www.camises.com.tr

Diniajans.net

Video Galeri
Foto Galeri
Web Mobil
mülakaı-1
Bu yazı 32922 kez okundu.
Yazının Tarihi :   24 Ocak 2019 - 19:11:52

FAHRİ KUR’AN KURS ÖĞRETİCİLERİ VE VEKİL İMAMLAR NEDEN KADRO İSTİYOR

Büyüt
Küçült
FAHRİ  KUR’AN KURS ÖĞRETİCİLERİ VE VEKİL İMAMLAR NEDEN KADRO

İsmet GÜZEL

 

FAHRİ  KURAN KURS ÖĞRETİCİLERİ VE VEKİL İMAMLAR NEDEN KADRO İSTİYOR

 

   Sağlam, inançlı ve ahlaklı nesiller yetiştirmenin merkezi olarak bilinen Kuran  kurslarının  fahri öğreticileri ,  kadro alamamaktan yakınıyor. Kuran Kurslarında verilen eğitim hizmetlerinin kadrolu veya sözleşmeli personel ile karşılanamadığı, personel yetmediği, yani personel ihtiyacı olduğu için Hoca arkadaşlar bu  kurslarda fedakarca görev yapmaktadırlar .  Fahri öğreticilerin çalışma şartları hem çok ağır hem de maddi  yönden çok mağdurlar.  İki yılda bir DHBT sınavına katılarak  atanmayı beklemektedirler  ve  atama olduğunda  ise  çok az kişi alındığı için yüksek puan almalarına rağmen atanamıyorlar ve buda  çok kişinin yığılmasına  ,işsizliğin artmasına sebep  olmaktadır. Tek çare fahri olarak çalışamaya mecbur kalmaktadırlar.  “KPSS ve DHBT sınav yeterlilikleri olan ve her yıl göreve başlamadan önce  Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılan mülakatta başarılı olan adaylar arasından seçilen, dolayısıyla her türlü yeterliliğe sahip bu çalışanlar asıl ile aynı işi yapmasına rağmen  Fahri  Kuran Kursu Öğreticileri asgari ücretin 2.020 TL olduğu bir dönemde  800-900 TL civarında bir ücret almaktadırlar  ve sigortaları sadece 12 gün yatmaktadır. Bu durum olduğu için onların geç  emekli olmalarına sebep  olacaktır.  Sigortaları 30 gün üzerinden yatırılmadığı için  hastalık halinde de  hastanelerde   sıkıntı yaşıyorlar. Dolayısıyla fahri  çalışanlar yatırılmayan günlerdeki  sigorta primlerini kendileri yatırmak zorunda kalmakta ,bir çok haktan mahrum olarak  din hizmetini en iyi şekilde vermeye çalışmaktadırlar. Bunca sıkıntılar içinde bide , aynı kurumda çalıştıkları hoca arkadaşları  tarafında hor görülmekte  ve  kendi işlerini   fahri hocalara  yaptırmaktadırlar .   

Özellikle  bu zor kış şartlarında   köylerde  görev yapan hoca arkadaşlar, aldıkları maaşın yarısını yol ücretlerine vermektedirler .Geriye kalanla da ailelerinin geçimine katkı sağlamaya çalışmaktadırlar  ve bu ücrette yetersiz olduğu için  aile huzurunun bozulmasına sebep olmaktadır. Aynı zaman da buda onların  görevlerinden  soğumalarına sebebiyet vermektedir . Geçici görevlendirilmeleri nedeniyle gelecek endişesi taşıdıkları için  kadro mağduriyetlerinin giderilmesi için yasal düzenleme yapılmasını talep etmektedirler

 VEKiL iMAMLAR 

Bu gibi sıkıntıları yaşayan  ve  şu anda Diyanet İşleri Başkanlığında vekil statüde çalışan 3 Bin civarında Cami görevlisi yani İmam Hatip ve Müezzin Kayyım mevcuttur.  Asil de aranan şartların tamamını taşımak kaydı ile görevlendirilen bu personelin kadroya alınması gerekmektedir. Öyle ki, vekil kadroda çalışanlar birçok hak kaybı ve mağduriyetler yaşamaktadırlar. Örneğin vekil çalışanların izin hakkı bile bulunmamakta sağlık raporuyla izin alsalar dahi  izinli oldukları günler ücretlerinden  kesilmektedir.   

 Bu hocalarımıza  belli bir süre içinde vekil imam-hatiplik veya müezzinlik görevi veriliyor . Sonra bu kardeşlerimiz tam cemaate  ve   göreve alışıyor derken  ve  aynı  zamanda cemaatte tam hocaya alışıyor derken   , yerine görev yaptığı görevli çeşitli nedenlerle görevine geri dönüyor.  Ardından bu kardeşimizin lojmanı boşaltması evini başka yere taşımak  zorunda kalıyor  ve başka bir   görev bulma arayışında oluyor . Ve  eğer  bu hocamız  evliyse  ve çocukları da  görev  yaptığı yerde  bir okulda okuyorsa  işte o zaman bu hocamız için daha büyük sorunlar  başlıyor  .  Hem bu hocamızın aile huzuru bozuluyor hem de okuyan çocukların  okul  düzeni  bozuluyor  ve  eğitimleri aksıyor .

      Birde  Malum  Asil görevli döndüğü  andan itibaren maaşı  kesiliyor  ve hocalarımız  tekrar işsiz kalıp  sudan çıkmış balık misali oluyorlar. Onun için bu   hocalarımız vekil  olarak  değil diyanetin asli personeli  olmak istiyorlar.

    Kamuda çalışan tüm taşeronlara kadro verilmesi için hazırlanan kanun teklifinin  eşitlik ilkesi gereği   , öz veriyle çalışan Geçici Kuran Kursu Öğreticilerinin ,Vekil İmam-Hatip  ve Müezzin hocalarımıza yönelikte  bir çalışmanın yapılması gerekir.

    KADROYA  ATANACAK  KİŞİLERİN , LİYAKATLI   VE  İŞİN EHLİ  İNSANLARIN   SEÇİLMESİ İÇİN   MÜLAKATA ÇAĞRILARAK  ALINMASI  EN UYGUN YOLUDUR VE BÖYLECE   HAKSIZLIĞIN DA  ÖNÜNE GEÇİLMİŞ  OLUR.

      Devlet yetkililerimizin bu soruna el atacağını ve bu mağduriyeti gidereceklerini  ümit ve  temennisiyle hayırlara vesile olmasını Cenabı Allahtan temenni ederim.

 

İsmet Güzel 

 

 

Sayfayı Yazdır
Print Friendly / PDF
Sosyal Paylaşım
Google
İsim Soyisim :
E-Mail :
UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Uyarı
Güvenlik kodu :
Bu habere ilk yorumu siz yapın.
YAZARA AİT DİĞER YAZILARİHBAR
YAZAR GİRİŞ
Son Yorumlar
Kenan Ergün
KURBANLARIMIZI DEVLETİMİZE BAĞIŞLAYALIM. AMERİKAYA MİLYONLARCA TOKAT ATALIM.
Deftere Yaz
Ziyaretçi Defteri
Düşünce ve Önerilerinizi bizimle paylaşın.
Foother
SOSYAL MEDYA
Facebook Twitter RSS Sitemap
"Diniajans.net | http://diniajans.net/"   Tum Hakları Saklıdır. © 2019 - 2020
Diniajans Haber Sitemiz hiç bir Resmi Kuruluşun Yayın Organı değildir.Tamamen Özerktir. Sitemizdeki yazı , resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.