www.camises.com.tr

Diniajans.net

Video Galeri
Foto Galeri
Web Mobil
mülakaı-1
Bu yazı 29169 kez okundu.
Yazının Tarihi :   12 Şubat 2019 - 14:48:01

Hastalık Ve Tedavi 1

Büyüt
Küçült
Hastalık Ve Tedavi

Fatih Yokuş

Muş Bulanık doğumlu olup aslen Diyarbakırlıyım. Urfa imam hatip orta okulu ve lise ikiye kadar okuduktan sonra Diyarbakır İHL.ve Eskişehir anadolu üniversitesi açık öğretim iş idaresi'ınde mezun oldum Diyarbakır da değişik camilerde İmam-hatiplik yaptım, emekliyim. Halen gönüllü olarak değişik haber siteleri ve bir gazetede köşe yazarlığı yapmaktayım evli 10 çocuk ve beş torun sahibiyim. Diyarbakır da yaşiyorum

Hoşlanmasakta, uzak durmaya çelişsak da, koruyucu tedbirler alsak da ve çokça çaba göstersek de yine de hastalık bir yolunun bulur bizi ziyaret eder.

Yaşlının biri doktora gider; "Doktor bey sırtım ağrıyor" doktor, "yaşlılıktandir" adam "dizim ağrıyor takatım kalmamış" doktor "yaşlılıktandir" adam "gözlerim eskisi gibi görmüyor, dişlerim düşüyor" doktor "yaşlılıktandir", deyince sinirlenen amca ağzının bükerek "eyye eye" değince doktor "bu da yaşlılıktandir" demiş.
İnsanların, hastalanması, yaşlanması ve ölmesi nasıl ki doğal bir olaysa; toplulukların, devletlerin de bu süreçleri yaşamaları doğal ve Allah’ın hikmetlerindendir.
Hastalığın varlığı tedavinin lüzümünü gerektirir. Bu da işin ehli olan uzman doktora ve onun önerdiği reçeteye uygun tedavi ile mümkündür.
İslam alemi yüz yıldan fazladır manevi bir hastalık geçirmektedir. Üstad Bediüzzaman bu hastalığı 1327 Rumî senesinin başı olan Mart ayı içinde yani 1911’in üçüncü ayı içinde, Şam ulemâsının ısrarıyle Emeviye Camiisinde okuduğu hutbe ile tesbit etmiş ve tedavi reçetesini de söylemiştir.
Bediüzzaman:
   "Ben bu zaman ve zeminde, beşerin hayat-ı içtimaiye medresesinde ders aldım ve bildim ki: Ecnebiler, Avrupalılar terakkide istikbale uçmalarıyla beraber bizi maddî cihette kurûn-u vustâda durduran ve tevkif eden altı tane hastalıktır. O hastalıklar da bunlardır:
   Birincisi: Ye’sin, ümidsizliğin içimizde hayat bulup dirilmesi.
   İkincisi: Sıdkın hayat-ı içtimaiye-i siyasiyede ölmesi.
   Üçüncüsü: Adavete muhabbet.
   Dördüncüsü: Ehl-i imanı birbirine bağlayan nuranî rabıtaları bilmemek.
   Beşincisi: Çeşit çeşit sâri hastalıklar gibi intişar eden istibdad.
   Altıncısı: Menfaat-i şahsiyesine himmeti hasretmek.
   Bu altı dehşetli hastalığın ilâcını da bir tıp fakültesi hükmünde hayat-ı içtimaiyemizde, eczahane-i Kur’aniye’den ders aldığım "altı kelime" ile beyan ediyorum. (Hutbe-i Şamiye)
Yüz yıldan fazladır tespit edilen bu manevi hastalıklar ve tedavi yöntemi maalesef uygulanmamış, kale alınmış ve reçeteyi okumakla yetinilmistir.
Netice itibariyle hastalık tedavi edilmemiş ve İslam alemi manevî hastalıktan kurtulmamştir.
İslam’ın şiddetle yasakladığı; yalan, dolan, insan hakları ihlalleri, cinayet, hırsızlık, güveni kötüye kullanmak, ümitsizlik ve daha niceleri olağan hâle gelmiştir.
Ahlakı çöküntü gün geçtikçe artmakta, zina, uyuşturucu, kumar ve faiz olağan hale gelmektedir.
İslam alemi ümmet olma yerine devletlerle ayrılmış, kardeşlik hukuku yerini vatandaşlık hukuku almış, vatandaşlarda siyasilerin oyuncağı olmuş, sağcısı ile solcusu bir birinden kopuk, bir birini anlayamayan bir hal almıştır.
Bediüzzaman:
"Öyle ise, hayat-ı içtimaiyemizin esası olan sıdkı, doğruluğu içimizde ihya edip onunla manevî hastalıklarımızı tedavi etmeliyiz.
   Evet sıdk ve doğruluk, İslâmiyetin hayat-ı içtimaiyesinde ukde-i hayatiyesidir. Riyakârlık, fiilî bir nevi yalancılıktır. Dalkavukluk ve tasannu, alçakça bir yalancılıktır. Nifak ve münafıklık, muzır bir yalancılıktır. Yalancılık ise, Sâni’-i Zülcelal’in kudretine iftira etmektir.
   Küfür, bütün enva’ıyla kizbdir, yalancılıktır. İman sıdktır, doğruluktur. Bu sırra binaen kizb ve sıdkın ortasında hadsiz bir mesafe var; şark ve garb kadar birbirinden uzak olmak lâzım geliyor. Nar ve nur gibi birbirine girmemek lâzım. Halbuki gaddar siyaset ve zalim propaganda birbirini karıştırmış, beşerin kemalâtını da karıştırmış. (Hutbe-i Şamiye)
Devam edecek
Selam ve dua ile

Sayfayı Yazdır
Print Friendly / PDF
Sosyal Paylaşım
Google
İsim Soyisim :
E-Mail :
UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Uyarı
Güvenlik kodu :
Bu habere ilk yorumu siz yapın.
YAZARA AİT DİĞER YAZILARİHBAR
YAZAR GİRİŞ
Son Yorumlar
Kenan Ergün
KURBANLARIMIZI DEVLETİMİZE BAĞIŞLAYALIM. AMERİKAYA MİLYONLARCA TOKAT ATALIM.
Deftere Yaz
Ziyaretçi Defteri
Düşünce ve Önerilerinizi bizimle paylaşın.
Foother
SOSYAL MEDYA
Facebook Twitter RSS Sitemap
"Diniajans.net | http://diniajans.net/"   Tum Hakları Saklıdır. © 2019 - 2020
Diniajans Haber Sitemiz hiç bir Resmi Kuruluşun Yayın Organı değildir.Tamamen Özerktir. Sitemizdeki yazı , resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.