www.camises.com.tr

Diniajans.net

Video Galeri
Foto Galeri
Web Mobil
mülakaı-1
Bu haber 22716 kez okundu. | Kategori : SENDİKALAR
Haberin Tarihi :   12 Temmuz 2018 - 21:26

Kokuşmuş, aşağılık ve Lanetlik gazeteye ''DİN GÖR SEN'' Sendikasından cevap

Büyüt
Küçült
Kokuşmuş, aşağılık ve Lanetlik gazeteye DİN GÖR SEN Sendikasından
Havadis Gazete’sinde 30 Haziran 2018 Cumartesi günü “Çocuklar İmamlara emanet” başlığıyla verilen yazıya ilişkin insani, vicdani ve toplumsal bir yükümlülük gereği aşağıdaki açıklamaya ihtiyaç duyulmuştur.

Konu: Havadis Gazetesi’nde Çıkan Yazıya İlişkin Basın Açıklaması:

 

Havadis Gazete’sinde 30 Haziran 2018 Cumartesi günü “Çocuklar İmamlara emanet” başlığıyla verilen yazıya ilişkin insani, vicdani ve toplumsal bir yükümlülük gereği aşağıdaki açıklamaya ihtiyaç duyulmuştur.

·        Söz konusu yazıda: “Yaz döneminin başlamasıyla Kuran Kursları yapılmaya devam etmektedir” denilmektedir. Bu doğru bir ifade değildir. Yapılan şey olsa olsa Yaz Dönemi Dini Bilgiler Etkinliğidir. Olması gereken şey ise halkımızın çocuklarını gönderebilecekleri, Kutsal Kitabımız Kuran-ı Kerimi okumayı, Temel dini bilgileri alabilecekleri, namaz kılmayı ve diğer ibadetleri yapmayı öğrenebilecekleri sürekliliği olan merkezlerin açılmasıdır.

Bu hem anayasal, hem yasal hem de insani bir zorunluluktur.

·        Aynı yazıda  “Camide elinde Kuran ve kitaplarla cami avlusunda yaşları değişen çocuklar görüntülenmiştir” ifadelerine yer verilmektedir. Bu oldukça çirkin bir ruh halinin kelimelere dökülmüş şeklidir.  Camide elinde neyle görülse sizi tatmin ederdi? Kuran-ı Kerim her inanan için kutsal bir değerdir. Her inanan kendisinin olduğu kadar gelecek nesillerinin de bu Kutsal Kitap’ta belirtilen ilkelere göre yaşamasını ister. Bu nedenle O’nu her zaman ve her yerde elinde ve kalbinde taşımak ister. Başkalarının özgürlüklerine saldırmak, elindeki ve kalbindeki değerlere müdahale etmek, O’nu aşağılamaya yeltenmek, benzer şekilde karşılık görülmesi sonucunu doğurur. Tarih boyunca yaşanan her çatışmanın temelinde bu saygısız yaklaşım yatmaktadır.  Bu nedenle gazetenizin inananlardan ve resmini çekip suçlu gibi yayımladığınız çocuklardan ve ailelerinden özür dilemesi her açıdan bir borçtur.

·        Aynı yazının devamında “Geçtiğimiz hafta Arabahmet Cami’de kapı üzerine asılan “Kuran Kurslarımız Başlamıştır” yazısı hem sosyal medya’da hem de gazetelerde gündem olmuş ve bir hayli eleştirilmişti” şeklinde meçhule gönderim yapılmaktadır. Gerçekten bir Camimizde, bir imam arkadaşımız böyle bir sorumluluk bilinciyle hareket etmiş, zamanını ve emeğini Allah rızası için karşılık beklemeden ortaya koymuşsa onu tebrik eder, her türlü desteği veririz. Din İşleri Başkanlığını bu konudaki sorumluluklarını üstlenmeye, insanların ihtiyaç duyduğu din eğitimini 365 gün kesintisiz talep edebilecekleri ve alabilecekleri bir ortamı hazırlamaya davet ederim.

 ·        Aynı yazıda “Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Cemal Özyiğit’in bir konuşmasına atıf yapılmakta, tarikatlara teslim olmayacağız ifadelerini kullandığı söylenmektedir. Bizler de ne tarikatların ne de karşıtlarının elinde çocuklarımızı oyuncak etmeyecek, hem dünyalarını hem de ahiretlerini mahvetmelerine seyirci kalmayacağız. Peygamberimiz Hz. Muhammed’in (S.A.V) uygulamalarını ve Kuran-ı Kerimi esas alan bir din öğretimini sonuna kadar savunmaya ve desteklemeye devam edeceğiz. Bu konudaki taleplerimizden tek bir adım bile geri atmayacağız.

