www.camises.com.tr

Diniajans.net

Video Galeri
Foto Galeri
Web Mobil
mülakaı-1
Bu yazı 97081 kez okundu.
Yazının Tarihi :   18 Kasım 2016 - 07:24:26

Sahi vaizler ne iş yapar?

Büyüt
Küçült
Sahi vaizler ne iş

Yusuf AYDOĞAN

Yusuf AYDOĞAN Vaiz 18/10/1985 İZMİT te doğdu. ilkokulu Kastamonu' nun Daday ilçesinde ve Isparta'nın Yalvaç ilçesinde okudu. Kütahya Emet Anadolu İmam Hatip lisesinden 2003 yılında mezun oldu. 2003-2007 yılları arasında Atatürk Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde öğrenim gördü.Hallen Atatürk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü İslam Tarihi Anabilimdalında Yüksek Lisans öğrencisidir. 2006 yılında Erzurum ili Çat ilçesinde İmam-Hatip olarak göreve başladı.2008-2010 yılları arasında Çankırı Yapraklı ilçesinde ve 2010-2013 yılları arasında Çankırı da merkez Aksa camiinde görev yaptı. 2013 yılında Zonguldak İl murakıplığına atandı. 04/05/2014 yılından itibaren İlçemiz vaizi olarak görev yapmaktadır.Evli ve 2 Çocuk babasıdır.

Sahi vaizler ne iş yapar?

DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI GÖREV VE ÇALIŞMA YÖNETMELİĞİ

Vaizler

     MADDE 32 – (1) Başvaiz, uzman vaiz ve vaizlerin ortak görevleri şunlardır:

a) Her türlü vasıtadan yararlanarak toplumu dini konularda bilgilendirmek, irşat ve rehberlik hizmeti sunmak.

b) Ramazan ayı ve dini günler dışında, haftada beş defa, erkek vaizler için biri cuma vaktinde olmak üzere, müftülükçe belirlenen yerlerde vaaz etmek, bunlardan en az birini takrir yöntemiyle veya sohbet şeklinde yapmak.

c) Aile ve dini rehberlik bürosunda, fetva hattında ve irşat programlarıyla ilgili çalışmalarda görev almak.

ç) Ceza infaz kurumu ve tutukevleri, çocuk eğitim evleri, huzurevleri, sevgi evleri, sağlık kuruluşları, öğrenci yurdu, fabrika ve benzeri yerlerde vaaz ve irşat hizmetinde bulunmak.

d) Görevli bulunduğu bölgenin dini, milli, sosyal ve kültürel yapısı ile bu yapının özelliklerinden doğan fert ve toplum davranışları üzerinde incelemeler yapmak, inceleme sonuçlarını ve görülen aksaklıkların giderilebilmesi için görüş ve tekliflerini gerektiğinde yazılı olarak müftülüğe bildirmek.

e) Başkanlığın görev alanına giren konularda inceleme ve araştırma yapmak, proje ve raporlar hazırlayarak amirlerine sunmak.

f) Görevlendirildiğinde seminer, panel, sempozyum gibi toplantılara katılmak ve konferans vermek.

g) Müftülüğün bilgisi dahilinde, görev mahallerindeki vakıf, dernek ve benzeri kuruluşların irşat taleplerine katkı sağlamak.

ğ) Görevlendirildiğinde Kuran kursları ile hizmet içi eğitim kurslarında ders vermek, komisyonlarda görev yapmak.

h) Müftülükçe belirlenecek konularda hutbe metni hazırlamak.

ı) Görev alanı ile ilgili verilen diğer görevleri yapmak.

(2) Aile ve dini rehberlik bürosunda, fetva hattında veya irşat kurullarında görevlendirilen vaizler, buralarda görev yaptıkları her bir gün için bir vaaz görevinden muaf tutulurlar.

 

            Görev ve çalışma yönetmeliği ilgili maddesi böyle, ama emin olun bu sorunun cevabını maalesef birçok vaiz arkadaşım gibi bende bulabilmiş değilim. Forumlarda veya diyanet personeline yönelik çoğu internet sitesinde genelde imam hatip ve müezzin kayyım olan arkadaşların diyanete yönelik birçok eleştirisini veya sorunlarını yazdıklarını okuyoruz. Vaizlerin sayılarının azlığından mı , sorunlara alıştıklarından mı veya anlatacak kimseleri olmadığından mı bilinmez ; pek dert yandıklarını göremiyoruz. Hatta kimi zaman herhalde bütün arkadaşlar hiçbir sıkıntı ile karşılaşmadan görev yapıyorlar diye düşünmüşümdür. Ama şöyle son zamanlarda haberleştiğim çoğu meslektaşım bu düşüncemin yanlış olduğunu fark ettirdi. Aslında vaizlerin yaşadıkları problemler genelde aynı. Bazısı yönetmelik boşluğundan ,  bazıları personelden, bazıları amirlerden bazılarıda amir gibi hareket etmeye çalışanlardan.

