şekilde yanlış seçeneğinin E olduğu anlaşılır.

Şayet hangisi doğrudur? Şeklinde bir soru gelirse burada şayet doğru cevabı bilmiyorsanız yapacağınız bir şey yoktur. Fakat bu tarz sorularda yine anahtar kavramları göz ardı etmeyin. Şayet soru hakkında hiçbir şey bilmiyorsanız artık o soruyu cevaplamaya çalışmayınız. Çünkü yanlış doğruyu götürür. Sınav esnasında ara sıra kafanızı kaldırıp âleminizi değiştirin yani sürekli dalmayın. Tabi bunu yaparken sağa sola bakmayınız. Çünkü sınavınızı iptal ederler. Sadece gözlerinizi biraz kapatın ve dinlenin.

 

 

 

CEVAP ANAHTARI

02.01.2018 Tarihinde BURADA verilecektir.

 

 

 

 

 

 Sayfayı Yazdır
Print Friendly / PDF
Sosyal Paylaşım
Google
Etiketler :
İsim Soyisim :
E-Mail :
UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Uyarı
Güvenlik kodu :
Bu habere ilk yorumu siz yapın.
DİĞER HABERLER
Foother
SOSYAL MEDYA
Facebook Twitter RSS Sitemap
"Diniajans.net | http://diniajans.net/"   Tum Hakları Saklıdır. © 2019 - 2020
Diniajans Haber Sitemiz hiç bir Resmi Kuruluşun Yayın Organı değildir.Tamamen Özerktir. Sitemizdeki yazı , resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.