www.camises.com.tr

Diniajans.net

Video Galeri
Foto Galeri
Web Mobil
HASAN REKLAM-2
Bu haber 126527 kez okundu. | Kategori : MÜFTÜLÜK
Haberin Tarihi :   15 Aralık 2016 - 11:56

ADRB BÖLGE İSTİŞARE TOPLANTISI DENİZLİ’DE YAPILDI

Büyüt
Küçült
ADRB BÖLGE İSTİŞARE TOPLANTISI DENİZLİ’DE
Aile ve Dini Rehberlik Büroları (ADRB) Bölge İstişare toplantısı Denizli Müftü Ahmet Hulusi Efendi Eğitim Merkezi Müdürlüğü’nde yapıldı.

ADRB BÖLGE İSTİŞARE TOPLANTISI DENİZLİ’DE YAPILDI
Aile ve Dini Rehberlik Büroları (ADRB) Bölge İstişare toplantısı Denizli Müftü Ahmet Hulusi Efendi Eğitim Merkezi Müdürlüğü’nde yapıldı.
Denizli İl Müftülüğü’nün ev sahipliği yaptığı toplantıya; Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü  Aile ve Dini Rehberlik Daire Başkanı Sedide Akbulut, Denizli İl Müftüsü Mehmet Aşık, Denizli Müftü Ahmet Hulusi Efendi Eğitim Merkezi Müdürü Dr. Mustafa Acar, İl Müftü Yardımcısı Talat Özmet, Afyonkarahisar, Aydın, Uşak, Manisa, Muğla, Kütahya illerinden gelen Müftü Yardımcıları ve ADRB koordinatörleri katıldı.
Denizli İl Müftüsü Mehmet Aşık yaptığı açılış konuşmasında, “Aile ve Dini Rehberlik Büroları tarafından yürütülen çalışmaların değerlendirilmesi, bölgesel sorunların tespit edilmesi ve Başkanlığımızca belirlenen örnek projelerin tanıtılması amacıyla bir araya geldik. Toplantımızın bölgemize ve ülkemize hayırlara vesile olmasını Cenab-ı Allah’tan niyaz ederim.” dedi.
Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü  Aile ve Dini Rehberlik Daire Başkanı Sedide Akbulut, ‘Aile ve Dini Rehberlik Büroları Çalışma Stratejisi’ konusunda açıklamalarda bulundu.
ADRB faaliyetleri çerçevesinde, millî ve manevi değerlere bağlı bir aile yapısının korunmasının ve güçlendirilmesinin hedeflendiğini belirten Daire Başkanı Akbulut, “Değişimin baş döndürücü bir hızla yaşandığı günümüzde, toplumun yapı taşı olan ailenin ciddi sorunlarla başa çıkabilmesi için kendine özgü değerlerle güçlendirilmesi gerektiği aşikârdır. Sadece ebeveynler değil, çocuklar, gençler hatta dede ve nineler hayatın akışı içerisinde ailevi sorunların üstesinden gelmekte zorlanmaktadır. Bu konuda bürolarımızın daha aktif rol alması gerekmektedir.” dedi. 
ADRB’nin kuşatıcı ve kucaklayıcı bir yaklaşımla, toplumla iç içe olmaya, samimi ve sağlıklı diyalog kurmaya özen gösterilmesi gerektiğini belirten Akbulut, “Malumunuz geçmişten bugüne değerler çerçevesinde nesilleri yetiştiren aile kurumu, birçok tehditlerle karşıya karşıyadır. Müftülüklerimiz bünyesinde oluşturulan Aile ve Dini Rehberlik Bürosunda görevli personelimizle hizmet odaklı, millî ve manevî değerlere bağlı bir aile yapısının korunması, aile birlikteliğinin desteklenmesi gerekir. Kaynağı ne olursa olsun sorunların çözümüne katkı sağlamaya çalışmaktayız. Bu alanda toplumsal huzur ve güveninin tesisine destek verilmesi ve toplumsal duyarlılık geliştirilmesi amacıyla çalışma ve faaliyetlerimizi çeşitlendirerek devam ettirmek istiyoruz." şeklinde konuştu.
‘Örnek Proje Tanıtımı I’ başlıklı oturumda İstanbul Kadıköy İlçe Müftülüğü Vaizi Ayşenur Özkan, ‘Baba Okulu Babamla Beraber’ konulu sunumuyla devam etti.
‘Örnek Proje Tanıtımı II’ başlıklı oturumda Karabük Safranbolu İlçe Müftülüğü Vaizi FatmaÖztan, ‘Erdemli Kadından Erdemli Toplum’ konulu sunumunu gerçekleştirdi. ‘Örnek Proje Tanıtımı III’ başlıklı oturumda Ankara İl Müftülüğü Uzman Vaizi Zehra Tuncel, ‘Teknoloji Bağımlılığı’ konulu sunumunu anlattı.
İstişare toplantısına katılan her il koordinatörleri, hazırladıkları kendi bölgeleriyle alakalı sunumları gerçekleştirdi.Programın sonunda bölge sorunları tespitine yönelik istişareler sonucu maddeler halinde rapor yazıldı.
Aile ve Dini Rehberlik Büroları görevlileri görüş ve isteklerinden sonra toplantı sona erdi.

