www.camises.com.tr

Diniajans.net

Video Galeri
Foto Galeri
Web Mobil
mülakaı-1
Bu yazı 95281 kez okundu.
Yazının Tarihi :   08 Ocak 2017 - 18:30:21

İşte Diyanet’e Elzem Örnek Bir Vaiz

Büyüt
Küçült
İşte Diyanet’e Elzem Örnek Bir

Adnan Zeki BIYIK

 

İşte Diyanete Elzem Örnek Bir Vaiz

 İnsanların para ile kafayı bozduğu şu zamanlarda bir vaiz var ki bir koltuğuna onlarca karpuzu almış Din-i Mübin-i İslama bir lira talep etmeden hizmet ediyor. Vaaz ediyor üslubu, diksiyonu, artikülasyonu oldukça iyi. Gayretli, çalışkan ve heyecanı şahikada bir genç meslektaşımız. Yaptığı vaazları kaydedip youtube a yüklüyor, sohbetlerinin daha fazla kişiye ulaşmasını istiyor.

 Mahalli televizyonlarda sohbet programları yapıyor. Her ilahiyatçının çok iyi bilmesinin elzem olduğu Arapçaya hem medrese hem de modern tarzda vukufiyyeti var. YDSden de oldukça yüksek puanı var. Bir çok meslektaşımız meccanen hizmet eden bu Vaiz İbrahim ORUÇ kardeşimiz gibi sancılı olmalı, bu dava için bir şeyler yapmalı ki biz şaha kalkalım. Dizilerle vesair lüzumsuzluklarla vakit öldürürken ama iş klavye cengaverliğine gelince mangalda kül bırakmayan meslektaşlarımızın büyük bir kısmının aksine O, ciddi anlamda vaktinin büyük bir bölümünü bu hizmetlere teksif ediyor.

 Bakın İbrahim Oruç Yotubeda ne gibi büyük hizmete imza atıyor..Kendisine yaptığı ücretsiz bu hizmetinden dolayı yüzlerce dua ve iyi temenniler yağıyor…İşte benim din hizmetkarım, işte benim din adamım böyle olmalı…İşte yaptığı ekstra hizmetler:

 1-El Arabiyyetü Beyne Yedeyk Serisinin Tüm Üniteleri (Türkiyede ilktir)

2-Safvetüt-Tefâsir Dersleri

3-Arapça Modern - Güncel Metin Tercümeleri

4-Sarf Dersleri

5-Nahiv Dersleri

6-Arapçada Kalıplar Çalışması

7-Arapçada Harf-i Cerlerin Fiillere Kazandırdığı Farklı Anlamlar

8-Konulu Vaazlar

9-Kısa Sûreler Tefsir Dersleri

10-Arapça Hikayeler

11- Uygulamalı Pratik Arapça Konuşmaları

 25 kez hacca- umreye gitmek suretiyle cebinden başka bir şey tefekkür etmeyenler bu  genç vaizden çok ders almalı diyorum…Bu toprağın altı da var malum. Kimsenin kimseye fayda veremeyeceği bir günde en büyük sermaye 20-25 kez para endeksli gidilen hicaz yolculukları değil, İslama ve İslam Medeniyetine meccanen yapılan eğitim faaliyetleridir. Kültürümüze yapılan hizmetlerdir. O er meydanında en fazla ihtiramı ve rahmeti görecek olanlar paranın zebunu olmuş mağbun takımı değil şu hızla echelleşen gençliğimizi eğitmek için çile çeken, sancılanan, İslamın intişarı için uykuları kaçan şu vaiz kardeşimiz gibilerdir…

 Şöyle interneti bir dolaşıyorum, istisnalar hariç bakıyorum hangi müftünün, hangi vaizin, hangi imam ya da Kuran Kursu Hocasının vaazları, dersleri, sohbetleri ya da bir eğitim öğretim videoları var…Hangi din ataşesinin ya da din müşavirinin onbinlerce yüzbinlerce izleyeni olan sohbet ya da uzmanı olduğu konuda daha fazla kitleye ulaşmaya yönelik eğitici öğretici videoları var? Ama bu tip hizmeti olmayan bir çok müftü, ataşe, vaiz, müşavir, imam, müezzin, kkö, murakıp, müfettiş, daire başkanı vb… kimseler Kâbenin önünde selfie manzarası ile arz-ı endam ediyorlar….Neden orada para var değil mi? Canım gitmişken birkaç tavaf birkaç say veya birkaç dua etmeden de dönülmez tabii ki…

Biz bu materyalize olmuş kafalarımızı değiştirmeyip Allaha ve Onun dinine hizmet etmezsek yani parayı hizmete öncelersek o zaman bu ülkede oluşan dini boşluğu gelir illegal birileri de işgal eder…Sonra da kalkıp zıplamanın âlemi yok…Önce sen suçlusun önce ben suçluyum…Bu dine hizmet etmenin külfetini ve zorluklarını bağırlarımızda hissetmezsek, sonra bade harabul Basra olduktan sonra Endülüsün yöneticisi halifenin mülk elden gittikten sonra ağladığı gibi ağlarız ama bu ağlayış mülkü geri getirmez.

