Diniajans.net

Video Galeri
Foto Galeri
Web Mobil
Bu haber 151690 kez okundu. | Kategori : SINAVLAR
Haberin Tarihi :   26 Şubat 2019 - 07:00

2019 YILI 25 ADET MBSTS DENEMESİ ÇIKTI!

Büyüt
Küçült
2019 YILI 25 ADET MBSTS DENEMESİ
Haber merkezimize konuşan Denemelerin Yazarı Sabri BENLİ ''ÖSYM sistemine %100 uyumlu olan ve piyasada / alanında tek olan DENEMELERİN fiyatını KARGO DAHİL: ÇÖZÜMLÜ OLAN 10 ADET DENEME:50 TL. ÇÖZÜMSÜZ OLAN 15 ADET DENEME: 30 TL olarak belirlediklerini'' söyledi.

   2019 MBSTS sınavı için hazırlanan %100 ÖSYM sistemine uyumlu denemeler MBSTS adaylarının hizmetine sunmaktadırlar. 

   Haber merkezimize konuşan Denemelerin Yazarı Sabri BENLİ ''ÖSYM sistemine %100 uyumlu olan ve piyasada / alanında tek olan DENEMELERİN fiyatını KARGO DAHİL: ÇÖZÜMLÜ OLAN 10 ADET DENEME:50 TL. ÇÖZÜMSÜZ OLAN 15 ADET DENEME: 30 TL olarak belirlediklerini'' söyledi.

   Sizler için özel olarak ve konu ve soru dağılımını da dikkate alarak hazırladığımız 10+15 adet denemelerden bahsetmek istiyorum.

   25 adet denemenin içinde, Çözümlü için; her deneme 60X10=600 Soru adeti, Çözümsüz için; her deneme 60X15=900 Soru adeti olmak üzere toplamda 1.500 seçkin soru var. Bu soruların her biri özenle seçildi ve hazırlandı.

   Denemelerin haırlanmasında konular ve soru dağılımı dikkate alınarak hazırlandı. Denemelerimizin her birisi gerçek bir sınav denemesi şeklindedir.

-25 deneme içinde toplamda 1.500 soru vardır.

-10 adet Çözümlü Deneme vardır.

-15 adet Çözümsüz Deneme vardır.

-PTT kargo ile gönderilmektedir.

-Sözümlü Deneme kargosu dahil 30 tl'dir.

-Sözümsüz Deneme kargosu dahil 50 tl'dir.

  

 

Çözümlü Çalişmam. Üst Düzey Sorulardan Oluşmaktadir. Muvaffak Olursam 10 Marta Kadar Hazır Olacak. Çözümsüz Olan İse Paylaştığım Sorulardan Daha Kaliteli Ve Cevap Anahtarı Verilmiş Vaziyettedir. Bu Sorular Her Sınavın Favorisidir.

 

 

-ÇÖZÜMLÜ ÇALIŞMA ÖRNEK SORULAR-

 

Sözlükte “serbest kalmak / serbest bırakmak, bağından kurtulmak / bağını çözmek” anlamındaki talâk kelimesi fıkıh terimi olarak belli lafızlarla nikâh akdinin bozulmasını ifade eder. Türkçe karşılığı boşama ve boşanmadır. Fesih ise, evlilik birliğinin akid anında var olan veya sonradan meydana gelen bir eksiklik yüzünden bozulmasıdır.

1-Buna göre, fesih ile talakın sonuçları hangisinde doğru verilmiştir?

           I-Fesih                       II-Talak

A) Mahkeme kararı ile-        Erkeğin boşamasıyla gerçekleşir.

B) Kadın tarafından yapılır-  Erkek tarafından yapılır.

C) Hemen sona erer-            Ric’i ya da bain talak şeklinde olur.

D) Bain iddeti bekler-           İddet beklenmez.

E)  Ric’i talaktır-                  Bain talaktır.

 

ÇÖZÜM:

