www.camises.com.tr

Diniajans.net

Video Galeri
Foto Galeri
Web Mobil
mülakaı-1
Bu haber 32463 kez okundu. | Kategori : GÜNCEL
Haberin Tarihi :   27 Aralık 2017 - 10:30

MİLLİ VE MANEVİ DEĞERLERİMİZ

Büyüt
Küçült
MİLLİ VE MANEVİ
Milletlerin dünya sahnesinde varlıklarını sarsılmadan sürdürmelerini sağlayan bir takım değerler vardır. Bunlar maziden gelen ve nesilden nesile devam eden etkenlerdir.

MİLLİ VE MANEVİ DEĞERLERİMİZ

                  Milletlerin dünya sahnesinde varlıklarını sarsılmadan sürdürmelerini sağlayan bir takım değerler vardır. Bunlar maziden gelen ve nesilden nesile devam eden etkenlerdir. Toplumun geleceğine yön veren bu değerler, din, dil, tarih, kültür, örf-adet, gelenek ve göreneklerdir. Bunların korunması gerekir. Zira milli ve manevi değerlerimiz muhafaza edilmediği zaman taklitçilik ortaya çıkar. Peygamberimiz (s,a,v) efendimiz bir hadislerinde, ”Kim davranışlarıyla bir kavme benzerse o, onlardandır, buyurmuşlardır. Ebu Davut, libas,5. Söylemiyle, eylemiyle başka milletlere benzemeye çalışan onlara tabi olmuş demektir. Bu durum kişinin kendi kültüründen, örf ve adetlerinden, gelenek ve göreneklerinden uzaklaştığını gösterir.                                          

               Bizi biz yapan, dinimiz, tarihimiz, kültürümüz, örf-adet, gelenek ve göreneklerimizdir. Bizler bu değerlerle yaşıyoruz. Başkalarının hayat tarzları bizler için örnek olmaması gerekir. Çünkü bizler evrensel Peygamber Hz Muhammed (s,a,v) efendimizin ümmetiyiz. Onun ümmetine bıraktığı iki kaynaktan  (kuran  ve sünnet) besleniyoruz. Bizler dünya ve ahiretimizi mutlu kılacak bir dinin mensubuyuz. Bu haliyle örnek alınacak bizleriz. Yüce Allah Kur’anın da şöyle buyurmaktadır. Ey iman edenler! Eğer siz Allah’a yardım ederseniz.(emrini tutar, dinini yaşarsanız) O da size yardım eder ve ayaklarınızı sağlam bastırır. Muhammed,7. Allah’ın yardımının daim olması için onun isteklerinin kusursuz olarak yerine getirilmesi gerekmektedir. İmtihan dünyasında yaşıyoruz. Allah’ın verdiği her nimetten dolayı sınanıyoruz. Yaşadığımız süreçte zaman su misali akıp gidiyor. Miladi 2017 yılı, sanki dün geldi gibi. Ancak geriye baktığımızda 2017 yılının son günlerini yaşadığımızı görüyoruz. Yeni bir miladi yılın (2018) eşiğindeyiz. 

Ömrümüzden bir yıl gidiyorsa, önemli olan bir yılın nasıl geçtiğidir. Bu yılın son gecesinde, geçirdiğimiz bir yılın muhasebesini yaparken, yeni yılın da plan ve programını icra etmeliyiz. Bilmeliyiz ki, zaman ve sıhhat birer nimettirler. Her nimet de birer emanettir. Hakkını vermek, koruyup kollamak lazım gelir. Miladi 2017 yılını gözden geçirdiğimiz zaman bir takım eksiklikler, planladığımız halde yapamadıklarımız olabilecektir. Gerek dini ve gerekse dünyevi yönden tüm eksikliklerin giderilmesi adına yeni yıl için plan ve proje yapmak geleceğimizin huzur ve mutluluğu açısından o denli önemlidir.

                  25- 31 Aralık 2017 tarihleri arası Hristiyanlar tarafından Hz İsa (a,s)’ın doğum günü olarak kabul edilir. Noel bayramı olarak kutlanmaktadır. Miladi yılbaşı da bu bayramla birleştirilerek Hristiyan âleminde çeşitli etkinliklerle kutlanmaktadır. Hz İsa (a.s)  nın doğum günü kutlanacaksa, bu onun şahsına uygun olması gerekir. Bizim dini ve milli bayramlarımız bellidir. Bizler, kendi bayramlarımızı kutlamakla mükellefiz. Bunu yaparken de ifrat ve tefritten kaçınmalıyız. Bizim dinimizde cimrilik ve savurganlık yoktur. Yeni yılın gecesinde dost ve akrabalarımızla sohbet edebilir, 365 günlük bir zaman dilimi için projeler üretebiliriz. Sohbet toplantısında hindi eti ve alkol şart değildir. Müslüman birey olarak, yılbaşı piyango biletlerinin kumarla eş değer olduğunu bilmek lazım gelir..                                                                  

                 Birlik ve beraberliğimizi, huzur ve mutluluğumuzu sağlayan milli ve manevi değerlerimize sahip çıkmalıyız. Onları yaşayarak muhafaza etmeli ve bizden sonraki nesillere tahrif olmadan intikalini sağlamalıyız. Söylem, eylem ve davranışlarımızın Peygamberimizin sünnetine uygun olmasına dikkat etmeliyiz. Bilmeliyiz ki, dünya ve ahiret saadeti, Allah’ın dinini yaşamakla mümkündür.  O halde hep beraber bizi biz yapan milli ve manevi değerlerimizi yaşayarak koruyalım. Mensubu olduğumuz evrensel dinimiz İslam’ın özünde olmayan söylem ve eylemlerden kaçınalım. Müstakbel miladi 2018 yılının planını şimdiden yapalım. Bir plan ve program dâhilinde, yeni yılı yaşamaya çalışalım. Allah, zaman nimetinden en iyi şekilde istifade etmeyi nasip etsin.                                                             

Tahsin ÖTGÜÇ

İl müftü yrd.       

                                                                                                                      

 

                                                                                                                                                                                                                                       

  Sayfayı Yazdır
Print Friendly / PDF
Sosyal Paylaşım
Google
Etiketler :
İsim Soyisim :
E-Mail :
UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Uyarı
Güvenlik kodu :
Bu habere ilk yorumu siz yapın.
DİĞER HABERLER
İHBAR
YAZAR GİRİŞ
Son Yorumlar
Kenan Ergün
KURBANLARIMIZI DEVLETİMİZE BAĞIŞLAYALIM. AMERİKAYA MİLYONLARCA TOKAT ATALIM.
Deftere Yaz
Ziyaretçi Defteri
Düşünce ve Önerilerinizi bizimle paylaşın.
Foother
SOSYAL MEDYA
Facebook Twitter RSS Sitemap
"Diniajans.net | http://diniajans.net/"   Tum Hakları Saklıdır. © 2018 - 2019
Diniajans Haber Sitemiz hiç bir Resmi Kuruluşun Yayın Organı değildir.Tamamen Özerktir. Sitemizdeki yazı , resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.