 Ne demiş büyük gönül adamı Şems

 “Ayağına diken batmayan sînesine gül kokusunu süremez”

 Şimdi sizi geçici olarak konforize eden Hicaz dolarları said eyleyebilir ama akıbetiniz pek iç açıcı olmaz…Birileri bu dava için çile çekerken siz kralların yediği bademleri yiyerek İslamın çocukları olamazsınız…

 Bu yapılan çalışmalar İHL, İlahiyat öğrencilerine,  Diyanet Personeli ve Arapça öğrenmek isteyen tüm vatandaşlarımıza oldukça faydalı olabilecek videolardan oluşuyor. Ben özellikle de “Safvaetüt Tefasir”  tefsir deslerini meslektaşlarımıza öneriyorum.

 Genç Vaizin özgeçmişi:

 İbrahim Oruç 1987 yılında İstanbul / Şişlide doğdu. 8 yıllık eğitimden sonra Beykoz Elmalı Köyü Kuran Kursunda 2001-2004 yılları arasında Hafızlık eğitim ile beraber Açık Öğretim Lisesinden mezun oldu. 2006-2008 yılları arasında İlahiyat Önlisans okudu. 2010 Yılı Mayıs ayında Diyanet İşleri Başkanlığına atanarak Kastamonuda göreve başladı. 2010 Kasım ayında İstanbul/Beykoza İmam-Hatip olarak naklen atandı. 2013 yılında Samsun İlahiyat Fakültesinden mezun oldu.2013 yılı Ağustos Ayına kadar Beykozda görev yaptıktan sonra Pendik Haseki Eğitim Merkezine kursiyer olarak atandı. 2014 Mart Ayında İlçe Vaizi olarak atandı. 2014 Ekimde Sakarya İlahiyat Fakültesinde Arap Dili ve Belağatı Ana Bilim Dalında Yüksek Lisansa başladı. Tez çalışması devam etmektedir. Arapça Bilmektedir.

 

 Yukarıdaki özgeçmişteki Arapça bilmektedir ifadesi birilerinin özgeçmişlerini sitelerine yazarken “Filanca Arapça ve İngilizce bilmektedir” tarzında koftiden dil bilmeyi kasdetmiyor….Adam en üst seviyede Arapça biliyor işte…

 O  kofti güruha bir beyitle de şöyle bir temas etmek vucubiyyet arzediyor.

 Hidâyet senden olmazsa dirâyet neylesin Yârab

Arapça bildim (dese de)  bu gaflete Kuran neylesin Yârab

 Mübâyaa kelimesinin ne olduğunu bilmeyip bana sorup öğrenen  şahısların il müftüsü olabildiği ülkemde ya da asgari ücere askeri ücret, zina kelimesine zi(y) na, Nisa Sûresine Ni(y)sa Sûresi diyerek araya bir “YA” harfi koyan İlahiyat profesörlerinin olduğu ülkemde 28 yaşında bir vaizin yaptığı dil çalışmaları ve hizmetlerinin ne anlama geldiğini ehl-i irfana anlatmak sanırım zâid olur…

 Teşekkürler vaizim, teşekkürler gerçek din adamım…Allah sayılarınızı artırsın…

 Not:

İbrahim Oruçun kanalından tüm eğitici videoları takip edin, abone olun, yeni derslerinden haberdar olun, çok istifade edileceğine garanti veriyorum. LİNK:

https://www.youtube.com/channel/UCMIrpl5hohu1X7BcGFjTyNA/featured

 

Adnan Zeki Bıyık

Kırklareli İl Müftü Yardımcısı

 

 

Sayfayı Yazdır
Print Friendly / PDF
Sosyal Paylaşım
Google
İsim Soyisim :
E-Mail :
UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Uyarı
Güvenlik kodu :
Bu habere ilk yorumu siz yapın.
YAZARA AİT DİĞER YAZILARİHBAR
YAZAR GİRİŞ
Son Yorumlar
Kenan Ergün
KURBANLARIMIZI DEVLETİMİZE BAĞIŞLAYALIM. AMERİKAYA MİLYONLARCA TOKAT ATALIM.
Deftere Yaz
Ziyaretçi Defteri
Düşünce ve Önerilerinizi bizimle paylaşın.
Foother
SOSYAL MEDYA
Facebook Twitter RSS Sitemap
"Diniajans.net | http://diniajans.net/"   Tum Hakları Saklıdır. © 2019 - 2020
Diniajans Haber Sitemiz hiç bir Resmi Kuruluşun Yayın Organı değildir.Tamamen Özerktir. Sitemizdeki yazı , resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.