www.camises.com.tr

Diniajans.net

Video Galeri
Foto Galeri
Web Mobil
mülakaı-1
Bu yazı 168875 kez okundu.
Yazının Tarihi :   18 Şubat 2016 - 11:52:45

Hak-Batıl Mücadelesi!

Büyüt
Küçült
Hak-Batıl

İdris POLAT

Gerçek şu ki, onlar hileli-düzenler kurdular. Oysa ki Allah da onların dağları yerinden oynatacak kadar güçlü sanılan tuzaklarını boşa çıkaracaktır.[1]

 

Yüce Kitabımız Kurân-ı Kerîm bizlerde tarihsel bir hafıza oluşturmakta, insan toplumunda süregelen Hak ile Bâtıl mücadelesinin tipolojisini en güzel şekilde ifade etmektedir. Bu manada Kurân-ı Kerîmde anlatılan kıssalar geçmişte yaşanan bir tarihi vakıayı anlatmaktan ziyade kıyamete kadar yaşanacak olan hadiselere rehberlik etmek adına anlatılmıştır.

 

Kurân-ı Kerîm her topluma kendi sosyolojisi ve dünya sahnesinde aldığı role göre kendilerine tarihten örneklik edebilecek bir sahneyi zikretmiştir. Dolayısıyla Kurânda analatılan toplumlar ve şahıslar kıyamete kadar var olmaya devam edecektir. Hali hazırda yaşadığımız dünyada, Rablerine iman edip zalim idareciler karşısında boyun eğmediği, kıyama kalktığı için mağaraya sığınan gençler "Ashab-ı Kehf"[2] vahyin nüzulu döneminde "Darul Erkama" sığınan gençler olarak tezahür etmiş ve kıyamete kadar farklı beldelerde farklı isimlerle hep var olmaya devam edeceğini göstermiştir.

 

Kurân-ı Kerîm halkını dil, ırk, renk vb çeşitli yönlerden gruplara ayırarak sömürü ve despotluk düzenini kuran Firavunların,[3] saltanatlarını kaybetme korkusuyla annelerin rahimlerindeki çocukları katletmeyi kıyamete kadar terketmeyeceklerini,[4] ne var ki onlar Allahın nurunu üfleyerek söndürmeye çalışsalarda, onların tüm çabasına rağmen Musaların yetişmesini hatta kendi saraylarında kendi elleriyle yetişmesini asla engelleyemeyeceklerini haber vermektedir.[5] Nil nehrine hükmettiğini iddia eden firavunların alemlere ibret olsun diye denizlerde boğulduğu/boğulacağı,[6] tüm firavunların kendi kurdukları ve hükmettiklerini iddia ettikleri sistem içerinide boğulacaklarını bize öğretmektedir.

 

Hz Ademden Hâtemül-Enbiyâ olan Hz Muhammede kadar gönderilen tüm peygamberlerin kıssası ile hak ve batıl mücadelesi analatılmakta, hak davanın temsilcilerine "Gevşemeyin, üzülmeyin inanıyorsanız üstün gelenler sizler olacaksınız."[7] ilkesi hatırlatılmıştır.

Evvel ve Ahir olan Rabbimiz yüce kitabında nurunu söndürmeye çalışanların olduğunu/olacağını ifade etmiş, inkar edenler ve şirk koşanlar (Allahtan başka şeyleri otorite ve güç kabul edenler) istemese de nurunu tamamlayacağını açık ve net bir şekilde ifade etmiştir.[8]

 

Kurân-ı Kerîm kıyamete kadar devam edecek olan Hak-Bâtıl mücadelesinde her zaman Hakkın galip geldiğini/geleceğini bildirmiş batılın yok olmaya mahkum olduğuna hükmetmiştir.[9] Ne var ki Hakkın ikamesinde/hakim olmasında inanların insiyatif almasını ve bu insiyatifin bedelinin de cennet olarak ödeneceğini haber vermiştir.

 

Hakkı temsil etmek kimi zaman Yusuf olup zindanlara atılmayı, kimi zaman İbrahim olup ateşten gömlek giymeyi, kimi zaman Zekeriya olup testereyle biçilmeyi, kimi zaman Musa olup denizleri aşmayı, kimi zaman Hz Muhammed olup hor hakir görülmeyi, boykot edilip aç-susuz kalmayı, canına kastedilip vatanından hicret etmeyi gerektirecektir. Tüm engellemelere rağmen İman ve Hakkın tarafı olmak, ateşten bir kor olsa bu koru seve seve avuçlayanlar geçmişte olduğu gibi kıyamete kadar olmaya da devam edecektir. Ne kınayanların kınaması, ne de tehdit edenlerin zorbalığı inanları davasından vaz geçirmeyecektir.

 

NE MUTLU KIYAMETE KADAR SÜRECEK OLAN HAK-BATIL DAVASINDA HAKKIN YANINDA OLANLARA…

NE MUTLU ASRIMIZIN FİRAVUNLARI KARŞISINDA MUSA OLUP HAKKI HAYKIRANLARA…


[1] İbrahim, 46.

[2] Kehf, 13.

[3] Kasas, 4.

[4] Bakara, 49.

[5] Tâhâ, 39.

[6] İsrâ, 103.

[7] Âl-i İmrân, 139.

[8] Tevbe, 32.

[9] İsrâ, 81

Sayfayı Yazdır
Print Friendly / PDF
Sosyal Paylaşım
Google
İsim Soyisim :
E-Mail :
UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Uyarı
Güvenlik kodu :
Bu habere ilk yorumu siz yapın.
YAZARA AİT DİĞER YAZILARİHBAR
YAZAR GİRİŞ
Son Yorumlar
Kenan Ergün
KURBANLARIMIZI DEVLETİMİZE BAĞIŞLAYALIM. AMERİKAYA MİLYONLARCA TOKAT ATALIM.
Deftere Yaz
Ziyaretçi Defteri
Düşünce ve Önerilerinizi bizimle paylaşın.
Foother
SOSYAL MEDYA
Facebook Twitter RSS Sitemap
"Diniajans.net | http://diniajans.net/"   Tum Hakları Saklıdır. © 2019 - 2020
Diniajans Haber Sitemiz hiç bir Resmi Kuruluşun Yayın Organı değildir.Tamamen Özerktir. Sitemizdeki yazı , resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.