www.camises.com.tr

Diniajans.net

Video Galeri
Foto Galeri
Web Mobil
mülakaı-1
Bu haber 36511 kez okundu. | Kategori : SENDİKALAR
Haberin Tarihi :   26 Kasım 2017 - 22:04

İmamlığa Atanmak İsteyen Müezzinler Mağdur Edilmesin

Büyüt
Küçült
İmamlığa Atanmak İsteyen Müezzinler Mağdur
İlk Defa Müezzin Atananların İmamlığa Atanmalarının önündeki idari engel kaldırılmalıdır.

Bağımsız Diyanet Sen Genel Başkanı Faruk Çetin; Diyanet İşleri Başkanlığına ilk ataması müezzin-kayyım kadrosuna yapılan ve halen bu kadrolarda çalışan personelden imam-hatip kadrolarına atanma şartlarını taşıyıp bu kadrolara geçmek isteyenlerin önündeki idari engel kaldırılarak talepler değerlendirilmeli ve personel lehine sonuçlandırılmalıdır.

Bağımsız Diyanet Sen Genel Başkanı Faruk Çetin konuyla ilgili yapmış olduğu basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

Diyanet İşleri Başkanlığına ilk ataması müezzin-kayyım kadrosuna yapılan ve halen bu kadrolarda çalışanlardan imam-hatip kadrolarına atanma şartlarını taşıyıp bu kadrolara geçmek isteyenlerin talepleri göz önüne alınarak her ay yapılan cami görevlisi nakil sınavında imam hatiplik kadrolarına başvuruda bulunabilmeleri ve atanabilmeleri için gerekli kolaylıklar sağlamlamalıdır.

Diyanet İşleri Başkanlığı mevzuatına göre cami görevlisi olan müezzin kayyımların imam hatipliğe geçişlerini “Vaizlik, Kur’an Kursu Öğreticiliği, İmam-Hatiplik ve Müezzin Kayyımlık Kadrolarına Atama Ve Bu Kadroların Kariyer Basamaklarında Yükselme Yönetmeliğinin ilgili maddesi uyarınca cami görevlisi ve din hizmetleri sınıfında olmayan, farklı unvanlarda çalışmakta olup Kur’an kursu öğreticisi ve imam-hatip kadrolarına atanmak isteyenlerin sınavı ile birlikte yapmaktadır. Bilindiği üzere Diyanet İşleri Başkanlığı mevzuatına göre imam-hatip kadrosunda çalışan cami görevlisi ile müezzin-kayyım kadrosunda çalışan cami görevlisi beşinci kademede çalışmakta olup aralarında kademe olarak hiçbir fark olmadığı gibi maaş ve özlük haklarında da bir fark ve eksiklikte bulunmuyor.
Her ikisinde Başkanlık mevzuatına göre cami görevlisi olarak tanımlanmaktır.

Diğer taraftan Diyanet İşleri Başkanlığı Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin Eşdeğer kadrolar başlıklı 44 üncü maddesinin birinci fıkrasının (d) bendi kapsamında ise “imam-hatip ve müezzin-kayyım” kadrolarında çalışanların aynı (beşinci) kademede oldukları, yine aynı yönetmelikte ikinci fıkrasında “eşdeğer kadrolardan aynı kademede bulunan kadrolar arasındaki geçişler ile üst kademeden alt kademelerdeki kadrolara geçişlerde, adaylığı kalkmış olmak ve atanılacak kadronun şartlarını taşımak kaydıyla ilgili mevzuatında belirtilen diğer şartlar aranmaksızın sınavsız atama yapılabilir.” ifadeleri yer verilmektedir.

  Mevzuat açısından sınavsız olarak atamaya imkan sağlanan ve görev açısından da hiçbir farkın olmadığı “Görev ve Çalışma Yönetmeliğinin 43 üncü maddesinin “Başmüezzin ve müezzin-kayyımların ortak görevleri” başlıklı (ı) fıkrasında “İmam-hatibin bulunmadığı zamanlarda imam-hatiplik görevlerini yapmak.” hükümleri çerçevesinde imam hatiplik görevini de icra eden müeezzin kayyımlar için il müftülüklerince her ayın ilk Salı günü yapılan nakil sınavı ile veya sınavsız olarak mevzuatın öngördüğü camilere atamalarının yapılması durumunda bu personelin kendisini yenilemesine ve kişisel hizmet performansının artmasına katkı sunacaktır.

Böylece kamu hizmetinin etkin ve verimli yürütülmesi sağlanmış olacak, ilk defa atamaya esas olan ve uzun süre boş kalan camiler imam-hatip ile buluşacak, vatandaşların da din hizmeti ile buluşmasının önü açılacaktır.

 Diyanet İşleri Başkanlığından konuya ilgili olarak, geçerli mevzuata göre cami görevlisi olan ve Başkanlık teşkilatına ilk ataması müezzin-kayyım kadrosuna yapılan ve halen bu kadrolarda çalışanlardan imam-hatip kadrolarına atanma şartlarını taşıyıp bu kadrolara geçmek isteyenlerin taleplerini değerlendirmesini, sınavsız olarak veya her ayın ilk salı günü Müftülüklerince münhal bulunan camiler için yapılmakta olan cami görevlisi yarışma sınavına başvurabilmelerinin önündeki idari engelin kaldırılması, söz konusu sınavda başarılı olarak tercih hakkını elde edenlerin DİBBYS İKYS üzerinden mevzuatta öngörülen camilere atanmalarına imkan sağlayacak şekilde gerekli düzenlemenin  yapılmasını beklemekteyiz” ifadelerine yer verdi.  

Sayfayı Yazdır
Print Friendly / PDF
Sosyal Paylaşım
Google
Etiketler :
İsim Soyisim :
E-Mail :
UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Uyarı
Güvenlik kodu :
Bu yorum : 10 ay önce yazıldı.
Yorum Sahibi : Mehmet TÜLÜM
 
Faruk çetin bey allah sizlerden razi olsun. Biz müezzinlerin kanayan yarasini dile getirmişsizniz.
DİĞER HABERLER
İHBAR
YAZAR GİRİŞ
Son Yorumlar
Kenan Ergün
KURBANLARIMIZI DEVLETİMİZE BAĞIŞLAYALIM. AMERİKAYA MİLYONLARCA TOKAT ATALIM.
Deftere Yaz
Ziyaretçi Defteri
Düşünce ve Önerilerinizi bizimle paylaşın.
Foother
SOSYAL MEDYA
Facebook Twitter RSS Sitemap
"Diniajans.net | http://diniajans.net/"   Tum Hakları Saklıdır. © 2017 - 2018
Diniajans Haber Sitemiz hiç bir Resmi Kuruluşun Yayın Organı değildir.Tamamen Özerktir. Sitemizdeki yazı , resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.