www.camises.com.tr

Diniajans.net

Video Galeri
Foto Galeri
Web Mobil
mülakaı-1
Bu haber 158492 kez okundu. | Kategori : SINAVLAR
Haberin Tarihi :   03 Kasım 2018 - 08:16

Ücretsiz DHBT denemesi: 01.12.218

Büyüt
Küçült
Ücretsiz DHBT denemesi:
Adaylarımızın sınavdaki başarılarına katkı sağlamak amacıyla, www.diniajan.net aracılığıyla www.mbstskitap.com yazarları başta İlahiyatçı yazar Sabri BENLİ olmak üzere İlahiyatçı yazar Hasan TEKİN, Doç. Dr. Volkan ÇİÇEK, Van Öğretim Görevlisi Bilal GÜNDÜZ gibi İlahiyatçılara, “DHBT Deneme Sınavı” hazırlatılmıştır.

Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi(DHBT), Diyanet İşleri Başkanlığı’nın Kur’an kursu öğreticisi, imam-hatip ve müezzin-kayyım alımlarında yapmış olduğu bir sınavdır. 

Kur’an kursu öğreticisi, imam-hatip ve müezzin-kayyım kadrolarına ilk kez açıktan veya sözleşmeli olarak atanacaklarda, ÖSYM tarafından yapılan sınav sonucunda her bir unvan için verilen yeterliliğe sahip olma şartı aramaktadır.

ÖSYM tarafından gerçekleştirilen Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi sınavının özellikleri; mantık, akıl yürütme ve yoruma dayalı soruların olması nedeniyle sınava girecek adaylarımızın;

1-Sınav ve sınav sürecine ilişkin bilgi sahibi olmaları

2-Kendilerini denemeleri

3-Eksiklerini fark etmeleri

Bu çerçevede, adaylarımızın sınavdaki başarılarına katkı sağlamak amacıyla, www.diniajan.net aracılığıyla www.mbstskitap.com  yazarları başta İlahiyatçı yazar Sabri BENLİ olmak üzere İlahiyatçı yazar Hasan TEKİN, Doç. Dr. Volkan ÇİÇEK, Van Öğretim Görevlisi Bilal GÜNDÜZ gibi İlahiyatçılara, “DHBT Deneme Sınavı” hazırlatılmıştır.

İnternet üzerinden ve ücretsiz olarak yapılması planlanan deneme sınavı ile adaylarımızın söz konusu sınava ilişkin bilgi düzeylerinin belirlenmesine yardımcı olmak amaçlanmıştır.

Dhbt Deneme Sınavına başta bizden kitap alanlar olmak üzere tüm Kur’an Kursu Öğreticileri Adayları, İmam Hatipler Adayları ve Müezzin-Kayyım Adayları Katılabilir.

SORULARIN KALİTESİ/ZORLUK ORANI

Sorular yoruma ve bilgiye dayalı olmak üzereÖSYM'nin sorularına kıyasla daha zor ve seçici olarak sunuldu. Bu denemenin 40 sorusundan 35’ini yapan bir aday ÖSYM’nin yapacağı sınavda kesin 40 soruda 40’ını yapar. % 100 ÖSYM sistemine uyumlu ve çok kaliteli sorulardan oluşmaktadır.

SORULAR KAÇ KATEGORİDE HAZIRLANDI

Sorular Ortaöğretim 40 Soru, Önlisans 40 Soru ve Lisans 40 Soru şeklinde ayrı ayrı hazırlandı. İlk 20 Soru ortak diğerleri ise seviyelerine göre sorular hazırlandı.

TOPLAMDA KAÇ SORU OLACAK

Öğrenim düzeylerine göre; 40 Ortaöğretim, 40 Önlisans ve 40 Lisans sorusu olacaktır. Önemli gördüğümüz yerlerden de ilave sorular verilecektir.  Soruların tamamı ÇÖZÜMLÜ olacaktır.

SINAV SÜRESİ VE ŞEKLİ

-DHBT deneme sınavı içeriği gerçek sınavda olduğu gibi 20 tane DHBT 1 ve 20 tane DHBT 2 konularından oluşmaktadır.

-DHBT deneme sınavı internet üzerinden yapılmaktadır.
-DHBT deneme sınavı süresi 60 dk.'dır.

SINAV TARİHİ NE ZAMAN

01.12.2018

DHBT-1 KONULARI

1.İslam İnanç Esasları
2.İslam İbadet Esasları
3.Kur’an Bilgisi (Kur’an tarihi, tecvid, Kur’an’ı anlama ve meal bilgisi)
4.Siyer
5.İslam Ahlakı

DHBT-2 KONULARI
1.Tefsir
2.Fıkıh
3.Hadis
4.Akaid & Kelam
5.İslam Tarihi
6.Dinler ve Mezhepler Tarihi
7.Dini Hitabet

 

 

SORULARI GÖRMEK İÇİN LÜTFEN

Tıklayın

 Sayfayı Yazdır
Print Friendly / PDF
Sosyal Paylaşım
Google
Etiketler :
İsim Soyisim :
E-Mail :
UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Uyarı
Güvenlik kodu :
Bu habere ilk yorumu siz yapın.
DİĞER HABERLER
İHBAR
YAZAR GİRİŞ
Son Yorumlar
Kenan Ergün
KURBANLARIMIZI DEVLETİMİZE BAĞIŞLAYALIM. AMERİKAYA MİLYONLARCA TOKAT ATALIM.
Deftere Yaz
Ziyaretçi Defteri
Düşünce ve Önerilerinizi bizimle paylaşın.
Foother
SOSYAL MEDYA
Facebook Twitter RSS Sitemap
"Diniajans.net | http://diniajans.net/"   Tum Hakları Saklıdır. © 2019 - 2020
Diniajans Haber Sitemiz hiç bir Resmi Kuruluşun Yayın Organı değildir.Tamamen Özerktir. Sitemizdeki yazı , resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.