Diniajans.net

Video Galeri
Foto Galeri
Web Mobil
Bu haber 151529 kez okundu. | Kategori : EĞİTİM
Haberin Tarihi :   21 Aralık 2017 - 17:46

KİMLİK BUNALIMI VE NOEL KUTLAMALARI

Büyüt
Küçült
KİMLİK BUNALIMI VE NOEL

Edward Said’e göre “Batılılar kendi din ve kültürlerini, Doğulu toplumlara empoze ederek, doğulu toplum ve kültürleri sömürmektedir.”

KİMLİK BUNALIMI VE NOEL KUTLAMALARI

Kimlik bunalımı denilince “kişilerin kendilerini hangi kimliğe dahil edeceklerini bilememesi, kimliğin çeşitli nedenlerden dolayı kayıp olması” gibi tanımlamalar akla gelir. Bireysel kimlik bunalımı olabileceği gibi toplumsal kimlik bunalımı da olabilir. Toplumsal kimlik bunalımı yaşayan toplumlar dini ve kültürel olarak ne kendidir ne de başkasıdır. Ne kendi olabilmiştir ne de başkası olabilmiştir. Toplumsal kimlik bunalımı yaşayan toplumlardaki bireylerin inandıklarını söyledikleri teolojik ve etik dinamiklerle , yaşantıları bir biriyle çelişir. Kimlik bunalımının özellikle batı taklitçiliğini çağdaşlaşmak olarak algılayan İslam toplumlarında daha çok görürsünüz. Tabir-i caizse ne Ahmet olabilmiştir ne de Mıcheal olabilmiştir… Ahmet ve Micheal arasında ne olduğu tespit edilemeyen ara bir ara form ortaya çıkmıştır.

Ülkemizde ise durum pek farklı değildir. 18.yy başlayan batılılaşma hareketinin Cumhuriyetin ilk yıllarıyla birlikte zirveye çıktığına şahit olursunuz. Dünya medeniyetinin temelini atan dini ve kültürel değerlerimizin, çağdaşlaşmayı Avrupalı gibi inanmak, yaşamak, konuşmak ve giyinmek olarak algılayan ve bunu da topluma dayatan yanlış yaklaşımın hışmına uğradığını ve bu durumun bugün toplumsal kimlik bunalımı yaşamamızda en büyük etkenlerden birisi olduğuna şahit olursunuz. Dünyada ki globalleşme ile birlikte bireysel-toplumsal kimlik bunalımı ve yozlaşma bir tsunami gibi kültürel ve etik değerleri darmadağın etmiştir.

Edward Said, Oryantalizm (1978) adlı eserinde ‘Doğulu toplum ve kültürlere ait bilgiler’ ile ‘sömürgecilik’ arasında bir bağlantı kurmuş ve oryantalizmi, ‘kültürel, siyasî, iktisadî çıkarlar’ için kullanılan bir araç olarak göstermiştir. Edward Said’e göre “Batılılar kendi din ve kültürlerini, Doğulu toplumlara empoze ederek, doğulu toplum ve kültürleri sömürmektedir.”

Yılbaşı kutlamaları ise buna en güzel örneklerden birisidir. Yeni bir yıla girmeye yaklaştığımız şu günlerde nerdeyse bütün televizyon programlarında ve dizilerde hediye dağıtan Noel babaları ve süslenmiş Noel ağaçlarını görmeniz mümkün. Başka bir toplumun dini ve kültürel ritüellerini bu denli empoze etmek ve içselleştirmek kimlik bunalımını daha da içinden çıkılmaz bir hale getirmektedir. Kendi dini bayramlarımız Hıristiyan ülkelerinde kutlanmazken hatta bilinmezken; Müslüman olduğunu iddia eden bir toplumun Hıristiyan dinine ait bir bayramı bu denli içselleştirmesi batının İslam toplumları üzerinde kültürel kimliksizleştirme ve sömürmede ne kadar başarılı olduğunu göstermektedir. Ülkemizdeki televizyon dizilerinde anne-babasına ismiyle hitap eden çocuklar, eve ayakkabılarıyla giren insanlar, Avrupai aileleri sık sık görürüz. Kültürel kimliğimizden tamamen uzak olan bu yaşantılar bilinçaltımıza yerleştirilmeye çalışılarak kimliksiz bireyler ve toplumlar oluşturulmaya çalışılmaktadır.

4 trilyon Dolarlık milli geliriyle ABD'den sonra dünyanın ikinci büyük milli ekonomisi olan Japonya Çocuklara okuma-yazmayı öğretmeden önce ulusal, insani ve manevi değerleri vermektedir. Japon eğitimin sisteminde temel amaç, çocuklarının öncelikli olarak iyi bir vatandaş, insanlara ve çevreye saygılı yurttaş olarak Japon gelenek ve göreneklerine bağlı kişiler olmalarını sağlamaktır.

Ülke olarak devletiyle, kurumlarıyla, halkıyla, sivil toplum kuruluşlarıyla bu kültür ve inanç asimilasyonuna karşı topyekün mücadele vermek zorundayız. Çocuklarımıza bilgi yüklemesi yapmadan önce inanç ve kültür birleşiminden oluşan kendi etik değerlerimizi vermeliyiz. Bireyler aileyi, aile ise toplumu oluşturur. Kendi inanç ve kültürünü unutup, başka toplumların inanç ve kültür taklitçiliğini yapan toplumlar silinmeye ve yok olmaya mahkumdur.

Mustafa TOPLU

Psikolojik DanışmanSayfayı Yazdır
Print Friendly / PDF
Sosyal Paylaşım
Google
Etiketler :
İsim Soyisim :
E-Mail :
UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Uyarı
Güvenlik kodu :
Bu habere ilk yorumu siz yapın.
DİĞER HABERLER
Foother
SOSYAL MEDYA
Facebook Twitter RSS Sitemap
"Diniajans.net | http://diniajans.net/"   Tum Hakları Saklıdır. © 2019 - 2020
Diniajans Haber Sitemiz hiç bir Resmi Kuruluşun Yayın Organı değildir.Tamamen Özerktir. Sitemizdeki yazı , resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.