www.camises.com.tr

Diniajans.net

Video Galeri
Foto Galeri
Web Mobil
mülakaı-1
Bu haber 33713 kez okundu. | Kategori : GÜNCEL
Haberin Tarihi :   16 Ekim 2017 - 18:26

Dinin İnsan Hayatındaki Önemi

Büyüt
Küçült
Dinin İnsan Hayatındaki
Güneydoğu Güncel Gazetesi Adına Çalışan Sen Genel Başkan Yardımcısı Mevlut Yıldız İle Eyüphan Kaya Tarafından “Dinin İnsan Hayatındaki Önemi” Temalı Bir Söyleşi Gerçekleştirildi.

Kaya: Din olgusunun İnsan hayatındaki yeri ve önemi konusunda düşüncenizi alabilir miyim?

DİN İNSAN HAYATINDA OLMASI GEREKEN BİR OLGUDUR

Yıldız:Din, insan hayatında önemli bir yeri olan bir olgudur. Her insan için muhakkak bir din mensubiyetine ihtiyaç vardır. İnsan psikolojik yapı itibariyle bu tarzda yaratılmıştır. Tabi ilahi dinler önceliklidir, özellikle İslam dini tüm dinlerin bir özeti ve Allah’ın razı olduğu son dindir. Keşke insanlık bu ilahi öğretinin etrafında bir araya gelse de hayat huzur bulsa diye düşünüyorum.

Kaya:Türkiye’de dini hayat nasıl gidiyor.

TÜRKİYEDE DİNİ HAYAT YETERİNCE YAŞANMIYOR

Yıldız: Türkiye’de dini hayat tam yaşanmıyor maalesef, eğer dini değerlere göre yaşasaydık sosyal sorunlarımız daha da az olurdu, bu gün hırsızlığın, arsızlığın, uyuşturucu kullanımı ve pazar bulmasının ana sebeplerinden biri dini inanç ve yaşantının yetersizliğinden kaynaklanıyor kanaatimce.

Eğer dini yaşantımız yeterli düzeyde olsaydı tabir yerindeyse kurt ve kuzu aynı merada yaşayabilecekti.

Kaya:Şehrimizin din ile irtibatını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Yıldız;Şehrimiz Türkiye’nin bir parçası olup aynası durumundadır. Kanaatim o ki ülke geneline göre dinimizi daha iyi hesaba katıyor yaşıyoruz.

Keşke İslam dinini daha iyi kavrama ve anlatma imkanımız olsaydı, inşallah o konuda bir çalışma ve çaba da vardır diye düşünüyorum.

Kaya: Siyasi havanın dini yaşantımız üzerindeki etkisini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Yıldız:Din önemli bir hakikattir, politikaya alet etmemek lazımdır diye düşünüyorum, siyaset üstü bir değerdir.

CUMA MÜSLÜMANLARIN BAYRAMI, BİR İSTİŞARE VE EŞİTLİK GÜNÜDÜR

Kaya:Cuma gününün önem, hakkında neler söylemek istersiniz?

Yıldız:Cuma önemli bir gün olup, Müslümanların bayramıdır. Amir memur, fakir, zenginin eşitliğinin bir gün aynı safta eşit durarak insanlar bunu kabulleniyorlar. Aynı zamanda bir meşveret günüdür. Malum peygamberimizin pratikte uyguladığı ve tavsiye ettiği Cuma günü Müslüman kimse yıkanır, temiz elbiselerini giyer, güzel kokular sürerek camiye gelinir.

Kaya:Dinle ilgili cemaatler, vakıflar medreselere dönük neler söylemek istersiniz.

İSLAMİ CEMAATLARIN BU BENDEN DİR BU BENDEN DEĞİLDİR DEMEMELRİ LAZIM

Yıldız: Bu cemaatlerin, vakıfları, medreselerin kardeşçe, işbirliği içinde çalışmaları gerekir, sanki “bu bendendir, bu benden değildir” yaklaşımı var zaman zaman insan bunu hissediyor, bu yanlışı ortadan kaldırmaları lazım cemaat, dergah, vakıf ve medreseler arasında irtibatın kopmaması gerektiğine inananlardanım.