Yönetmelik boşluğu deyince ; mesai kavramının olmaması (doğal olarak) zaman zaman sorunlar doğuruyor. Bu maddeyi her müftü farklı yorumlayabiliyor. Kimisi “hem mesai hem vaaz derken kimisi senin görevin vaaz ve irşad müftülükte oturmak değil “diyor. Aslında vaizin görevi evet vaaz ve irşad bunu da masa başında yapması çok mümkün değil. Kaldı ki il merkezi ve büyük ilçelerde genelde nöbet usulü çalışıldığı için müftülükte genelde bir vaiz bulunur.

      Görev tanımının iyi yapılmaması,  amirlerin uygulamalarının farklı olması maalesef çoğu meslektaşımız tarafından büyük sorun teşkil ediyor. Bir kısmı bu konularda amirleri ile sıkıntı yaşayabiliyorlar. Aslında bir çoğu vaizlik yapmış olan müftülerimizin bazılarının bu konuda ki olumsuz tutumlarını da anlamak pek mümkün değil. Bazı yerlerde görev yapan arkadaşlarımız 3-4 güne vaaz programı yaparken bazılarının amirlerinin dikta etmesi sebebiyle 5-6 güne vaaz yazmaları da yine yaşanan sıkıntılardan birisi.

     Personelin ve bazı amirlerin vaize bakış açıları da ayrı bir sorun aslında. Kimi müftülüklerde kıyı köşede bir oda ayrılırken kimi yerlerde iyi bir oda veriliyor kimisi de “ sen zaten çok durmuyorsun” diyerek herhangi bir memurun yanına oturtuyor. Kimi müftülükler sıradan bir malzeme olan bilgisayar yazıcı gibi materyalleri sunarken kimisi yarım memur gördüğü vaize yazıcıyı hatta bilgisayarı bile almaktan aciz kalıyor. Bu sıkıntıları yaşayan arkadaşlar ne demek istediğimi eminim çook iyi anlayacaklardır. Bir malzeme almak için 30 defa söylemek zorunda kaldığınız zamanlar mutlaka olmuştur. Karşınızdakinin işitme engeli olmamasına rağmen öyle davranmasının ne demek olduğunu bilen vardır heralde.

        Yine resmi araçların tahsisi konusu birçok arkadaşımızın yaşadığı sorunlardan birisi ; belediye sınırları dışına çıkarken aracın tahsis edilmesi gereklidir. Ama bu konuda malesef birçok arkadaşımız yine problem yaşamaktadır. Bazı amirler müftülükten adım atarken yere basmadan makam koltuğuna otururken iş vaize gelince yaz da olsa kış da olsa” nasıl gidersen git yada kendi arabanla git yolluk almıyor musun” mantığıyla hareket ediyor. Bu mantığı anlamak için müftü mü olmak lazım bilemiyorum.

      Birçok arkadaşımızın yaşadığı bir sıkıntı da yine kendi personelimizin yaşattığı “ canım ne yapıyorsunuz sadece vaaz ediyorsunuz “ dedikodusu. Birçok arkadaşımızın imam ve müezzinlerle diyaloğu iyi olduğu için şakayla karışık ama aslında belden aşağı vurma diye tabir edebileceğimiz bu sözü işittiği çok olmuştur. Bu aslında bir vaizin moralini bozar. Tabi ben bunu diyen imam ve müezzin arkadaşlara şunu diyorum “ valla cemaate göre de siz günde 2 saat çalışıyorsunuz” buna ne diyeceksin. Herkesin kendi işine bakıp onu iyi yapması gerektiğini düşüyorum. Bazı imam arkadaşlar yine “ biz hem imamlık hem vaizlik yapıyoruz” diyorlarmış. Tabi bu sözlerin altında şaka yapma düşüncesi mi yoksa aşağılama düşüncesi mi yatıyor bilmem ama biz yönetmelikteki görevimizi yapıyoruz. Bu arkadaşlara tavsiyem görev ve çalışma yönergesinin kendileri ile ilgili maddesini okuyup ezberlesinler. Camiye ezan okunurken gelen, mevlitten namaza yetişemeyen, çoğu zaman haftada bir bile cami dersi yapmayan arkadaşlar vaizleri eleştırmekte ne kadar haksız olduklarını görürler.