Başkan Bilgin, TDV Denizli Şube İstişare Kuruluyla Toplandı

Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) Bilgilendirme son toplantısı, Denizli İl Müftüsü ve TDV Denizli Şube Başkanı Mehmet Aşık’ın organizesiyle Polisevi’nde yapıldı.

Yapılan toplantıya; Türkiye Diyanet Vakfı Mütevelli Heyet İkinci Başkanı Mazhar Bilgin, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan,  Denizli İl Müftüsü Mehmet Aşık, Diyanet İşleri Başkanlığı Başmüfettişi İbrahim Hatipoğlu, Denizli Müftü Ahmet Hulusi Efendi Eğitim Merkezi Müdürü Dr. Mustafa Acar, Pamukkale Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin, Merkezefendi Belediye Başkanı Muhammet Subaşıoğlu, TDV Şube Hizmetleri Müdürü Yavuz Kocamış, İl Müftü Yardımcıları, İlçe Müftüleri ile Vakıf Şube Yönetim Kurul üyeleri ile İstişare Kurulu üyeleri katıldı.

İl Müftüsü Mehmet Aşık yaptığı konuşmasında, vakfın misyonunun yeryüzünde iyiliğin egemen olması için insanlara ve bu yolda çaba sarf eden kurumlara maddi manevi destek vermek olduğunu söyledi.

Müftü Aşık konuşmasını şöyle sürdürdü;    “İslam medeniyetinde önemli bir yere sahip olan vakıflar camilerin inşasında ve diğer hayri hizmetlerde öncü olmuştur. Türkiye Diyanet Vakfı da kurulduğu günden bu yana yurt içinde ve yurt dışında çok önemli hizmetlerde başrol oynamıştır. 40 yıl önce iyilik hareketi olarak ortaya çıkan Diyanet Vakfının yurt içi ve yurt dışında eğitim ve kültür alanında çok güzel projelere imza attığını görmek bizleri sevindiriyor.”

Türkiye Diyanet Vakfı Mütevelli Heyet İkinci Başkanı Mazhar Bilgin; 13 Mart 1975 tarihinde kurulmuş olan Türkiye Diyanet Vakfı’nın 18 birimi, 973 Şubesi ile Türkiye’de 100’ü aşkın ülkede 40 yıldır İslam’a ve insanlığa hizmet etmekte olduğunu belirtti.

Türkiye Diyanet Vakfı olarak vatandaşın her türlü yardımını dünyanın her tarafına ulaştırdıklarını belirten Başkan Bilgin, “Yeryüzünde iyiliğin egemen olması için, mazlum ve mağdur tüm insanlara yardım etmeye çalışıyoruz.  Bu yolda çaba sarf eden kurumlara maddi ve manevi rehberlik yaparak destek oluyoruz. Yeniden yapılanan vakfımız ülkemizde ve yedi kıtada insanlığın hizmetinde bir vakıf olma yolunda ilerliyor.