 ·         Yine Özyiğit’e atfen “Özyiğit yaptığı açıklamada yerel yönetimlerle işbirliği içinde çocuklara eğitimsel ve kültürel aktiviteler sağlayacaklarını, yine de kuran kurslarına talep varsa o zaman gerekli değerlendirmeleri yapacaklarını ama tarikatlara telsi olmayacaklarını dile getirmişti” denilmektedir. Bu ifadeler doğruysa Milli Eğitim Bakanı Özyiğit “İslam dini ile Müslüman arasındaki ilişkiyi henüz doğru anlayamamış demektir. Bir İnanan açısından İslam Dini ve O’nun Kutsal Kitabı Kuran-ı Kerimin yerine konulabilecek hiçbir değer yoktur. Hangi eğitim ve kültürel etkinliği yaparsanız yapın, İslam Dinini ve O’nun Kitabı Kuran-ı Kerimi öğrenme ihtiyacı ortada durmaya devam edecektir. Bunun en bariz örneğini Türkiye Cumhuriyetinde geçen yarım asırda en yalın haliyle yaşadık. SSCB döneminde oradaki inananlar yaşadı. Kuran-ı Kerim yasaklandı, insanlar hapislere atıldı, eza ve cefalar edildi. Ancak sonuç tam tersi oldu. İnananlar bu ihtiyaçlarından asla vazgeçmediler. Tarih akıllı insanlara ibret almak için ideal bir imkân sunar.

 ·        Aynı yazıda Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) Genel Sekreteri Şener Elcil’in  Kuran kurslarının belli bir politik anlayışın ürünü olduğuna ilişkin yaklaşımından bahsedilmektedir. Bizler bu saçmalıklara cevap vermekten, toplumu bu denli seviyesiz tartışmalarla karşı karşıya bırakmaktan üzüntü duyuyoruz. Bu şekilde Dinin Siyasetin içerisine çekilme gayretlerini şiddetle reddediyoruz. Eğitim kurumlarımızın en başarısız olduğu konulardan birisi de “Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi” dersleridir. Çocuklarımıza, bir yakınının mezarında bir Fatiha okuyacak kadar bile din eğitimi verilememiştir. Gençlerimiz, uyuşturucu ve diğer kötü alışkanlıklara karşı savunmasız ve yalnız bırakılmışlardır. Bin bir emekle büyüttüğümüz çocuklarımızı, bu denli çarpık ideolojik yaklaşımlar sergileyen yobazlara teslim etmemekte kararlı olduğumuzun altını çizmek isterim.

 Sonuç olarak, belirtmek isterim ki; Eğitim Bakanı bir partinin Eğitim Bakanı olmadığını hatırlamalı, asırlardır Kıbrıs’ta varlığını sürdüren Müslüman Kıbrıs Türk Halkının kurduğu Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Eğitim bakanı olduğu bilinciyle hareket etmeli,  kendi ideolojik eğilimleriyle değil evrensel normlara uygun, yasalarla çelişmeyen, toplumu çatıştırmayan uygulamalara yönelmelidir. Bu çerçevede işini yapan kurumlara engel olmak yerine, kendisi Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi öğretmeni istihdam etmeli, toplumdan bu yönde gelen talepleri sağa sola bükmeden çağdaş bir anlayışla karşılamalıdır. Her devlet kurumu kendi sorumluluk alanında görevini ifa etmelidir. Baskı, yıldırma ve zorbalıkla bir yere varılamayacağı asla unutulmamalıdır.

 

                                                                                              Süleyman Çakır

                                                                                                      Başkan

 Sayfayı Yazdır
Print Friendly / PDF
Sosyal Paylaşım
Google
Etiketler :
İsim Soyisim :
E-Mail :
UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Uyarı
Güvenlik kodu :
Bu habere ilk yorumu siz yapın.
DİĞER HABERLER
İHBAR
YAZAR GİRİŞ
Son Yorumlar
Kenan Ergün
KURBANLARIMIZI DEVLETİMİZE BAĞIŞLAYALIM. AMERİKAYA MİLYONLARCA TOKAT ATALIM.
Deftere Yaz
Ziyaretçi Defteri
Düşünce ve Önerilerinizi bizimle paylaşın.
Foother
SOSYAL MEDYA
Facebook Twitter RSS Sitemap
"Diniajans.net | http://diniajans.net/"   Tum Hakları Saklıdır. © 2018 - 2019
Diniajans Haber Sitemiz hiç bir Resmi Kuruluşun Yayın Organı değildir.Tamamen Özerktir. Sitemizdeki yazı , resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.