www.camises.com.tr

Diniajans.net

Video Galeri
Foto Galeri
Web Mobil
mülakaı-1
Bu yazı 15459 kez okundu.
Yazının Tarihi :   28 Temmuz 2018 - 14:45:35

GENÇLİK

Büyüt
Küçült

İsmet GÜZEL

 

GENÇLİK

   

  Bir  toplumun  en  önemli unsurunu hiç  şüphesiz gençler  oluşturmaktadır.  İnsanın   hayatında en  önemli  dönemlerinden birini de gençlik  dönemdir.  İnsan  geleceğini bu dönemde belirler.  İnsanın  geleceğinin  parlak olması ve medeniyetli bir toplumun oluşması için gençliğin  erdem,talim  ve  terbiyelerindeki  önemden ve dinin gereklerinin yaşayışından geçmektedir. Gençlik, duygu ve kabiliyetlerin, enerjinin doruk noktaya ulaştığı bir zamandır. Bunları dizginlemek, kanalize etmek, tam kapasiteyle çalışmak insana çok şeyler kazandırır.
Bu iş çok zordur. Ama çocukluğundan itibaren kendini bu yola koyabilmiş, nefsini hayra yöneltmiş, alıştırmış bir genç, Allah rızasını kazanma yolundadır. Birçok gencin hislerine mağlup olup cüretkar akıllarıyla bataklıklara düştüğü bir zamanda ayet ve hadislerde belirtilen ve güzel örnek olarak verilen gençlerin değeri daha iyi anlaşılmış olur. Çünkü bu örnekteki gençler ve onlar gibi olanlar, Allah  ve Resulünün sevdiği kimselerdir.
     Peygamberimiz Efendimiz(s.a.v.)  gençliğe ve gençlerin yetişmesine çok büyük önem vermiştir. Çünkü peygamberliğinin ilk yıllarından itibaren yanında gençleri bulmuş, birçok yaşlılar İslama şiddetle karşı çıkarlarken, gençler Müslüman olmuş ve İslama destek vermiş, bu gençlerin çoğu, zengin ve itibarlı ailelerini terk ederek büyük çileler pahasına Hz. Peygamberin (s.a.v.) yanında yer almışlardır.
Bu hususta Hz. Peygamber (s.a.v.) Efendimizin gençliğin önemine değindiği bu Hadis-i şerife bakalım
İbni Abbas (ra) Peygamberimiz (s.a.v.)in şöyle  buyurduğunu rivayet ediyor. “Beş şey gelmeden evvel  beş  şeyi fırsat bil.  Ölüm  gelmeden  önce  hayatının,  hastalık  gelmeden  önce  sağlığının, meşguliyet gelmeden önce boş vaktinin,  ihtiyarlık gelmeden  önce  gençliğinin, fakirlik  gelmeden  önce zenginliğinin”  değerini bilmemizi  öğütlemiştir.

İnsanlık tarihindeki örnek şahsiyetlerin hayatlarına baktığımız zaman da bu gerçeği apaçık göre biliyoruz .Daha genç yaşlarındayken, Hz. İbrahim (a.s.), puta tapan kavmiyle tek başına mücadele etmiş, Hz. Yusuf (a.s.) bütün olumsuz şartlara rağmen nefsine “dur” diyebilmiş, Hz. Musa (a.s.) iffet ve namus timsali olmuş, Hz. Yahya (a.s.) birçok yönüyle çocuklara ve gençlere örnek olmuş , Ashab-ı Kehf olarak adlandırılan gençler, inandıkları gibi yaşayabilme uğruna evini barkını ve her şeylerini   terk etmiş,Hz. Meryem iffetine söz gelmesine rağmen Allahın emrine teslim olup sabretmiştir. Hz.  İsa (a.s.) devrinin azgınlarına karşı Hakkın mücadelesini vermiş ve hatemul enbiya Hz. Peygamber (s.a.v.) Efendimiz de son derece temiz ve kararlı bir gençlik geçirmiştir.

