Diniajans.net

Video Galeri
Foto Galeri
Web Mobil
Bu haber 152008 kez okundu. | Kategori : DİYANET
Haberin Tarihi :   02 Ağustos 2017 - 06:49

Cumhuriyet tarihinde en çok sevilen: Reis

Büyüt
Küçült
Cumhuriyet tarihinde en çok sevilen:
Diyanet İşleri Başkanlığı görevi yapan reisül ulemalar içinde hakkında en fazla konuşulan kişi bence Mehmet GÖRMEZ hocamız dir. Kimileri öve öve yere göğe sığdırmazken kimileri de eleştirme konusunda ileri gitmişlerdir.

Diyanet İşleri Başkanlığı görevi yapan reisül ulemalar içinde hakkında en fazla konuşulan kişi bence Mehmet GÖRMEZ hocamız dir. Kimileri öve öve yere göğe sığdırmazken kimileri de eleştirme konusunda ileri gitmişlerdir.
      Özellikle son zamanlarda görevden alma, istifa veya yeni bir görev talep etmek olarak gündeme gelmesi yeni tartışmalar olmasına sebebiyet vermektedir.
     Kişisel görüşüm kurum ve makamın güçlü olması kişilerin güçlü olmasında daha evladır.
     Diyanet İşleri Başkanlığı özerk, bağımsız, siyasetten uzak ve güçlü bir konumda olmasi o makamda ki kişiden daha önemlidir.
     Şimdi Mehmet GÖRMEZ hocamızı meth edenler, D.İ.B görevi süresi içinde böyle bir çalışma yaptı mı? 
    Kendisini değil kurumun güçlü olması, siyaset üstü, herkesi kucaklayan, taşra teşkilatının hak ettiği değeri bulması için ne yaptı?
     Ben emekli imam ve yazar olarak Hocamız hakkında medyada yer ettiği gibi hizmetleri ve yaptıkları çalışmalar hakkında fazla bilgi sahibi değilim.
     İlimize yaptığı ziyaretlerde onunla tanışma  emekli imamlarin sıkıntıları anlatma imkanı olmadı. İki veya üç yıl önce Diyarbakır a gelen Başkanımız kapalı spor salonunda ki kutlu doğum (Diyarbakır fethi de olabilir) programına gittiğimde protokol ile karşılaştım. Evet spor salonunun zemini büyük bir alan protokole ayrılmış vatandaşlar için türbin ayrılmıştı. Protokol yerine gitmek istediğim de görevli kişiye "emekli imam olduğumu, boş yerin çok olduğunu" tüm ısrarlarıma rağmen beni kabul etmemiş "gazeteci ve yazar" deyince saygı gösterip protokol bölümüne beni alması ve orada yüzlerce boş (sonradan doldu)yerin olması beni üzmüştü.
   İlgili ilçe müftüsü ne durumu anlatıp emekli İmamlar a da değer verilmesini talep etmiştim. Doğru bir talep olarak değerlendirdiği halde bir daha ilimize gelen Başkanımız la görüşme imkanı olmadı.
      Medyada veya arkadaşlardan aldığımız bilgilere göre belli kesim ile muhabbet, sevgi ve ilişkisi gayet iyi imiş. Bizler gibi gariban emekli İmamlar mi? Boş ver değemez bir konumda olmuşuzdur. 
    Peki bu kadar destek gören Mehmet GÖRMEZ hocamız emekli İmamlar la ilgili bir çalışma yapmış mıdır. Yok yapmadı diyebilirim.
    Emekli ikramiyesi ve maaşlarının az olması ile ilgili çalışma yapmadığı, yılda bir defa olsa dahi il ve ilçe Müftüleri vasıtasıyla emekli imamları bir araya getirme konusunda ilgili birimlere talimat vermediği hiç olmazsa bayramlarda mesaj atma yoluyla emekli kişilere bayram kutlama dahi yapmadığı, il ziyaretlerinde emeklileri davet etmediği (dost ve yandaş değil ayırım yapmadan) gerçeğidir.
    Din hizmetleri sınıfını teşkil eden tüm görevlilerin atama, sınav, terfi, maaş, görev ve hizmetleri ile ilgili sıkıntılar giderek çalışmaları konusunda ne yaptığını bilmiyorum.
   Sendikaların çalışma ve talep faaliyetlerine bakıldığında ise din hizmetleri sınıfının sıkıntıları giderilmediği daha net anlaşılacaktır.
