Diniajans.net

Video Galeri
Foto Galeri
Web Mobil
Bu haber 151528 kez okundu. | Kategori : SENDİKALAR
Haberin Tarihi :   10 Ocak 2018 - 17:00

İMAM EVLERİNDEN KİRA ALINMAMASI GEREKİR..

Büyüt
Küçült
İMAM EVLERİNDEN KİRA ALINMAMASI
Açıklanan sebeplerle, imam evleri sırf cami görevlilerinin hizmetine tahsis edilmesi amacıyla yapıldıkları için, imam evlerinde oturan imam-hatip ve müezzin-kayyumlardan herhangi bir ücret alınmaması gerektiği mütalaa olunmaktadır.

LOJMAN SORUNU VE KİRALAR ÜZERİNE..

TÜRK DİYANET VAKIF SEN’in ÇALIŞMALARI

6360 Sayılı Kanun uyarınca Büyük Şehir Belediye sınırlarının İl Mülki sınırlar olarak belirlenmesi itibarıyla Köy Tüzel kişiliğine ait Cami İmam evlerinde oturan Din görevlilerinden lojman kirası olarak müftülükler tarafından Din Görevlilerine tebligat yapılarak lojman kirası ödemesi istenmektedir.

Türk Diyanet Vakıf Sen Sendikamızca Bu konuyla ilgili daha önce mağduriyetleri içeren şikayetler Diyanet İşleri Başkanlığımıza yazılı olarak iletilmişti.

Söz konusu İmam evlerinin Din Görevlilerinin önderliğinde köylüler tarafından inşaa edildiğini Din görevlilerinin rahatça hizmet sunabilmesi amacıyla yapıldığı Sendikamız tarafından ifade edilerek,
İmam evlerinden yeni lojman kirası istenmesinin etik ve hukuki olmadığı belirtilmişti.

Bu itibarla da Din Görevlileri arasında rahatsızlık meydana getiren bu konunun Diyanet hukuk müşavirliğince değerlendirilerek din görevlilerini rahatlatıcı bir kararın alınması Sendikamız tarafından ısrarla takip edilerek istenmişti.

Yazdığımız yazı üzerine Mülkiyeti Köy Tüzel Kişiliğine ait cami lojmanlarında oturan görevlilerden kira alınıp alınamayacağı hususuyla ilgili olarak Diyanetten Sendikamıza gelen cevabi Hukuk Müşavirliği Mütealası şöyleydi;

“Bu itibarla, bir yerin kamu konutu özelliğini taşıyabilmesi için bu yerin kamu kurum ve kuruluşlarınca inşa ettirilmesi, satın alınması veya kiralama yoluyla temin edilmesi, yetkili makamlarca bu amaçla kullanılmak üzere ayrımının yapılması ve kamu konutu olarak tahsis edilmesi gerekmektedir.

Yukarıdaki hükümlere göre, genel bütçeli kamu kurum ve kuruluşlar tarafından yurt içinde inşa ettirme, satın alma, kiralama suretiyle temin edilmeyen ve kamu konutu olarak tahsis edilmeyen konutların, kamu konutu sayılmayacağı, mülkiyeti Hazineye ait taşınmazlar üzerinde dernek veya vakıflarca yaptırılan cami, mescit ve Kur`an kursu binalarının ticari faaliyette kullandırılması öngörülen kısımlarının ilgili dernek veya vakfın bedelsiz olarak tasarrufuna bırakılması gerektiği anlaşılmaktadır.

Ayrıca beş vakit namaz kıldırmanın haricinde, vakit namazlarından önce ve sonra Kur`an-ı Kerim okumak, cemaati dini konularda aydınlatmak, Kur`an-ı Kerim okumayı öğretmek, salâ vermek, Medeni Kanuna göre akdedilen nikâhtan sonra olmak üzere isteyenlere evlenmenin dinî merasimini icra etmek, teberrukat eşyasının bakım ve korunmasını sağlamak, cami ve çevresinin temizliğini sağlamak, ses cihazları ile diğer teknik araç ve gereçlerin bakım ve korunmalarını sağlamak ve burada saymadığımız daha birçok görev ve sorumluluk ile donatılmış bulunan cami görevlilerinin kapısı cemaat tarafından gece gündüz demeden çalınmakta ve hizmet vermesi talep edilmektedir.
Diğer taraftan, vatandaşlar veya kurdukları vakıf ve dernekler tarafından cami yaptırılır iken caminin altına veya hemen bitişiğine, cami ile birlikte veya cami inşaatı bittikten hemen sonra inşa edilen imam evleri, münhasıran cami görevlilerinin ikamet etmesi için vatandaşlar tarafından yapılmaktadır.

Açıklanan sebeplerle, imam evleri sırf cami görevlilerinin hizmetine tahsis edilmesi amacıyla yapıldıkları için, imam evlerinde oturan imam-hatip ve müezzin-kayyumlardan herhangi bir ücret alınmaması gerektiği mütalaa olunmaktadır.

Şeklinde Sendikamız tarafından takibi yapılarak çözüm için Hukuk müşavirliğinden alınan olumlu Hukuk Müşavirliği mütealasına bugün Diyanet maalesef Sahip çıkmamakta Din görevlisi mağdur edilmeye çalışılmaktadır.

Her daim Mağdurun yanında olan Türk Diyanet Vakıf Sen Din Görevlilerinin lojman sıkıntısıyla ilgili yaşadığı bu mağduriyeti çözene kadar takip edecektir.

SENDİKAMIZ BU KONUNUN TAKİPÇİSİ OLMAYA DEVAM EDECEKTİR.

KENAN AK
TÜRK DİYANET VAKIF SEN
GENEL BAŞKAN YARDIMCISISayfayı Yazdır
Print Friendly / PDF
Sosyal Paylaşım
Google
Etiketler :
İsim Soyisim :
E-Mail :
UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Uyarı
Güvenlik kodu :
Bu habere ilk yorumu siz yapın.
DİĞER HABERLER
Foother
SOSYAL MEDYA
Facebook Twitter RSS Sitemap
"Diniajans.net | http://diniajans.net/"   Tum Hakları Saklıdır. © 2019 - 2020
Diniajans Haber Sitemiz hiç bir Resmi Kuruluşun Yayın Organı değildir.Tamamen Özerktir. Sitemizdeki yazı , resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.