www.camises.com.tr

Diniajans.net

Video Galeri
Foto Galeri
Web Mobil
HASAN REKLAM-2
Bu haber 129427 kez okundu. | Kategori : K. KURSLARI
Haberin Tarihi :   09 Mayıs 2016 - 02:31

Yaz ve Kış Kur'an Kursları Hocalarına ve Talebelerine Müjde!

Büyüt
Küçült
Yaz ve Kış Kuran Kursları Hocalarına ve Talebelerine
Yaz ve Kış Kuran Kurslarında okutulan, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından dağıtılan 3 ADET kitap tek bir kitapta toplanacaktır.

   Yaz ve Kış Kur'an Kursları'nda okutulan, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından dağıtılan ''DİNİMİZİ ÖĞRENİYORUZ'' isimli 3 ADET kitap SORULU-CEVAPLI bir şekilde tek bir kitapta toplanacaktır.

Böyle bir çalışmaya neden girildi?

Yaz kursları kısa bir zaman olduğundan, Bazı talebeler bazan gelir bazan gelmez, Bazı talebeler bir ay gelir ikinci ay gelmez. İşte sürekli olmadığından Öğretici kardeşlerimiz istenilen bilgiyi talebelerine aktaramamaktadır.

Yaz Kur'an Kursları'nda okutulan o kitapların 3'üde bitiriliyor mu?

O kitapların 3'ününde bitmesi mümkün olmuyor. Örneğin bir kursa 50 talebeyle başlanılıyorsa kursun ortalarına doğru 20 talebeye kadar düşüyor. sonlarına doğru 15 talebeyi bulmak çok zor oluyor. Ve 3 kitap bitmeden kurs sonlanıyor. 

Bu hazırlanan kitabın o 3 kitaptan farkı nedir? Hazırlanma amacı nedir?

Bu kitabın farkı Sorulu - Cevaplı olması, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın dağıttığı 3 adet olan o kitabın içindeki bilgilerin soru-cevap şekline dönmüş olması(kaynak tamamen o 3 kitap), 3 kitap yerine tek kitabın daha kısa zamanda bitirilecek olması, Sorulu - cevaplı kitabın akılda daha çok yer alması, taşımak için talebenin kolayına gelmesi, İlk gelen talebeler aldıkları 1. kitabı kursa getirmemeleri, Kurs veren hocalarımızın %90'ı o 3 kitabı bitirmeden kursların kapatılması, 3 kitaptan yeterince istifade edilememesi, 3 kitabın vermek istediği amacın gayenin verilememesi gibi sebeblerden dolayı bu kitap hazırlanmaktadır.

Bu kitabımızı yardımcı kitap olarak düşünen kardeşlerimizin dikkatine!

Eğer siz de bu kitabımızdan alarak talebelerinize sunmak istiyorsanız, kararınızı verin ve kaç adet alacaksanız 0.535.820.33.32 nolu telefonu arayarak siparişinizi yazdırın. Yaz Kuran Kursu açıldığında kitaplarınızı gönderelim.

Bu aşamada önerilerinizi, eleştirilerinizi, düşüncelerinizi bizi arayarak bildirirseniz orta yere daha güzel şeyler çıkar.

SORULARDAN ÖRNEKLER

-‘’Kelime-i Tevhid’’ ne demektir?

“Kelime”, söz anlamına gelir. “Tevhid” ise Allah’ın bir ve tek olması demektir. Lâ İlahe İllallah(Allah’tan başka ilâh yoktur) Muhammeden Rasulüllah(Muhammed, Allah’ın elçisidir.)

 -‘’Kelime-i Şehadet’’ ne demektir?

“Kelime-i Şehadet” ifadesin “Şehadet” sözcüğü, bir şeyin gerçekliğini, doğruluğunu tasdik etme anlamına gelir. Eşhedü elle ilehe illallah(Ben kabul ederim ki Allah’tan başka ilâh yoktur.) Ve eşhedü enne Muhammeden Rasulüllah(Ve yine kabul ederim ki Muhammed, O’nun kulu ve elçisidir.)