AÇIKLAMA: Fesih, evlilik birliğinin akid anında var olan veya sonradan meydana gelen bir eksiklik yüzünden bozulmasıdır. Meselâ şahitsiz evlenme ve eşlerden birinin irtidad etmesi durumunda fesih söz konusudur. Bununla birlikte evliliği sona erdiren sebeplerden bazılarının talâk mı fesih mi sayılacağı fakihler arasında tartışılmıştır. Fesih evliliği hemen sona erdirir, talâk ise ric‘î veya bâin şekillerine göre farklı sonuçlar doğurur; fesih talâk sayısını etkilemez(TDVİA. Talak mad.c.39 s.16.586).Fesih, derhal ayrılmayı gerektiren bir durumun meydana gelmesi ile olur ki; bu durumda beklenecek (talakta olduğu gibi) bir durum söz konusu değildir. Talak ise, meşru bir şekilde devam eden evliliğin erkek ya da kadın  tarafından sonlandırılmasıdır. Kadına boşama hakkı nikah esnasında verilmişse (tefviz-i talak) bu durumda kadında boşamayı gerçekleştirebilir. Yani kadın ya da erkek tarafından boşanma/boşama talak demektir. Her iki durumda da nikahın sonuçları olacaktır. Kadın iddet bekleyecek, erkek mehir verecek, nafaka ödeyecek ya da muhalea da bedel konusu gündeme gelecektir. Sonuç olarak: fesihte hiçbir şart öne sürülmeden derhal eşlerin ayrılması gerekir. Çünkü evlilik fasittir ya da batıldır. Fasit şart sebebiyle bozulan nikah, daha sonradan düzeltilir ve evlilik tekrar kaldığı yerden ya da yeni bir nikahla devam eder. Fakat batıl  nikah, kuruluş şartlarından birinin eksikliği sebebiyle olur ki, bu durumda eşler bir daha asla evlenemezler(mesela yanlışlıkla halası ya da teyzesiyle evlenen biri gibi).

DOĞRU CEVAP: C) Hemen sona erer-            Ric’i ya da bain talak şeklinde olur

 

-----------------------------------------------

 

Hz. Peygamber birçok hadiselerde re'y ve ictihadiyle hüküm ve karar vermiştir. Ümmeti için faydalı gördüğü, maslahata uygun bulduğu şeylerde karar alırdı.

2-Hangisi Hz. Peygamber’e ait bir içtihatlardan biri değildir?

A) Bedir esirleri hakkında 

B) Bedir’de savaşın yapılacağı yer hususunda 

C) Hayber Harbinde çömlekte pişen etlerin dökülmesi fakat çömleğin kırılmaması konusunda

D) Tebuk Harbine iştirak etmek istemeyen münafıklara savaşa katılmamalarına izin vermesi konusunda

E) Hıristiyanlar’ın Ahsab-ı kehf soruları hakkında

 

ÇÖZÜM:

DOĞRU CEVAP: E) Ahsab-ı kehf hakkındaki Hıristiyanlar’ın  soruları hakkında

AÇIKLAMA: Ashab-ı kehf sorusu içtihat değildir. Çünkü bu konuda vahiy gereklidir. Geçmişte olan bir konu hakkında içtihat olmaz. İçtihat yeni ortaya çıkan bir meseleyi  çözüme kavuşturmak demektir. Tabiki bununda şartları vardır. Yanlış seçenek hariç, Hz. Peygamber’in diğer bir içtihadı da şu dur: Adamın karısı siyah bir çocuk doğurdu. Baba bunu kabul etmek istemedi. Hz. Peygamber ona sordu :

- Senin kızıl develerinin siyah doğurduğu olmaz mı?

- Olur.

- Nereden buluyor?

- Eski cinsine çeker.

- Belki bu da cinsine çekmiştir diyerek meseleyi çözmüştür.

   Hz. Peygamber'in ictihad ettiği mes'eleler (25) kadardır(KESKİNOĞLU Osman .Fıkıh Tarihi  ve İslam Hukuku s.21).

 

-------------------------------------------

 -ÇÖZÜMSÜZ ÇALIŞMA ÖRNEK SORULAR-

 

İlk dört halife çeşitli meselelerde içtihatta bulunmuşlardır. Örneğin;Hz. Ebu Bekir zekat vermemekte direnen ve ayrıca irtidad edenlerle savaşmış, müellefe-i kulüba zekat gelirinden pay vermemiştir.

3-Aşağıdakilerden hangisi Hz. Ömer’in içtihatlarından biri değildir?

A) Irak topraklarına farklı bir statü getirip onları ganimet olarak gazilere dağıtmaması

B) Kıtlık yılında hırsızlara had cezası uygulamaması

C) Sarhoşluk suçunun sünnetle belirlenen cezasını arttırması

D) Aynı anda söylenen üç talakı üç ayrı talak sayması

E) Divan teşkilatını kurması

 

 

 Sayfayı Yazdır
Print Friendly / PDF
Sosyal Paylaşım
Google
Etiketler :
İsim Soyisim :
E-Mail :
UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Uyarı
Güvenlik kodu :
Bu habere ilk yorumu siz yapın.
DİĞER HABERLER
Foother
SOSYAL MEDYA
Facebook Twitter RSS Sitemap
"Diniajans.net | http://diniajans.net/"   Tum Hakları Saklıdır. © 2019 - 2020
Diniajans Haber Sitemiz hiç bir Resmi Kuruluşun Yayın Organı değildir.Tamamen Özerktir. Sitemizdeki yazı , resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.