www.camises.com.tr

Diniajans.net

Video Galeri
Foto Galeri
Web Mobil
mülakaı-1
Bu yazı 5253 kez okundu.
Yazının Tarihi :   25 Mart 2019 - 21:21:59

Yeni Zelanda Dünyaya İnsanlık dersi verdi

Büyüt
Küçült
Yeni Zelanda Dünyaya İnsanlık dersi

Eyüphan Kaya

Ben Kimim? Hazro-Kırmataş Köyünde 1964 yılında dünyaya gelmişim, ilk okulu aynı köyde okuduktan sonra 8 yıl medrese tahsili görmüş, Orta okulu hariçten aldıktan sonra, Diyarbakır Lisesi ile İmam-Hatip lisesi mezunu oldum, 1989 D.Ü.Eğitim Kimyayı bitirdim, 4 yıl İmam-Hatiplik, 6 yılı özel öğretim olmak üzere, 6 yıl okul müdürlüğü, Şube müdürlüğü kalan kısmı da öğretmen olarak 28 yıllık hizmetten sonra emekliye ayrıldım. Özü İslam’a bağlı, güncel bir düşünce adamı, bir yazarım. Binden fazla makalem, beş yüzden fazla manzum eserim vardır.

Bir insanın, bir oluşumun, bir devletin kalitesi olup biten olaylara karşı tutumu ile rengini ortaya koyuyor.

Türkiye cumhuriyeti başkanının yıllardır “Dünya beşten büyüktür” demesi burada bir yönetim sıkıntısının varlığına işarettir mesela. Bu olayda da 23 saatlik hava yolu uzaklığında olan bu Yeni Zelandaya Cumhurbaşkanı yardımcısı ve Dışişleri Bakanının içinde bulunduğu bir heyetle Türkiyeden gitmesi de takdire değerdi. Fakat Camide öldürülen 50 masum için Yeni Zelanda devletinin tavrı insanlığa ders verdi, belki ilk defa devlet olarak ikincilikte kaldık ve bu ikinciliğe de razıyız.

Medyada takip ettiğimiz kadarıyla Yeni Zelandada sergilenen birkaç erdemli davranışı paylaşmak isterim.

*Hemen ilk gün ülkenin Başbakanı Ardern bu katilin Hıristiyan bir terörist olduğunu söyledi.

*En kısa zamanda şehit düşen bu kardeşlerimizin yakınlarına makul bir eda ile taziyelerini bildirdi.

*Meclislerinde Kuranı Kerim tilavet edildi ve okunan Kuran ayetleri tercüme edildi, bu esnada bütün vekiller ayakta dinlediler.

*Kadıların Müslümanlara destek mahiyetinde örtü takmalarını tavsiye edildi.

*Başbakanlarının bu yaklaşımı takriben sayıları 350 civarında olan bir grup Yeni Zelandalıların medya huzurunda koro halinde kelimeyi şahadet getirerek iman ettiklerini ilan ettiler.

*Cuma ezanı radrolarda canlı olarak yayınlandı.

*Başbakan Ardnerdin Hz.Mahammede salat ve selam getirerek hadisi okuması ise niyet ve gayretine ayrı bir güzellik kattı.

*Ya o, 14 yaşındaki gencin ırkçı vekilin başında vakar içinde yumurta kırmasına ne demeli,

Bu davranışların her biri insanlığa ayrı bir ders niteliğindeydi.

Aman Allahın bunlar ne kadar manidar gelişmelerdi. Gönlümüzün ateşine su serpti, bir umut ışığı uyandırdı “hala insanlık ölmemiş” ifadeleri dudaklarımızda terennüm etti. İşte bozulmamış bir kalbe sahip kimselerin vicdanı bu şekilde hakka taraf olabiliyor.

Mesela biz Başbağlar köyünde katledilen 33 masum için ne yapabilmiştik, ya da Uluderede bizim uçaklarımızla öldürülen 34 vatandaşlarımız için ne yapabildik? Tabi buna benzer bir çok hadise yaşandı, ama devlet millet olarak Yeni Zelandadaki gibi bir işbirliği içinde örnek bir davranış ortaya koyamadık.

Yeni Zelanda Hükümetine de, milletine de teşekkür borçluyum/borçluyuz, milyonlarca sağduyu sahibi vatandaşlarımızın, hatta iki milyara yakın İslam dünyasından herkesin bu konuda iyi durgular beslediğine ve “ya Rebbi bunların sonunu hayreyle, bunlara iman etmeyi nasip eyle ve cennetine nail eyle” gibi dualar ettiği kulaklarımda fısıldıyor gibi. Çünkü bu davranışları bir müminin davranışlarını gölgede bırakacak kadar yerinde ve anlamlıydı.

Molla Muhammed Kazan adında bir arkadaşımla bu hadiseyi değerlendiriyorduk, bu iman eden insanların durumu karşısında mutluluğunu ifade eden arkadaşım dedi ki ”Allahım eğer benin ölümüm bir kişinin iman etmesine vesile olacaksa şimdi canımı al” yani bu ölümler bu kadar dünyada heyecan oluşturdu. Bu duaya katılmamak elde değil çünkü peygamberimiz “bir kişinin iman etmesine vesile olursanız dünyadan ve içindekinden daha hayırlıdır” buyuruyor.

Kanaatim o ki varsa bir insanlık ödülü Yeni Zelanda başbakanı bu ödülü fazlasıyla hak etmiştir. Aslında bu kadın Birleşmiş Milletler Genel sekreterliğine getirilmelidir. Belki şu andaki yönetim tarzına bir çeki düzen verir, insanlık bir az nefes alır diye düşünüyorum.

Yüce Allah onu ve milletini razı olduğu kullarından eylesin.

Artık bu zamanın;

*Ashabul uhdudu mu?

*Noşi Revanı Adili mı?

*Habeşistan Kralı Necaşisi mi? desem, bilemiyorum bu insani tavrı ifade etmekte zorlanıyorum inanın.

İnşallah insanlık yolunu bulur, biz de kimi devletlerin yeryüzünde çıkardıkları fesattan nispeten kurtulmuş oluruz.

Selam ve selametle kalın.

 

Sayfayı Yazdır
Print Friendly / PDF
Sosyal Paylaşım
Google
İsim Soyisim :
E-Mail :
UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Uyarı
Güvenlik kodu :
Bu habere ilk yorumu siz yapın.
YAZARA AİT DİĞER YAZILARİHBAR
YAZAR GİRİŞ
Son Yorumlar
Kenan Ergün
KURBANLARIMIZI DEVLETİMİZE BAĞIŞLAYALIM. AMERİKAYA MİLYONLARCA TOKAT ATALIM.
Deftere Yaz
Ziyaretçi Defteri
Düşünce ve Önerilerinizi bizimle paylaşın.
Foother
SOSYAL MEDYA
Facebook Twitter RSS Sitemap
"Diniajans.net | http://diniajans.net/"   Tum Hakları Saklıdır. © 2018 - 2019
Diniajans Haber Sitemiz hiç bir Resmi Kuruluşun Yayın Organı değildir.Tamamen Özerktir. Sitemizdeki yazı , resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.