 -İlâh ne demektir?

Kendisine tapılan, ibadet edilen varlık, mâbud demektir.

-Mümin ne demektir?

Allah’a, Hz. Muhammmed’e(as) ve onun bildirdiği her şeye kalpten inanıp boyun eğen kişi demektir.

 -Resûl ne demektir?

İnsanlara Allah’ın mesajlarını ulaştıran, onları dine çağıran kimse demektir. Türkçe’de elçi, peygamber, nebi, yalvaç kelimeleri de eş anlamlısı olarak kullanılır.

 -Kelime-i tevhidi veya kelime-i şehadeti söylediğimizde neleri kabul etmiş oluruz?

Bütün varlıkları yaratan ve yaşatan tek bir ilâh vardır. O, Allah’tır. O’nun dışında ibadet edilmeye layık hiçbir ilâh bulunmamaktadır. Allah’ın insanlara doğru yolu göstermek üzere gönderdiği Hz. Muhammed (as), Allah’ın kulu ve elçisidir.

 -İslam dininin temeli nedir?

Kelime-i tevhid ve kelime-i şehadettir. İslâm’ın özü ve özetidir. İslâm dininin bu sözlerle ifade edilen esas ve ilkelerine gönülden uyan kişilere Müslüman ve mümin denir.

 Kim Allah’tan başka hiçbir ilâh olmadığına ve Muhammed’in(as) Allah’ın elçisi olduğuna şehadet ederse Allah ona cehennem ateşini yasaklar.(Hadis-i Şerif)

-İslâm Nedir?

Barış ve esenlik, selamet, başlanma, boyun eğme, teslim olma, selam verme, hayır ve iyilik dilemeye denir. Allah’ın bütün peygamberler aracılığıyla gönderdiği dinin ortak adı “İslâm”dır. İslâm, inananları hem dünyada hem de ahirette mutluluğa ulaştıracak dindir. İslâm, hem insanın Allah’la ilişkisini, hem kendi iç dünyasını hem de diğer insanlar ve varlıklarla ilişkilerini düzenler. Adalet, sevgi, saygı, merhamet, mutluluk, barış, huzur ve güvenlik gibi değerlerin kazanılmasını ve uygulanmasını hedefler.

 -Bütün peygamberlerin insanlara bildirdiği temel ilkeler nelerdir?

-Allah’ın varlığına ve birliğine inanmak

-O’ndan başkasına kulluk etmemek

-Allah’ın peygamberlerine ve onlarla gönderdiği kutsal kitaplara inanmak

-Ölümden sonra dirilişe ve ahiret hayatına iman etmek

-Temel ahlâkî erdemlere göre yaşamak

-Ahiret nedir?

Ölümle başlayan, dünya hayatından farklı ve sonsuz olan hayat, öbür dünya, öteki dünyaya denir.

-Din nedir?

Akıl sahibi insanların kendi bilinçli seçimleriyle tercih ettikleri; onları iyi, güzel ve doğru olan şeylere yönlendiren ilâhî hüküm ve öğütler bütününe denir.

 Sayfayı Yazdır
Print Friendly / PDF
Sosyal Paylaşım
Google
Etiketler :
İsim Soyisim :
E-Mail :
UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Uyarı
Güvenlik kodu :
Bu habere ilk yorumu siz yapın.
DİĞER HABERLER
İHBAR
YAZAR GİRİŞ
Son Yorumlar
Sözleşmeli imamhatip
Sayın dini ajans net bu isteğimizi sayın alierbaş hocamiza iletmenizi rica ediyoruz 4b
Deftere Yaz
Ziyaretçi Defteri
Düşünce ve Önerilerinizi bizimle paylaşın.
Foother
SOSYAL MEDYA
Facebook Twitter RSS Sitemap
"Diniajans.net | http://diniajans.net/"   Tum Hakları Saklıdır. © 2016 - 2017
Diniajans Haber Sitemiz hiç bir Resmi Kuruluşun Yayın Organı değildir.Tamamen Özerktir. Sitemizdeki yazı , resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.