www.camises.com.tr

Diniajans.net

Video Galeri
Foto Galeri
Web Mobil
HASAN REKLAM-2
Bu haber 126977 kez okundu. | Kategori : HAC-UMRE
Haberin Tarihi :   07 Mart 2016 - 08:30

Hacı adayları dikkat! Kesin Kayıtlar başladı

Büyüt
Küçült
Hacı adayları dikkat! Kesin Kayıtlar
Hac ibadetini yerine getirmek için kutsal topraklara gidecek vatandaşlar kesin kayıt yaptırmak için sabahın erken saatlerinde il müftülüklerine akın etti. Hacca gidecekler kesin kayıt yaptırabilir belgelerini 7-18 Mart tarihlerinde, önceden belirlenen işlem tarihi ve sıralarına göre il müftülüklerine giderek alacak.

DİNİAJANS/ÖZEL
Hacca gidecekler kesin kayıt için müftülüklere akın etti

Bu yıl hacca gidecekler için kura çekiminin ardından kayıtlar başladı.

Hac kesin kayıtları 2016 yılında 7-18 Mart'ta yapılacak. Fakat yetkililer son günlerde yoğunluk ve sıra olmaması açısından hacı adaylarına işlemlerini erkenden yapmalarını tavsiye ediyor. Ayrıca şehit ve gazi aileleri ise kuradan kayıt hakkı elde ettilerse  23-29 Mart 2016 tarihleri arasında sadece Diyanet Organizasyonuna kayıtlarını yaptırabilecekler. Keisn kayıtlarını tamamlamayan hacı adaylarının daha sonra yapacağı kayıt işlemleri kabul edilmeyecek.

Diyanet'in sitesinde yer alan bilgilere göre Hac için ilk defa kayıt yaptıracak olanların takip etmesi gereken adımlar şöyle sıralanıyor:

2016 YILI HAC KESİN KAYITLARINDA İZLENECEK YOL
I-    2016 yılı hac kuraları, 02 Mart 2016 Çarşamba günü saat:11:00'da Başkanlığımız konferans salonunda, bilgisayar ortamında, basına ve kamuoyuna açık bir şekilde vatandaşlarımızın katılımıyla çekilmiştir.
II-    Hac kurasına katılan vatandaşlarımız, kura sonuçlarını aynı gün saat:19:00'dan itibaren TC Kimlik numaralarıyla Başkanlığımızın www.diyanet.gov.tr adresinden öğrenmeye başlamışlardır.
III-    Çekilen kura sonucu 2016 yılı haccı için kesin kayıt hakkı elde eden vatandaşlarımız kayıtlarını 07 - 18 Mart 2016 tarihleri arasında yaptıracaklardır.
IV-    Hacca gitmek üzere Kesin Kayıt yaptırmak için gerekli olan Kontenjan Belgesini (Kesin Kayıt Yaptırabilir Belgesi) http://hac.diyanet.gov.tr adresinden 07-18 Mart 2016 tarihleri arasında online olarak her vatandaşımız kendisi alacaktır.
V-    Kontenjan belgesini almak için vatandaşlarımız internet ortamından http://hac.diyanet.gov.tr adresindeki Hac Kesin Kayıt Menüsünden kendi TC Kimlik numaralarını girdikten ve ekrana gelecek güvenlik aşamalarını da geçtikten sonra, cep telefonlarına gelecek olan SMS şifresini gireceklerdir. SMS şifresi girildikten sonra gelecek ekrandan vatandaşlarımız Diyanet Organizasyonu veya Acenta Organizasyonunu seçerek belgelerini alacaklardır.
2016 yılında hacca gitmeye hak kazandı iseniz ve yukarıdaki işlemleri tamamladıysanız;
A- DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI ORGANİZASYONU İLE HACCA GİTMEYİ TERCİH EDİYOR İSENİZ;
a)    07 - 18 Mart 2016 tarihleri arasında kayıtlı bulunduğunuz ilin İl Müftülüğüne giderek beraber olduğunuz kişileri de kontrol ederek hacca hangi hava limanından uçmak istiyorsanız o hava limanını ve hac konaklama ve oda tercihinizi de belirterek kesin kayıt işleminizi bitiriniz. Daha sonra bunları değiştirmek mümkün olmayacaktır.
b)    Tercih ettiğiniz hac konaklama türüne ait ücretin tamamını veya ilk taksidini (her bir kişi için TC Kimlik numarası, Ad, Soyad ve geçerli bir cep telefonunuzu vererek) 07-18 Mart 2016 tarihleri arasında ilgili bankalardan birine yatırınız.
c)    Hac ücretinizin tamamını veya ilk taksidini ilgili bankalardan birine yatırdıktan sonra kesin kayıt işleminiz tamamlanmış olacaktır. İlgili bankalardan birine süresi içerisinde hac ücretini yatırmadığınız müddetçe hacca kesin kayıt yaptırmış sayılmayacaksınız.
d)    İl hac bürolarımızın size vereceği form dilekçeyi ve özellikle form dilekçenin ekinde olan açıklamaları dikkatlice okuduktan sonra doldurunuz.
e)    Pasaport işlemlerinize, Kesin kayıt işlemlerinizi yaptırdıktan ve İl Müftülüğünün bilgilendirmesi doğrultusunda başlayabilirsiniz.
B- HACCA GÖTÜRMEYE YETKİLİ SEYAHA T ACENTELERİNDEN BİRİ İLE HACCA GİTMEYİ TERCİH EDİYOR İSENİZ: İnternetten aldığınız "2016 YILI HACCI İÇİN ACENTEYE KESİN KAYIT YAPTIRABİLİR" belgesi ile İl Müftülüklerinden, TÜRSAB'dan veya Başkanlığımız internet sayfasından öğrenebileceğiniz 2016 yılı için HACCA KAYIT YAPTIRMA YETKİSİ bulunan acentelerden birine kesin kaydınızı yaptırınız.
GENEL AÇIKLAMALAR:
1-    Kesin kayıt hakkı elde edenlerden her hangi bir mazeret sebebiyle kayıt yaptırmayarak, bu haklarını gelecek yıllara devretmek isteyenlere bu imkân tanınmayacaktır.
2-    Kesin kaydını yaptırıp vize işlemleri tamamlandıktan sonra heyet raporuyla ibraz edilecek sağlık problemlerinden dolayı gidemeyen veya birinci derece yakınlarından birisinin vefatından dolayı hacca gidemeyenlere, başvurmaları halinde tercih ettiği hac konaklama türüne ait ücreti yatırmaları kaydıyla kesin kayıt hakkı verilecektir.
3-    Kesin kayıt hakkı elde edenlerden; sağlık durumu ve yaşlılık sebebiyle hacca gidemeyeceği heyet raporu ile tespit edilen hacı adaylarının yerine, noterde vekâletname verecekleri bir kişiye daha önce hacca gidip gitmediğine ve kura listelerinde olup olmadığına bakılmaksızın kesin kayıt hakkı verilecek, bu şekilde gidişler arşiv bilgisi olarak değerlendirilmeyecek, vekâlet verenin ise hac arşiv kaydı tutulacaktır.
4-    İki defa kesin kayıt hakkı elde ettiği halde, mazeretsiz olarak hacca gitmekten vazgeçenler kuraya; ilk kez ön kayıt yaptıran hacı adaylarına uygulanan kat sayı verilerek dahil edileceklerdir.
5-    Diyanet veya Acentaya "Kesin Kayıt Yaptırabilir" belgesi olmayan hiç bir hacı adayının kaydı yapılmayacaktır.
6-    Kuraya birlikte katılıp sırası gelenlerin isimleri "2016 Yılı Hac Kesin Kayıt Yaptırabilir Belgesi " ne birlikte yazılacaktır.
7-    Kayıt sırası geldiği halde herhangi bir sebeple kaydını yaptırmayanlar ile kesin kayıt süresi geçtikten sonra müracaat edenlere her hangi bir kayıt hakkı verilmeyecektir.
8-     Kesin kayıt süresi sonunda hac konaklama türlerine göre ayrılan kontenjanlarda boşluk olması durumunda, bu kontenjanlar hac konaklama türlerindeki kura sırası gözetilerek 23 - 29 Mart 2016 tarihleri arasında alınacaktır.
9-    Şehit yakınları ve gazi aileleri için ayrılan toplam 600 kişilik kontenjan; illerdeki müracaat sayılarına göre ve 02 Mart Çarşamba günü çekilmiş olan kura sıralamasına göre belirlenecektir. Kayıt hakkı elde eden şehit ve gazi aileleri 23-29 Mart 2016 tarihleri arasında sadece Diyanet Organizasyonuna kayıtlarını yaptıracaklardır.
Bu kayıtlarda; Gazilerde gazi ve eşine, Şehitlerde ise, Şehidin anne, baba, eş ve çocuklarına hak tanınacaktır. Bunun dışında kuraya birlikte girmiş olsalar dahi belge getirmeyenlerin kayıtları alınmayacaktır.
10-    Hac Konaklama Türleri ve Ücretleri ile ilgili detaylı bilgilere Başkanlığımızın web sayfasından yayımlanmakta olan 2016 YILI HAC BROŞÜRÜ'nden ulaşılabilir.
Hac Takvimi İle İlgili Hususlar:
1-    Hac mevsimi 04 Ağustos - 16 Ekim 2016 (Hicri 01 Zilkade 1437 - 15 Muharrem 1438) tarihleri arası olarak tespit edilmiştir.
2-    Hac çıkışları 04 Ağustos - 05 Eylül 2016 (Hicri 01 Zilkade - 4 Zilhicce 1437), dönüşler ise 16 Eylül - 16 Ekim 2016 (Hicri 14 Zilhicce 1437 - 15 Muharrem 1438) tarihleri arasında yapılacaktır.
Hac ve Umre Hizmetleri Genel MüdürlüğüSayfayı Yazdır
Print Friendly / PDF
Sosyal Paylaşım
Google
İsim Soyisim :
E-Mail :
UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Uyarı
Güvenlik kodu :
Bu habere ilk yorumu siz yapın.
DİĞER HABERLER
İHBAR
YAZAR GİRİŞ
Son Yorumlar
Sözleşmeli imamhatip
Sayın dini ajans net bu isteğimizi sayın alierbaş hocamiza iletmenizi rica ediyoruz 4b
Deftere Yaz
Ziyaretçi Defteri
Düşünce ve Önerilerinizi bizimle paylaşın.
Foother
SOSYAL MEDYA
Facebook Twitter RSS Sitemap
"Diniajans.net | http://diniajans.net/"   Tum Hakları Saklıdır. © 2016 - 2017
Diniajans Haber Sitemiz hiç bir Resmi Kuruluşun Yayın Organı değildir.Tamamen Özerktir. Sitemizdeki yazı , resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.