    Yine Dop olarak bilinen yeni yerleşim birimlerinde yol, park, okul cami için ayrılan ve belediyelere verilen arsalar, her kurum payına düşeni alırken Cami için olması gerekenler yok denilecek kadar az olduğu dur. Bu konuda çalışmalar yapmadığı bir gerçektir.
    Yaz Kur'an Kursu öğreticilerin asgari ücret in çok altında maaş alması ve bu mağduriyetin giderilmesi için çaba göstermediğidir.
     Halkın dini ihtiyacını doğru ve iyi biçimde karşılama görevi olan bu teşkilatı siyasete bulaşmada daha iyi bir konuma gelmesi için ne yapmıştır? Ben bilmiyorum bilen varsa bana yazsın koşemde değerlendirelim.
    Elbette iyi şeyler yapmış ama gönül ister ki medyada yer aldığı, sadece belli gurubun takdiri ve gönlüne daha fazla gönülden yer bulması idi.
    Sn. Hocamın ilmine, belağet, fesahet ve daha sayamayacağımız kadar güzelliklerle sahip birisi ben işin bu boyutunu değil teşkilatın hak ettiği değeri bulmasi ve tüm siyasilere aynı mesafede olması için ne yaptığı konusuna bakarım.
     Ülkemizde bu görevi layıkıyla yapacak kapasitede nice alimler var ancak gönlüm Mehmet GÖRMEZ hocamız dan yanadır.
    Beni özen şey ise teşkilatın bu kadar sıkıntılı olduğu,  hükümetin bu kadar destek verdiği bir dönemde  şahsi odaklı bir konu ile gündeme geçmiş olmasıdır.
     D.İ.B Sn. Mehmet GÖRMEZ hocamız niçin yeni bir göreve talip oldu anlamış değilim. Hele basında anladığım kadarıyla "ilim makamı" için demesini hiç almamış değilim. Reisül ulema makamında bulunan birisi "ilim makamı" demesi bana manidar ve kuruma hakaret ifade ediyor.
    Sn. Cumhurbaşkanımız in ona bunca değer vermesi başında bulunduğu kurumu daha güçlü ve saygın bir konuma gelmesi için çaba harcamamasi ve buna karşın kendine istemesi bana göre hoş değildir.
   B.İ.B başkanlığı görevi makamların en büyüğüdür. İlmi, İrfan ve marifetin en yüksek olması gereken kurumun başında gelir. Bu kurumun başında olan bu konuda çalışma yapması en doğru olandır.
    Beklentim Sn. Mehmet GÖRMEZ hocamız dan;
   Ezan okumasını bilmeyen, ilmi yönde eksik olan nice personel var. Bunları yeterli seviyeye gelmeleri icin çalışmalara öncelik vermeli.
      Emekli olduktan sonra bir daha sorulmayan, ilmi ve tecrübesinde faydalanılmayan bunca emeklileri hatırlamasını Onların tecrübe ve birikiminden faydalanmasını talep etmekteyim.
     Görevde olan personelin verimliği artırmak ve eksiklerini gidermek konusunda çalışmalar yapmasını bekliyoruz.
   Diyanet Ülkemiz için bir ihtiyaç ve zaruret. Toplumun birlik ve beraberliği icin siyaset ustu ve güçten değil haktan yana yer alması gereken bir kurum olmalı ve bu konuda çalışmalar yapmasını talep ediyorum.
    Peygamber mesleğinin icra edildi bir makama sahip bilinç ve şuru içinde olan bir yapıyla, bilgi ve birikime sahip herkesi kucaklayan, talebe cevap veren değil talep oluşması için çalışan bir kurum olmalı.
  Camiye gelen değil tüm kişilere kucaklayan bir duruma gelmeli.
   Müftü, vaiz ve diğer din hizmetleri sınıfında olan personelin, halkın yoğun olduğu yerlerde irşad vazifesini icra edecek konuma gelmelidir.
  Allah a emanet olun.Sayfayı Yazdır
Print Friendly / PDF
Sosyal Paylaşım
Google
Etiketler :
İsim Soyisim :
E-Mail :
UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Uyarı
Güvenlik kodu :
Bu habere ilk yorumu siz yapın.
DİĞER HABERLER
Foother
SOSYAL MEDYA
Facebook Twitter RSS Sitemap
"Diniajans.net | http://diniajans.net/"   Tum Hakları Saklıdır. © 2019 - 2020
Diniajans Haber Sitemiz hiç bir Resmi Kuruluşun Yayın Organı değildir.Tamamen Özerktir. Sitemizdeki yazı , resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.