www.camises.com.tr

Diniajans.net

Video Galeri
Foto Galeri
Web Mobil
mülakaı-1
Bu haber 12752 kez okundu. | Kategori : SENDİKALAR
Haberin Tarihi :   23 Nisan 2018 - 22:50

Genel Başkan ÇOPURSUZ’un açıklaması:

Büyüt
Küçült
Genel Başkan ÇOPURSUZ’un
Tüm Memur-Sen Konfederasyonu ve Diva-Sen Genel Başkanı Mustafa ÇOPURSUZ, Doğu ve Güneydoğu İllerine Gerçekleştirmiş Olduğu Sendikal Çalışmalarına Dair Bir Açıklama Yaptı.

Tüm Memur-Sen Konfederasyonu ve Diva-Sen Genel Başkanı Mustafa ÇOPURSUZ, Doğu ve Güneydoğu İllerine Gerçekleştirmiş Olduğu Sendikal Çalışmalarına Dair Bir Açıklama Yaptı.

Genel Başkan ÇOPURSUZ’un açıklaması:

Bir dizi ziyaretlerde bulunmak ve Din Görevlileri Aylık Mutat Toplantılarına katılmak üzere Diyarbakır, Siirt, Van, Hakkâri- Yüksekova-Şemdinli, Ağrı, Erzurum, Erzincan, Sivas ve Yozgat illerine yönelik Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Naci ÖZAY ile birlikte sahada yapılan çalışmalar,  bir kez daha sendikaların ne denli önemli olduğunu,  ayrıca kültürden yoksun sendikal anlayışının belirgin bir şekilde bizlere kendisini gösterdiği kanaati hâsıl olmuştur. Asıl amaçlarının kamu çalışanlarının özlük, mali ve sosyal haklarında iyileştirilmelerin yapılması yönünde olması gerekirken maalesef ki sendikaların çizgilerini kaybederek malayani serüvenlere dalmaları neticesi çalışma barışı bozulmuş ve sendikacılığa olan güvenin olumsuz olarak etkilenmesi bizleri son derece üzmüştür. Bahse konu hususlarda enerji harcamaları gerekirken, “Hükümeti en iyi ben severim, Cumhurbaşkanını herkesten daha çok ben severim, bizden başkaları bu çemberin dışında” diyerek sendikacılıkla uzaktan yakından ilgisi ve alakası olmayan sahalarda oyun oynanması da yine bizleri derin üzüntüye gark etmektedir.

Diğer taraftan, ülke olarak maruz kaldığımız darbe kalkışmasının acısını da derinden hisseden Diyanet görevlileri son derece mustarip ve gelecek adına karamsar durumdalar. Diva-Sen olarak 09.08.2016 tarihinde dünyaya deklare ettiğimiz “MUHBİRLER DE ARAŞTIRILSIN” açıklamamızda ne kadar da haklı olduğumuzu bir kez daha üzülerek müşahede etmiş olduk. Zira şahsi husumetliklerinden dolayı zarar vermek istediklerini illegal örgüt üyesi olarak ihbar edenlerin açtıkları yaralar onanamaz duruma gelmiştir. Filhakika herhangi bir örgüt içerisinde yer almamış, irtibat ve iltisakları olmamış, sadece muhbirlerin ihbarlarıyla mağdur edilmiş görevlilerin mağduriyetliklerinin biran önce ortadan kaldırılması gerekmektedir. Bununla beraber, illegal örgütlerde görev alan, yardım ve yataklık yapanlar kim olursa olsun, en ağır cezalarla cezalandırılmalarını da talep ediyoruz.

Ayrıca kuruluş amacının dışına çıkmış, güvenirliliğini kaybetmiş, yetkisini kullanamayan sendikalara üye olan kamu çalışanlarının sendikal üyeliklerini bir kez daha gözden geçirmelerine ihtiyaç vardır. Üye sayılarının çokluğunu dile getirip, olmayan ve hayat buldurulamayan İLİTAM (Sınavsız geçiş)’ın sağlandığını ifade ederek “Biz hükumet sendikasıyız, hükumetle yatar hükumetle kalkarız” sözleriyle kendilerini ve başkalarını avutan, güçlerini üyelerinden almaları gerekirken, on binlerin varlığını hiçe sayan ve sendikacılığı fındıkkabuğu içine sığdırarak kendi elleriyle harekât alanlarını kısıtlayan anlayışın kamu çalışanlarına kazandıracakları neler olabilir ki? Esasen geçmişten günümüze kadar var olan ve hala çözüm bekleyen problemlerin çözüme kavuşturulamaması da yine bu sığ anlayıştan kaynaklanmaktadır.

Bilindiği üzere Doğu ve Güneydoğu illerinde görev yapan Diyanet görevlilerinin neredeyse tamamına yakını medrese eğitimi almış meslektaşlarımızdır. Hatta çoğunluğu ilkokul, Ortaokul ve İmam-Hatip Lisesini örgün eğitim olarak okumamış, yüksekokul mezunu olanlar dâhil medrese harici tüm eğitimlerini açıktan veya uzaktan okuyarak diploma sahibi olmuşlardır. Bu nedenle, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılan MBSTS uygulamasında da son derece şikâyetler olduğunu tespit etmiş durumdayız. Sorulan sorular başta olmak üzere teknik konularda da çok güçlük çektiklerini, dolayısıyla hac ve umre görevlendirilmelerinde şanslarının ellerinden alındığını da müşahede etmiş olduk. Yine bahse konu illerde görev yapan arkadaşlarımızın örf, adet, kültür, yöre ve lisan farklılıklarından dolayı yeterli derecede verimli olamadıkları da gözlerden ırak değildir. Cami lojmanlarıyla ilgili söylenilen “Bizim lojman olarak kullandığımız yerlerde sadece hayvanlar barındırılır” ifadeleri ise gelinen son noktayı dile getirmesi bakımından çok önem arz etmektedir.

Elhasıl gerek Diyanet İşleri Başkanlığının gerekse de diğer kurum ve kuruluşların bahse konu problemlerin çözüme kavuşturulması için gerekli çalışmaları yapmalarını Diva-Sen olarak talep ediyoruz.

Mustafa ÇOPURSUZ

Tüm Memur-Sen Konfederasyonu ve

Diva-Sen Genel Başkanı

 Sayfayı Yazdır
Print Friendly / PDF
Sosyal Paylaşım
Google
Etiketler :
İsim Soyisim :
E-Mail :
UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Uyarı
Güvenlik kodu :
Bu habere ilk yorumu siz yapın.
DİĞER HABERLER
İHBAR
YAZAR GİRİŞ
Son Yorumlar
Kenan Ergün
KURBANLARIMIZI DEVLETİMİZE BAĞIŞLAYALIM. AMERİKAYA MİLYONLARCA TOKAT ATALIM.
Deftere Yaz
Ziyaretçi Defteri
Düşünce ve Önerilerinizi bizimle paylaşın.
Foother
SOSYAL MEDYA
Facebook Twitter RSS Sitemap
"Diniajans.net | http://diniajans.net/"   Tum Hakları Saklıdır. © 2018 - 2019
Diniajans Haber Sitemiz hiç bir Resmi Kuruluşun Yayın Organı değildir.Tamamen Özerktir. Sitemizdeki yazı , resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.