www.camises.com.tr

Diniajans.net

Video Galeri
Foto Galeri
Web Mobil
mülakaı-1
Bu yazı 8601 kez okundu.
Yazının Tarihi :   08 Ocak 2017 - 08:19:41

MEKKENİN FETHİ

Büyüt
Küçült
MEKKENİN

Tahsin ÖTGÜÇ-İl Müftü Yardımcısı

MEKKENİN FETHİ

Mekkenin fethi İslam tarihinin en büyük fetihlerindendir. Kâbeyi putlardan temizlemek, o bölgedeki müşriklerin hâkimiyetine son vermek, Hz Peygamberimiz (sav) efendimizin ana hedefleri arasında idi. Resülullah baştan itibaren bu ideali ashabının gönlüne yerleştirmiş ve onu hep canlı tutmuştur. Doğup büyüdüğü, Kuran-ı Kerimin inmeye başladığı, kendilerine peygamberlik görevinin verildiği yer olan Mekkenin İslamla buluşması, her zaman gönülden istemekteydi.

Peygamber efendimiz (s.a.v) 1 Ocak 630 tarihinde on bin kişilik ordu ile hakkın batıla galip gelmesi amacıyla Mekkeye yürüdü. Bölgeye 16 km kala orduyu konuşlandırdı. Akşamleyin İslam ordusu, efendimizin emriyle on binleri aşan meşaleler yaktı. Mekkeliler bu manzarayı görünce şaşırdılar. Ebu Sufyan ve Hakim bin Hişam ne olup bittiğini anlamak için meşalelere doğru yürüdüklerinde ön birliklerde görev yapan Hz Ömer ve   Hz Abbas tarfından yakalanıp Peygamberimizin huzuruna getirildiler. Efendimiz İslam ordusuna bir tören geçiti yaptırarak Ebu Sufyana seyrettirdi. Ordunun dinamik ve disiplinli yürüyüşünü gören Ebu Sufyan çok etkilendi. Mekkeye dönen Ebu Sufyan, halka Muhammedin ordusuna karşı koymak mümkün değildir. Evinde kalan, Ebu Sufya ‘nın evine sığınanlar, Kabeye sığınanlar güvendedir dedi.

İslam ordusu 4 koldan şehre girdi. Bir kaç ferdi olayın dışında çarpışma olmadan Mekke fethedildi. Fethin gerçekleşmesiyle efendimiz devesine binip kabeye geldi. Devesi üzerinde tavaf etti. Yüce Allah Kuranında  “ De ki, Hak geldi, batıl zail oldu. Gerçekten batıl yok olmaya mahkûmdur” buyurmuştur. [i] İsra, 17/81 anlamındaki Ayeti okuyarak, kabeye dikili 360 kadar putu, parçaladı. Kabenin içine girip gerekli düzenlemeyi yaptıktan sonra 2 rekât şükür namazı kıldı Kabenin etrafında suskun vaziyette bekleyen halka efendimiz şöyle buyurdular. Allahtan başka ilah yoktur. Yalnız o, vardır. Onun eşi ve ortağı yoktur. Vadini yerine getirdi. Kuluna yardım etti. Aleyhimize toplanan kuvvetleri hezimete uğrattı. İyi bilin ki, bütün cahiliye adetleri, bütün mal ve kan davaları, bu gün şu ayağımın altındadır. Yalnız kabe hizmeti ve hacılara su dağıtma işi, bunların dışındadır. Ey kureyş topluluğu! Allah sizden cahiliye gururunu, babalarla, soylarla büyüklenmeyi gidermiştir. Bütün insanlar âdemdendir. Âdem de topraktan yaratılmıştır. [ii] Tirmizi, Tefsirül Kuran, 49.

Efendimiz kendisini dinleyen toplumun üzerinde biraz göz gezdirdikten sonra onlara:” Ey kureyş topluluğu, şimdi size ne yapacağımı sanıyorsunuz”? diye sordu. Senden hayır ümit ederiz. Çünki Sen değerli bir kardeşsin ve değerli kardeş oğlusun dediler. Efendimiz biraz bekledikten sonra sizin tamamınızı bağışladım. Hepiniz hürsünüz diyerek genel af ilan etti.Mekke savaş yapılmadan fethedildi.Bundan sonra Müslümanlara karşı düşmanlık sona erdi..Her kes inancında ve ibadetinde hür oldu.Müslümanlar geleceklerine güvenle bakma imkanına kavuştular.

Fetih günü öğle vakti girince, efendimizin emriyle Hz Bilal Kâbenin üzerine çıkıp ezan okudu. Namazdan sonra Hz Peygamber Mekkeli erkeklerden “İslam ve cihad “ üzere, kadınlardan ise Allaha şirk koşmamak, zina etmemek, çocukları öldürmemek, iftiradan sakınmak, hak olan her şeyde peygambere itaat etmek üzere biat aldı. İslamla yeni buluşan insanlara, rehberlik etmek üzere Mekkede Muaz bin Cebeli bıraktı. Kendileri 15 gün sonra Medineye döndüler. Böylece İslam güneşinin doğduğu, Müslümanların kıblesi beytüllahı bünyesinde barındıran, dünya Müslümanları için büyük önem arz eden Mekke, hak ettiği ortama kavuşmuş oldu. Efendimizin ideali gerçekleşti. Mekke tüm Müslümanlar için emin ve medeni şehir oldu. Kıyamete kadar bu hal üzere devam edecektir inşallah.

 

Tahsin ÖTGÜÇ

Müftü Yardımcısı


                                                                                                                                                                          

Sayfayı Yazdır
Print Friendly / PDF
Sosyal Paylaşım
Google
İsim Soyisim :
E-Mail :
UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Uyarı
Güvenlik kodu :
Bu habere ilk yorumu siz yapın.
YAZARA AİT DİĞER YAZILARİHBAR
YAZAR GİRİŞ
Son Yorumlar
mustafa unal
Arkandayiz.haklisin hocam
Deftere Yaz
Ziyaretçi Defteri
Düşünce ve Önerilerinizi bizimle paylaşın.
Foother
SOSYAL MEDYA
Facebook Twitter RSS Sitemap
"Diniajans.net | http://diniajans.net/"   Tum Hakları Saklıdır. © 2017 - 2018
Diniajans Haber Sitemiz hiç bir Resmi Kuruluşun Yayın Organı değildir.Tamamen Özerktir. Sitemizdeki yazı , resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.