www.camises.com.tr

Diniajans.net

Video Galeri
Foto Galeri
Web Mobil
mülakaı-1
Bu yazı 137984 kez okundu.
Yazının Tarihi :   28 Aralık 2015 - 15:11:13

Mekke’nin Fethi ve Noel Üzerine…

Büyüt
Küçült
Mekke’nin Fethi ve Noel

Mekki SOLMAZ

1 Ocak 2016 günü Mekkenin Fethi için Peygamber Efendimizin Medine-i Münevvereden Mekke-i Mükerremeye hareket edişinin yıldönümüdür. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v.)in kumandasındaki İslâm ordusunun 1 Ocak 630 tarihinde Medineden sefere çıkıp, 11 Ocak 630 tarihinde Mekkeyi fethetmesi, hem İslâm tarihinde, hem de dünya tarihinde şerefle yâd edilmesi gereken çok önemli bir olaydır. Mekkenin fethi olayında İslâmı tebliğ gayretinde olanların ve tüm insanlığın öğreneceği ve örnek alacağı çok önemli sonuçlar vardır.

Mekkenin fethinden sadece yirmi ay önce, on yıllığına imzalanan ve başlangıçta Müslümanların aleyhine gibi gözüken Hudeybiye barış anlaşmasının Allah Resulünün siyasi alanda dâhiliğinin ispatı olmuştur.

Peygamber Efendimiz (s.a.v.)in, Mekkeye yapılacak seferi hanımları dâhil hiç bir kimseye bildirmeyerek sır tutmanın ve istihbaratın savaşlardaki önemini; gidiş yolunu Mekkenin aksi istikametinden başlatarak harbin hile olduğunu; Mekkeye dışarıdan yardım gelmesini engelleyerek tedbirin gereğini; kuşatmada geceleyin her askere ayrı ayrı ateş yaktırarak orduyu olduğundan daha ihtişamlı gösterip düşmana korku salmayı; Mekkeye dört ayrı koldan girerek düşmanın kaçış ve kurtuluşuna imkân vermemesi de askeri dâhiliğinin ispatı olmuştur.

Bunun neticesi olarak: Mekkenin fethedilmesinden sonra genel bir af bayramı yaşanmıştır. Bizzat sevgili Peygamberimiz, çok sevdiği amcası Hz. Hamzayı şehit edip, ciğerini çıkaran Vahşiyi, öldürten Ebu Süfyanın karısı Hindi, kızı Zeynebin ölümüne sebep olan müşriki bile affetmiştir.

Günümüzde, İslâmı terör kaynağı bir din gibi göstermeye çalışanlara verilecek en güzel cevap Mekkenin fethi hadisesidir. Sekiz yıl önce malları ellerinden alınan, memleketlerinden kovulan ve işkenceden de öte canlarına kast edilen Müslümanlar, muhteşem bir zaferle Mekkeye döndüklerinde asla kin gütmemiş, intikam almamış hepsi de Allah Resulünün izinde af yolunu tercih etmişlerdir. Ne kınama, ne ayıplama, ne yağma, hiç bir olumsuz olay yaşanmamıştır.

Mekkenin fethi önceleri belirli bir güce erişene kadar savunmada kalan, Bedir, Uhud ve Hendek savaşlarında savunma harbi uygulayan Müslümanların, ilk defa Allahın dinini yaymak, düşmanların şerrinden emin olmak için yaptıkları ve kazandıkları taarruz zaferidir.

Bu fethin sebep ve sonuçlarına değinerek Peygamberimiz (s.a.v)in sergilemiş olduğu tutum ve davranışlardan almamız gereken derslere dikkatlerin çekilmesi gerekir. Bu fetih İslâm tarihinde geleceğe ışık tutması noktasında büyük bir iz bırakmıştır. Zira Mekkenin Fethinden sonra Peygamberimiz (s.a.v)in tutum ve davranışlarını örnek almış olan Müslümanlar, fethettikleri topraklarda yaşayan insanları öteden beri başka yerlerde yapıla geldiği  gibi  öldürme ve köleleştirme yoluna gitmemişler, kendilerine İslâm tebliği ulaştıktan sonra ileride onların da İslâmla buluşacaklarını umdukları için onları vatandaşlık statüsüne almayı daha doğru ve insanî bulmuşlardır.

Bu fetih öyle anlamlıdır ki, Müslümanlar zorla çıkarıldıkları Mekkeyi hiç silah kullanmadan, bir damla kan akıtmadan teslim almışlardır. Fethin bu kadar kolay olmasının sebebi Allah Resulünün ve Müslümanların insanların gönlünü fethetmesiydi.

Mekkenin fethi mesajlarla doludur. En önemli mesajlardan biri zulmün baki olmayacağıdır. Hiçbir zulüm ebedi değildir. Müslümanlar zulme uğrasa da, sıkıntıya düşse de mazlumların yardımcısı Hz. Allahtır. Mekkeden, yurtlarından sürülen Müslümanlar böyle inanıyordu. Yapılanları Allaha havale ediyorlardı. Mazlumla Allah arasında perde olmadığına inanıyorlardı.

İslâm peygamberine ve ona inananlara yapılan zulüm geri tepmiş, hicretle Müslümanlar güçlenmiştir. Mekkeden kovulanlar 10 bin asker olarak Mekkeye geri dönmüştür. İşte bu mazlum insanlar, Mekkenin fatihleri olmuş ve tarihe geçmişlerdir.