Nefsin türlü tuzaklarına    çabuk  aldanan insan, gençlik döneminde daha da çok  aldanıp ibadetten ,doğruluktan  ayrılıp   o manevi havayı tenefüs  etmek yerine delalete , günaha ve kötü yolun yolcusu olarak ebedi olan ahiret  hayatını karartıyor. 

 

İnsanı  gaflete götüren  nefis ve dünya sevgisine kapılıp zevku sefa peşinde giderek  dünyada mutlu olacağını sanıp büyük bir yanılgı içerisinde olanlar . Şayet dünyada  mutlu olmak istiyorlarsa  çağımızın büyük mütefekkiri   Said Nursinin işaret ettiği bu gerçeğe kulak vermeleri lazım gelir :Hayatın lezzetini ve  zevkini isterseniz , hayatınızı  iman ile hayatlandırınız  ve  feraizle  ziynetlendiriniz  ve  günahlardan çekinmekle  muhafaza ediniz.

Gençler üzerinde en etkili olan toplumsal kurumlarımızın başında aile gelmektedir. Çocuğa ilk bilgilerin verildiği yer aile ocağıdır. Bu nedenle ailenin sağlam olması ve anne-babanın çocukları ile iyi bir iletişim kurması gerekir.    Çünkü  Genç nesiller küçük yaşta aile terbiyesi ,  iyi  bir eğitim ve Allahın  koyduğu  kanunlarla hareket etmekle şekillenir Gençlik döneminde bulunan bir insanda aile rolü çok  büyüktür . Aileler çocuklarını büyüttüklerinde helal ve haram  lokmaya  çok dikkat etmeli ve çocuğunu  helal dairesinde büyütüp ,  aynı zamanda  Allahın(cc)  ve Peygamberin dediğine   hem kendisi  uymalı  hem de   çocuğuna anlatıp   Allahın onun rabbi olduğunu ve peygamberin  dünyadaki en önemli rehberi olduğunu hatırlatmalıdır. Bu ahir  zamanda harama giden yollar hem fazla hem de kolay ulaşılır hale gelmiştir .  Aile , çocuğunun   gençlik cağına geldiği zaman sahip çıkmazsa   çocuğun kötü arkadaş ortamına girmesi,  internet kafe  gibi şeytani pisliklerin olduğu mekanlara girmesiyle  kötü bir insan haline gelmesi kaçınılmazdır. Onun için aile eğitimi  ve aile sevgisi  görmeyen  ve sahip çıkılmadan serbest bırakılan genç nesil patlamaya hazır bir canlı bomba haline gelir.

 

Bu gibi sepelerden dolayı  dünya ve ahiret saadetini kaybetmekle beraber   Aile ve toplum düzeni de bozulmuş olur.

Gençlik çağında olan biri , ahir zaman fitnelerine  çok dikkat etmeli, kötülüğe giden yollardan kendini muhafaza etmeli ve  bu hususla ilgili,  İbn Mesud (r.a.)dan rivayet edilen hadiste şöyle buyuruyor :“Gençlerinizin en hayırlısı, ihtiyarlar gibi ölümü düşünen, gençlik hevesatına mağlup olmayıp, gaflette boğulmayandır. İhtiyarlarınızın en kötüsü ise gaflet ve nefsin isteklerine uymada gençlere benzemek isteyen, çocukçasına nefsin isteklerine uyandır. (Taberâni, Kebir)

  

  Ömrümüzün en önemli çağının geçlik dönemi olduğunu tekrar vurgulayarak  bu konuyla  ilgili peygamber efendimiz (s.a.a)  şu hadisi şerifini müşahade edelim .       İbn Mesud  (ra)dan: Peygamber (sav) buyurdu: “insanoğlu  kıyamet gününde Rabbinin yanında şu beş şeyden sorulmadıkça   olduğu yerden ayrılamaz: “Ömrünü nerde geçirdiğinden, gençliğini nerede ve nasıl harcadığından, malını nereden kazanıp nereye sarfettiğinden, bildiği ile amel edip etmediğinden, bedenini nerede yıprattığından.” (Sünen-i Tirmizi) Allahın Bizi sorguya çekeceğini   hatırlayıp ona göre gençliğimizi değerlendirip yaşayalım.