Diyanet İşleri Başkanlığı Başmüfettişi İbrahim Hatipoğlu da , “Türkiye Diyanet Vakfının, kurulduğu günden beri eğitimden kültür hizmetlerine, sosyal ve hayri hizmetlerden dini hizmetleri destekleme faaliyetlerine ve uluslararası insani yardım çalışmalarına kadar geniş bir alanda çalışmalarını sürdürüyor.”  ifadelerini kullandı.

Programda vakfın hazırladığı sinevizyon gösterimi yapıldı.

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan ise, “Köklü medeniyetimizde önemli bir yere sahip olan vakıflarımızın insanlık için yaptığı çalışmalar takdire şayandır. İşte bu konuda Türkiye Diyanet Vakfı’nın Denizli Şubesi’nin organize ettiği programa katılmaktan memnuniyet duydum. Çünkü vakfımızın yaptığı hizmetleri yakından tanıma fırsatı bulduk. Bu hayır hizmetinde bizlere de çok büyük görevler düşmektedir. Belediye olarak bizler her türlü desteğimizi vereceğimizi belirtmek isterim.” dedi.

İl Müftüsü Mehmet Aşık, katılımcılara teşekkür ettikten sonra program sona erdi.

 

Türkiye Diyanet Vakfı Bilgilendirme Toplantısı Denizli’de Yapıldı

Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) Bilgilendirme toplantısı,  Cedide Abalıoğlu Anadolu İmam-Hatip Lisesi konferans salonunda yapıldı.

Yapılan toplantıya; Diyanet İşleri Başkanlığı Başmüfettişi İbrahim Hatipoğlu, Türkiye Diyanet Vakfı Mütevelli Heyet İkinci Başkanı Mazhar Bilgin,  Denizli İl Müftüsü Mehmet Aşık, TDV Şube Hizmetleri Müdürü Yavuz Kocamış, Cedide Abalıoğlu Anadolu İmam-Hatip Lisesi müdürü Mustafa Yollu, İl Müftü Yardımcıları, İlçe Müftüleri ile din görevlileri katıldı.

Delikliçınar Yeni Camii İmam-Hatibi Ömer Uykun'un okuduğu Kur’an-ı Kerim’in ardından İl Müftüsü Mehmet Aşık açılış konuşmasını yaptı.

Müftü Aşık, "Türkiye Diyanet Vakfının büyük bir kuruluş olduğunu ve tanıtım amacıyla bu toplantıyı tertip ettiklerini, yapılan tanıtımın hayırlara vesile olmasını niyaz ettiğini sözlerine ekledi.

Diyanet Vakfı'nın ülkemizde din hizmetlerine önemli katkılar sunduğunu belirten Müftü Aşık, "Vakfımız ülkemizde ve 100’ü aşkın ülkede mazlum ve mağdurlara yardımcı oluyor, kadirşinas milletimizin emanetini yerine en güzel bir şekilde ulaştırıyor, güzel faaliyetlere imza atıyor. Vakfımızı kuran yaşatan hizmet eden herkesten Allah razı olsun." ifadelerini kullandı.

Türkiye Diyanet Vakfı Mütevelli Heyeti İkinci Başkanı Mazhar Bilgin; 13 Mart 1975 tarihinde kurulmuş olan Türkiye Diyanet Vakfı’nın 18 birimi, 973 Şubesi ile Türkiye ve 100’ü aşkın ülkede 40 yıldır İslam’a ve insanlığa hizmet etmekte olduğunu belirtti.

Başkan Bilgin konuşmasını şöyle sürdürdü: "Yeryüzünde iyiliğin egemen olması için, mazlum ve mağdur tüm insanlara yardım etmeye çalışıyoruz.  Bu yolda çaba sarf eden kurumlara maddi ve manevi rehberlik yaparak destek oluyoruz. Yeniden yapılanma sayesinde ülkemizde ve yedi kıtada insanlığın hizmetinde bir vakıf olma yolunda ilerliyoruz. Siz değerli din görevlilerinin gayretli çalışmaları milletimizin teveccühü ve destekleriyle inşallah hedeflediğimiz alanlara kısa zamanda ulaşacağız."