Mekkenin fethi gerek İslâm tarihinde gerekse tüm dünya tarihinde benzeri görülmeyen büyük bir hâdisedir. Bu fetih; yalnız Allaha iman ve ibadet ettikleri için, müşrikler tarafından yurtlarından ayrılmak zorunda bırakılan Efendimiz ve ashabına Allahın en büyük lütfüdür. Allahu Teâlânın mübarek kıldığı ve İslâm dininin merkezi olan Mekke, fetihle birlikte gerçek kimliğine kavuşmuş, şirkten ve putperestlikten arınarak mânevi bir şehir olma özelliğine kavuşmuştu.

Mekkenin Fethi ve bunun gibi izzet dolu İslâmî fetihler bizlere; İlah-i kelimetullah için kılıcını kuşanan, zırhını giyen izzetli komutanları hatırlatmalı, Allah uğrunda cihad aşkıyla yanıp tutuşan, şahadeti arzulayan hayırlı mücahitleri hatırlatmalı, cihada kuzularını kınalayıp dört gözle onların şahadet haberini bekleyen, dört evladını birden cihad meydanlarında şehid veren Hansa hatun gibi yiğit anaları hatırlatmalı, İslâm Devletindeki fetih anlayışını ve ondaki yüksek ruhu hatırlatmalı, Allahın dininin hayata hâkim olması için Halifenin kendilerine dua ettiği, Halifenin duasıyla yola koyulan hayırlı komutanları, hayırlı orduları hatırlatmalı, kısacası bu fetih ve diğer fetihler bizlere Hâlid bin Velidleri, Usame bin Zeydleri, Ebu Eyyub el Ensarileri, Tarık bin Ziyadleri, Selahaddin Eyyûbileri, Fatih Sultan Muhammedleri hatırlatmalı.

İrdelenmesi gereken başka bir konu da 1 Ocak Cuma günü milâdî 2016 yılına girmiş olacağız. Bilindiği gibi, miladî takvim, Allahın Peygamberi Hz. İsanın doğum gününü başlangıç olarak kabul eder. Ancak ne acıdır ki, bir Peygamberin doğum günü, Onun getirdiği esaslara hiç yakışmayan davranışlar içinde kutlanmaktadır. Bozulan, değiştirilen ve Yaratıcı tarafından hükmü kaldırılan dinin müntesipleri olan Hıristiyan batı ülke insanları, miladi yılbaşı gecelerini büyük bir çılgınlık içinde ve ahlâk dışı davranışlarla kutlarken ne yazık ki, bazı Müslümanlar da onları taklit etmektedirler. Taklitçilik çok kötü bir hastalıktır. İnancımızla ve kültürümüzle hiç bağdaşmayan yılbaşı eğlenceleri, batılıları taklit etme hastalığımızdan olsa gerek, maalesef Müslüman toplumlara da girmiş ve oldukça yaygınlaşmıştır. Noel kutlamaları adı altında yapılan bu eğlenceler, inancımıza ve yüzyıllardır bizi biz yapan kültürel değerlerimize zıt şekilde, birçok ahlâksızca davranışlar sergilenerek her yıl tekrarlanmaktadır.

Allaha isyanın neredeyse tavan yaptığı milâdî yılbaşı eğlencelerini ve noel çılgınlığını terk ederek, batı fikriyatına inat bu gece ellerimizi Yüce Yaratıcımıza, zulüm gören Suriye, Filistin, Arakan, Doğu Türkistan, Bayırbucak…  ve genel anlamda mazlum dünya Müslümanlarının kurtuluşu için açalım. Dualarımız; dünyanın bütün bölgelerinde acılarla iç içe yaşayan mazlum Müslüman kardeşlerimiz için olsun. Kokuşmuş batı düzeninin rezilliğinden, Mekkenin fethinin getirdiği güzellikler sistemine dönme vaktidir artık. Çekilen çile ve acılar uyanışımıza vesile olsun, yeni yıllarımız müminler için diriliş yıllarımız olsun.

Mekkenin fethi, Müslüman olarak hepimizin, önce kendimize çeki düzen vermemiz, çok çalışarak her bakımdan güçlü olmamız, İslâmı güzel yaşayıp çevremize örnek olmamız, siyasi, kültürel, ekonomik v.s. her alanda atak davranarak, İslâmın güzelliklerini her zaman, her yerde ve her kesime güzelce anlatmamız için bulunmaz bir fırsat olsun.

YENİ YILIMIZ İSLAMİ BİR UYANIŞA VESİLE OLSUN, ZULÜMLER BİTSİN, HAK VE ADALET KAİM OLSUN!

 

                                                                                                     Mekki SOLMAZ

                                                                                                     Kırıkhan Müftüsü

 

Sayfayı Yazdır
Print Friendly / PDF
Sosyal Paylaşım
Google
İsim Soyisim :
E-Mail :
UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Uyarı
Güvenlik kodu :
Bu habere ilk yorumu siz yapın.
YAZARA AİT DİĞER YAZILARİHBAR
YAZAR GİRİŞ
Son Yorumlar
Kenan Ergün
KURBANLARIMIZI DEVLETİMİZE BAĞIŞLAYALIM. AMERİKAYA MİLYONLARCA TOKAT ATALIM.
Deftere Yaz
Ziyaretçi Defteri
Düşünce ve Önerilerinizi bizimle paylaşın.
Foother
SOSYAL MEDYA
Facebook Twitter RSS Sitemap
"Diniajans.net | http://diniajans.net/"   Tum Hakları Saklıdır. © 2019 - 2020
Diniajans Haber Sitemiz hiç bir Resmi Kuruluşun Yayın Organı değildir.Tamamen Özerktir. Sitemizdeki yazı , resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.