Ayet ve hadislerde beyan edildiği  üzere; günümüz gençliğinin ve  gençlerinin, imanı koruma ve ibadetlere devam etme sorumlulukları yanında, kişilik , sağlık ve  ailevi sorunları, arkadaş ve çevre sorunları, okul vs. ile ilgili birçok sorunları vardır. İşsizlik ve ondan kaynaklanan sorunların yanında sigara, alkol, uyuşturucular, kumar ve şans oyunları   gibi kötü alışkanlıklar da gençlerimizi çevrelemiş durumdadır. Bunlara ek olarak son zamanlarda ortaya çıkan , kötü-sapık akımlar gibi zararlı akım ve alışkanlıkların tuzağına düşme durumları da vardır. 

Sonuç olarak  günümüz  gençliğinin  birtakım problemlere düşmemeleri için şunlara dikkat etmeliyiz:
1. Gençlere sağlam bir aile terbiyesi verilmeli¸
2. Ailede ve okulda gençlere doğru bilgiler verilmeli¸
3. Maddi ve manevi yönden dengeli bireyler olarak yetiştirilmeli¸
4. Dini değerlerin  eksiksiz  bir şekilde öğretilmeli ve uygulanmalıdır.
5. Gençleri sosyalleştirerek içinde yaşadıkları topluma uyumlu hale getirilmeli¸
6. Gençleri  kötü arkadaş gruplarından  uzak tutmalı ve iyi arkadaşlar edinmeleri  sağlanmalı.
7. Boş zamanlarını kitap okuyarak ve faydalı işler yaparak geçirmelerine yardımcı olunmalı.
8. Kötü alışkanlıkların başladığı İnternet¸ eğlence yerleri ve kahvehane gibi 


-Gençlerimizin de dikkat etmeleri gereken birkaç maddeye değinmek istiyorum
1.Dünya ya geliş amacını bilmeli ona göre hareket etmeli
2. Allaha karşı sorumluluklarını bilip ona göre yaşamalı
3. Eğitimine  önem verip  geleceğini inşa etmeli
4 .Kendisine ve ailesine zarar verecek durumlardan kendini muhafaza etmeli
5.Bağımlılık yapan maddelerden uzak durmalı
6.Gidecekleri yerler konusunda ailesine ve büyüklerine danışmalı
 

Gençlerimizin  imanlı, ibadetli, bilgili, eğitimli, terbiyeli, güzel ahlaklı, bilinçli, nefsine hâkim, günahlardan korunan ve saygılı kimseler olmaları elzemdir. Çünkü gençliğimiz geleceğimizdir.

İsmet Güzel.

 

 


 

Sayfayı Yazdır
Print Friendly / PDF
Sosyal Paylaşım
Google
İsim Soyisim :
E-Mail :
UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Uyarı
Güvenlik kodu :
Bu habere ilk yorumu siz yapın.
YAZARA AİT DİĞER YAZILARİHBAR
YAZAR GİRİŞ
Son Yorumlar
Kenan Ergün
KURBANLARIMIZI DEVLETİMİZE BAĞIŞLAYALIM. AMERİKAYA MİLYONLARCA TOKAT ATALIM.
Deftere Yaz
Ziyaretçi Defteri
Düşünce ve Önerilerinizi bizimle paylaşın.
Foother
SOSYAL MEDYA
Facebook Twitter RSS Sitemap
"Diniajans.net | http://diniajans.net/"   Tum Hakları Saklıdır. © 2018 - 2019
Diniajans Haber Sitemiz hiç bir Resmi Kuruluşun Yayın Organı değildir.Tamamen Özerktir. Sitemizdeki yazı , resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.