Diniajans.net

Video Galeri
Foto Galeri
Web Mobil
Bu haber 151883 kez okundu. | Kategori : EĞİTİM
Haberin Tarihi :   14 Şubat 2018 - 18:18

PEYGAMBERİMİZ VE İLETİŞİM

Büyüt
Küçült
PEYGAMBERİMİZ VE

 

Kişilerin birbirlerine bilinçli veya bilinçsiz olarak iletmek istedikleri duygu ve düşüncelerini aktardıkları bir süreçtir. Güçlü bir iletişim becerisi kazanmış olmak bireyin yaşamındaki mutluluğun temelini oluşturur. Karşımızdaki kişilere saygı duymak, varlığını kabul etmek, önemli ve değerli olduğunu hissettirmek, gerçekçi ve doğal davranmak, dış dünyayı karşımızdaki kişinin penceresinden görmeye çalışmak başarılı bir iletişimin en temel koşuludur.

 İletişim sadece konuşmak değildir. NE söyleyeceğini, Bunu NE ZAMAN söylemenin daha uygun olacağını, NEREDE söylemenin daha uygun olacağına karar vermek, En iyi NASIL söyleneceği hususunda fikir yürütebilmektir.

Karşımızdakini dinlerken; Zihninizde sizi meşgul eden olayları bir süre için ertelemeli, O’nunla aynı seviyeye gelip mutlaka göz teması kurmalı, baş hareketleri ve mimikler kullanarak O’nu aktif dinleme metodu ile dinlemeli, anlatacaklarını bitirene kadar sabırla dinlemeli, zaman zaman soru sorularak katılım yapılmalı, istediği ya da konuştuğu şeyler bize çok mantıksız gelse de olumsuz tepki göstermemeli ve duygularını anladığınızı veya paylaştığınızı o’na hissettirmelidir. Dürüstlük, kişiler arası iletişimde daima en büyük amaç olmalıdır.

Vücut dili, iletişim kurmada en önemli etkendir. İletişim kurarken vücut dilini kullanmada en güzel model, iletişim uzmanı peygamberimiz Hazret-i Muhammed (sav) dir.  Peygamberimizin asırlar öncesinde uyguladığı “etkili iletişim metotlarını” bugün dünyaca ünlü iletişim profesörleri kitaplarında yazmakta ve insanlara ısrarla tavsiye etmektedir.

Peygamberimiz(SAV) iletişimde "karşılıklı diyalog" temeline dayalı "empati" metodunu kullanırdı.  Empati kurmak, insanın kendisini bir başkasının yerine koyup, onun hissettiklerini hissetmeye, gördüklerini görmeye çalışmaktır. Peygamberimiz (SAV) başkalarının acılarını, sevinçlerini, üzüntülerini, sıkıntılarını anlamaya ve yardımcı olmaya çalışır; asla insanları kınamaz, ötekileştirmez ve ayıplamazdı. İnsanlara ön yargısız ve ön koşulsuz olarak yaklaşır, dünyevi ve uhrevi tercihlerinden dolayı insanları yadırgamaz, eleştirmez, hakaret etmez, dini, ırkı, cinsiyeti kim olursa olsun onu dinler ve söylediklerine değer verirdi. İnsanların arkasından asla konuşmaz, arkasından çekiştirmez ve ithamlarda bulunmazdı. Bunları yapanlara da şiddetle karşı çıkardı.  Her bireyi "insan" temelinde kabul eder ve iletişim kurardı.

Peygamberimiz (sav) İletişim kurarken tebessüm eder, ses tonunu yükseltmez ve sakin konuşurdu. Muhatabını incitmemek için konuştuğu kelimeleri özenle seçerdi. Konuşurken asla alaycı ve aşağılayıcı bir üslupla konuşmazdı. İnsanlar arasındaki iletişime en büyük darbeyi vuran laf taşıma davranışını:  “Kim bir Müslümana, kötülenmesini dileyerek bir iftira atarsa, Allah onu, kıyamet günü, cehennem köprülerinden birinin üstünde, söylediğinin günahından paklanıp çıkıncaya kadar hapseder. Söz taşıyan cennete giremeyecektir.” sözleri ile lanetlerdi.

Peygamberimiz(sav) "aktif dinleme metodunu" kullanırdı. Muhatabını dikkatlice dinlerdi. Yüz ve baş mimikleriyle onu dinlediği mesajını verirdi. Gözlerini muhatabının gözlerinden ayırmazdı ve konuşması bitmeden asla söze girmezdi. Peygamberimiz kendisine selam verildiği ya da seslenildiğinde bütün vücuduyla muhatabına dönerek vücut diliyle " sana ve senin söyleyeceklerine önem veriyorum" mesajını verirdi.

               Peygamberimiz (sav) çocuklarla iletişim kurarken yukardan konuşmazdı. Çocuğun boyuna kadar eğilirdi ve çocukla konuşurken mutlaka göz teması kurardı.

Dünyaca ünlü pedagoglar, psikologlar ve iletişim uzmanları, asırlar öncesinde Peygamberimiz(SAV) tarafından uygulanan “etkili iletişim ve empati” metotlarını ısrarla tavsiye etmekte ve toplumun giderek yalnızlaştığı, sanallaştığı modern çağın en gerekli şartı olarak sunmaktadırlar.

Psikolojik Danışman

Mustafa TOPLU

 

 

 Sayfayı Yazdır
Print Friendly / PDF
Sosyal Paylaşım
Google
Etiketler :
İsim Soyisim :
E-Mail :
UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Uyarı
Güvenlik kodu :
Bu habere ilk yorumu siz yapın.
DİĞER HABERLER
Foother
SOSYAL MEDYA
Facebook Twitter RSS Sitemap
"Diniajans.net | http://diniajans.net/"   Tum Hakları Saklıdır. © 2019 - 2020
Diniajans Haber Sitemiz hiç bir Resmi Kuruluşun Yayın Organı değildir.Tamamen Özerktir. Sitemizdeki yazı , resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.