Kaya:İslam’ın kıyafet ile nasıl bir irtibatı vardır, erkeklerin bayanların dini açıdan giyinirken neye dikkat etmeleri lazım.

MÜSLÜMAN BİR BAYANIN ERKEKLERİN DİKKATİNİ ÜZERİNDE ÇEKMEKTEN KAÇINMALARI LAZIM

Yıldız; Tabi hem erkeklerimizin, hem bayanlarımızın giyim tarzınıza dikkat etmeleri gerekiyor.

Bazı sözde örtülü kızlarımız var, başı kapalı alttan dar kot pantolon, kolları yarı açık hani bir ifade var; “üstü cami, artı meyhane” tarzı giyinen var halbuki Allah rızası için giyinmek buna elvermiyor,  kızlarımızın, ağzım varmıyor ama demem lazım kimi evli bayanlarımızın başkasının dikkatini çekmek için değil zinet ve mahrem yerlerini kapatmak korumak için giyinmeleri gerekiyor, bu Allah’ın yegane emridir.ç

Aşırı derecede açık seçik giyinenler de ahlaki erozyona sebep oluyorlar, erkelerin dikkatini üzerine çekerek günah işliyorlar, üstelik üstü başı açık kol ve bacakları dışarıda olan ve çarşı pazarı gezen bir bayan da dinen günahkar oluyor.

Erkeklerinde bayanların dikkatini cezp edici hal ve davranışlardan uzak durmaları gerekir.

Müslüman evlatları öyle bir duruma düşmüşler ki Hıristiyanlar kızlarını Müslüman kızlarından ayırmak için bir arayış içindeler.

Bir habere göre Papa Hıristiyanlara yönelik bir uyarısında demiş ki şu Müslüman kızları da bizim kızlarımıza benzer oldular, ayırt edebilmek için Hırıstiyan kızları haç taksınlar.

Ne kadar üzücü bir duruma düşmüşüz değil mi? Dini iptal olmuş Hırıstiyanlar bile bizden kaçmaya çalışıyorlar.

İSLAM HUKUKUNA UYARAK HUZUR İÇİNDE YAŞAYABİLİRİZ.

Kaya:En son eklemek istediğiniz bir şey var mı? Muhterem hocam

Yıldız: Dünyada, Ülkemizde, Bölgemizde, Şehrimizde huzur istiyoruz, birlik beraberlik içinde İslam’ın bize emrettiği şekilde kardeş hukukuna, komşu hukukuna, anne baba hukukuna riayet ederek hayata kalite katarak yaşamamız lazımdır diye düşünüyorum.

Kaya:Bize zaman ayırarak röportaj verdiğiniz için teşekkür ederim.

Yıldız; Düşüncemize tercüman olup sesimizin topluma ulaşması için bu fırsatı verdiğiniz için “Çalışan Sen Konfederasyonu” adına biz teşekkür ederizSayfayı Yazdır
Print Friendly / PDF
Sosyal Paylaşım
Google
Etiketler :
İsim Soyisim :
E-Mail :
UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Uyarı
Güvenlik kodu :
Bu habere ilk yorumu siz yapın.
DİĞER HABERLER
İHBAR
YAZAR GİRİŞ
Son Yorumlar
Kenan Ergün
KURBANLARIMIZI DEVLETİMİZE BAĞIŞLAYALIM. AMERİKAYA MİLYONLARCA TOKAT ATALIM.
Deftere Yaz
Ziyaretçi Defteri
Düşünce ve Önerilerinizi bizimle paylaşın.
Foother
SOSYAL MEDYA
Facebook Twitter RSS Sitemap
"Diniajans.net | http://diniajans.net/"   Tum Hakları Saklıdır. © 2018 - 2019
Diniajans Haber Sitemiz hiç bir Resmi Kuruluşun Yayın Organı değildir.Tamamen Özerktir. Sitemizdeki yazı , resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.