Eğitim faaliyetleri ve diğer tüm hizmetleri ise TDV Şubeler Koordinatörü Yavuz Kocamış, slaytlar eşliğinde açıkladı.  Şubeler Koordinatörü Kocamış slaytta şu konuları gündeme getirdi:

             -Diyanet İşleri Başkanlığının yurtiçi ve yurt dışı hizmetlerinin süratli ve etkin bir şekilde yürütülmesi için imkânlar ölçüsünde her türlü desteğin sağlanması...

             - Müftülük ve Kur’an Kurslarının desteklenmesi...

             - Eğitim Öğretim faaliyetleri...

             - Hayri ve Sosyal faaliyetler..

             - Vekâletle Kurban organizasyonu

             - Ramazan ayı etkinlikleri…

             - Ayni ve nakdi yardımlar

             - Kültürel faaliyetler…

             - İslami Araştırmalar Merkezi (İSAM)

             - İlim, Kültür, Sanat ve Yayın Kurulu Başkanlığı (İLKSAY)

             - Kitap ve Kültür fuarı

             - Yayınevi ve yayın faaliyetleri

             -  Kadın Aile ve Gençlik Merkezi (KAGEM)

          TDV Şubeler Koordinatörü Yavuz Kocamış tanıtım faaliyetlerinin ardından katılımcılardan gündeme ilişkin gelen soruları cevaplandırdı.

          Diyanet İşleri Başkanlığı Başmüfettişi İbrahim Hatipoğlu, vakfın daha da büyümesi için din görevlilerine önemli görevler düştüğünü belirtti.

                Yurt içi ve yurtdışı eğitim faaliyetlerine de değinen Başmüfettiş Hatipoğlu konuşmasını şöyle sürdürdü: “Halkımızı huzur ve refah içinde yaşatmak günümüz sosyal devlet anlayışının önemli unsurlarından biridir. Ancak sosyal devlet olmanın gerektirdiği bu hizmetleri ihtiyaç sahiplerine ulaştırmak çoğu zaman mümkün olamamaktadır. Bu bakımdan ülkemizde ve yurtdışında yardım kuruluşları, vakıflar ve diğer gönüllü kuruluşlar devreye girmek suretiyle bu eksikliği giderme yönünde çalışmalar yapmaktadırlar. Fakirlere ve felaketzedelere yardımda bulunmak, fakir hastaların tedavilerine yardımcı olmak, mâli bir ibadet olan fitre ve zekâtları kabul ederek bunları dinen verilmesi gerekenlere ulaştırmak, Vakfın faaliyet konuları arasında yer almıştır. Bu sebeple; Vakıf kurulduğu tarihten itibaren yoksul ve maddî desteğe muhtaç vatandaşlarımızın ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik faaliyetlere büyük önem verilmektedir.”

                 İl Müftüsü Mehmet Aşık, katılımcılara teşekkür ettikten sonra program sona erdi.Sayfayı Yazdır
Print Friendly / PDF
Sosyal Paylaşım
Google
Etiketler :
İsim Soyisim :
E-Mail :
UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Uyarı
Güvenlik kodu :
Bu habere ilk yorumu siz yapın.
DİĞER HABERLER
İHBAR
YAZAR GİRİŞ
Son Yorumlar
Sözleşmeli imamhatip
Sayın dini ajans net bu isteğimizi sayın alierbaş hocamiza iletmenizi rica ediyoruz 4b
Deftere Yaz
Ziyaretçi Defteri
Düşünce ve Önerilerinizi bizimle paylaşın.
Foother
SOSYAL MEDYA
Facebook Twitter RSS Sitemap
"Diniajans.net | http://diniajans.net/"   Tum Hakları Saklıdır. © 2016 - 2017
Diniajans Haber Sitemiz hiç bir Resmi Kuruluşun Yayın Organı değildir.Tamamen Özerktir. Sitemizdeki yazı , resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.