Bazı arkadaşlarımızın ise başı amirlerinin birden fazla olması ile dertte. Kimi zaman memur kimi zaman şef amir gibi hareket edebiliyor. Yerini veya karşısında kinin yerini bilmediği için vaize amir olmak gibi bir güzarlık yapabiliyor.bu da ufak bir not olsun.

En büyük ve aslında en dertli olunan konulardan biri ihtisas okumuş veya okumamış olmak. Okumuş olan arkadaşlar okumamış olanları yarım vaiz görebiliyor ya da kendilerine rakip veya biz emek verdik bunlar emeksiz gelip yerleşti diye düşünüyorlar. Bu vaizler arası bir problem aslında. Okumamış arkadaşlar ise hem meslektaşlarının bu bakış açısından hem de diyanetin bu konuda ki açık ayrımcılığından dertli. Diyanet rehber vaizlik vb. birçok seminere ihtisas mezunu olmayan vaizleri çağırmıyor. Yani vaizden saymıyor aslında. Bu bu demek değil midir?  Değilse bile emin olun uzaktan öyle görünüyor. Kaldı ki ilahiyatı dahi açıktan okumuş bayan vaizeleri zaman zaman ihtisas mezunu gibi sayıp seminerlere çağırırken yani onları ihtisas mezunu gibi kabul ederken “ erkek ve ihtisas okumamış “ vaizlere yapılan bu ayrımcılık uzaktan çok belli oluyor.  Bir hafta önce ihtisas mezunu bir vaizin vaaz ettiği kürsüde bir hafta sonra ihtisas mezunu olmayan vaiz vaaz ediyor. Evet bir eğitim farkı var o zaman sayın yetkililer madem ihtisas mezunu olmayan vaiz yarım “ diyanetin eğitim merkezlerinde 30 aylık eğitime zorunlu olarak alın ve bizide zorunlu olarak ihtisas eğitimine tabi tutun”  ihtisas mezunu olmamanın dayanılmaz sancısını yaşatmayın.  Ve artık vaizlere ihtisas mezunu musun diye sormayı bırakın. Neden mi? Onlarca ihtisas mezunu olmayan ilçe müftüsü amirimiz, ihtisas mezunu olmayan il müftülerimiz, ihtisas mezunu olmayan il müftü yrd. olduğu için.

    Maalesef bazı müftülüklerde vaizin yedek imam yedek müezzin olarak görülmesi ise ayrı bir konu. Vaiz evet namaz kıldırır evet yeri gelince müezzinlik de yapar. İhtiyaç olur zaruret olur yapar. Ama asli görevinin vaizlik olduğu yedek veya joker imam olmadığını anlamak şart.

Eleştirilerimin ve aslında bazı meslektaşlarımın problemlerini aktarırken bazı satırlar maksadın dışına çıktı ise,  “ ihtisas mezunu” meslektaşlarımızı kırdık veya kızdırdık isek af dileriz.  Görevlerini layıkıyla yapan bütün imam ve müezzin kardeşlerimi tamamen ayrı tutarak , personelini kucaklayan adam gibi adam olan değerli müftülerimizi saygı ile selamlıyorum. Diyanet camiası olarak bir ve bütün olmamız dileğiyle sizleri Allaha emanet ediyorum.

Sayfayı Yazdır
Print Friendly / PDF
Sosyal Paylaşım
Google
İsim Soyisim :
E-Mail :
UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Uyarı
Güvenlik kodu :
Bu habere ilk yorumu siz yapın.
YAZARA AİT DİĞER YAZILARİHBAR
YAZAR GİRİŞ
Son Yorumlar
Kenan Ergün
KURBANLARIMIZI DEVLETİMİZE BAĞIŞLAYALIM. AMERİKAYA MİLYONLARCA TOKAT ATALIM.
Deftere Yaz
Ziyaretçi Defteri
Düşünce ve Önerilerinizi bizimle paylaşın.
Foother
SOSYAL MEDYA
Facebook Twitter RSS Sitemap
"Diniajans.net | http://diniajans.net/"   Tum Hakları Saklıdır. © 2019 - 2020
Diniajans Haber Sitemiz hiç bir Resmi Kuruluşun Yayın Organı değildir.Tamamen Özerktir. Sitemizdeki yazı , resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.